Při výrobě kraslic využívá různé techniky, ale sama má v největší oblibě krajková vajíčka. Jedno titěrné dílko je hezčí než druhé a co kus, to originál.

„Krajková vajíčka se vyrábějí za pomoci malého elektrického vrtáčku, dělají se dírky do skořápek,“ vysvětluje velmi náročnou techniku.
Velikonoční výstavy dokáží v člověku navodit bezmeznou inspiraci. Podobně to bylo i u Vlasty Beránkové, která se zdobení kraslic věnuje dvanáct let. I přesto, že si na začátek zvolila nejtěžší techniku, tak již po necelém roce její díla imitovaly něžnou krajku: „Ke zdobení mě dostal manžel. Jeli jsme na výstavu v Plané nad Lužnicí, kde mě zaujaly vyřezávaná vajíčka. Byla jsem nadšená. Poté mě navštívila Dana Skopcová, která mi ukázala, jak na to. Nakonec se z této záležitosti nestal koníček, ale kůň, kterého mám po celém bytě,“ směje se.

Říká, že nejdůležitější je příprava. Tu nikdy nesmí podcenit. Vejce je nutné nejprve důkladně vyčistit a dezinfikovat, aby nebylo mastné.

„Mám na to různá náčiní, tenký pilníček, speciálně zbroušený do špičky. Husí vajíčka se musejí vyvářet. Když v nich zůstane blána, tak zapáchají,“ varuje neznalé Vlasta Beránková.

Při dekorování se neobejde bez kružítka. Vzory pečlivě rozměřuje, aby byly pravidelné. Začíná se od středu, a vrtáčkem vyřezává krajkové vajíčko. Poté ho pomocí bílého vosku dozdobí. Předtím je nutné každou díru pilníčkem dočistit.

„Na lžičce nad kahanem si rozehřeji vosk a špendlíkem zdobím,“ říká paní Beránkovou s lehkostí a se stejnou lehkostí jí jde práce od ruky.
Na první pohled jednoduchá technika si ale žádá značnou dávku trpělivost. Jedno vejce trvá až pět hodin.

Za největší svoji raritu považuje Vlasta Beránková vyvrtané holubí vejce. Křehká skořápka snese jen přesně naordinovanou míru síly.

„Již zvládám většinu technik. Takto udělaná vajíčka ale koledníkům nerozdávám. Pro ně vyrábím „pražská“ vejce. Ta se přírodně nabarví v cibuli a malují se voskem hnědě a bíle. Jedno mi trvá zhruba půl hodiny. Byly i doby, kdy jsem jich na Velikonoce dělala sedmdesát,“ směje se.
Letos ale zřejmě zdobit nebude. Vysoká cena vajíček začíná brzdit umění.

Jednou z dalších tradičních technik je vyškrabování. Dodržuje se převážně na Moravě. Kraslice má být červená a v představivosti se meze nekladou. Nejčastěji se rydlem vytváří například květinové motivy. Ke zdobení se také používá klasický a včelí vosk nebo je možné na vajíčka kreslit tuší.

První expozici svých kraslic měla Vlasta Beránková již po dvou letech v Sezimově Ústí. Od té doby vystavuje na různých místech téměř každým rokem. Když se setká s nezdarem, nesklopí hlavu a pokračuje dál: „I když mi vajíčko praskne, tak si chvíli odpočinu. Povím si, že mám asi roztřesené ruce a pak to zase jde samo,“ a říká a ukazuje svou sbírku krásy.