Objevil ji při večerní procházce v Halblechu ve východním Allgäu dovolenkář Jürgen Vollmer (52) z Kusterdingenu. Vyrozuměl sedláka, kterému louka patří, a ten okamžitě poznal, že kráva je Markuse Griesera (49), kterému zmizela před pěti dny. „Už jsme si mysleli, že ji někdo ukradl. Pravděpodobně jsme při hledání chodili i pár metrů od díry,“ řekl majitel Reginy, která je v pokročilém stupni březosti se svým osmým teletem. Protože otvor měl v horní části průměr jen asi 80 centimetrů a byl zarostlý travou, nebyl z větší vzdálenosti viditelný.

Když jí ještě bylo úzko…Zdroj: Deník/repro PNP

Aby zvíře dostali ven, nejprve díru zvětšili bagrem a Grieser slezl k Regině po žebříku. Poznala ho a vítala bučením. Pomocí záchranného zdvihového vaku ji po tříhodinové akci krátce před půlnocí vytáhli na povrch. Místo osvětlovali hasiči. Regina se na louce postavila a hned se začala pást, vypráví majitel. Dovezl ji do mateřské stáje, kde pak vypila 40 litrů vody. Že pád přežila ve zdraví, má Grieser za malý zázrak.

Jámu zasypali štěrkem. Podle majitele pozemku bylo v místě malé důlní dílo k těžbě hnědého uhlí. Po silných deštích pod vahou zvířete se jedna ze starých štol prolomila.

Generálka vyšla

Chrám v obrazech.Zdroj: Deník/repro PNP

Bílá fasáda pasovského dómu byla v pátek 15. června největší promítací plochou města, napsala PNP. K chrámové hudbě vyprávěly světelné obrazy teologickou a architektonickou historii chrámu, kterému bude letos 350 let. „Na ostro“ bude show uvedena poprvé v neděli 1. července ve 22 hodin a pak každý pátek ve stejnou dobu až do 5. října.

Přibývá bytů

Počet bytů v Bavorsku se loni zvýšil o 58 427 na 6,4 milionu. Průměrně jsou velké 97,4 metru čtverečního.

Co s pašovanými psy?

Zase zájezd…Zdroj: Deník/repro PNP

Výdaje veterinárního úřadu okresu Pasov na ošetřování psů odebraných pašerákům se loni zdvanáctinásobily, píše PNP. Bylo jich 473. Letos už stanice převzaly 158 zvířat. „Dehydrovaní, plní červů, smrtelně nemocní a někdy i teprve pět týdnů staří, v takovém stavu nacházejí policisté na parkovištích většinou rasově čistá plemena nacpaná do kufrů a beden. Příslušný k jejich ubytování a obstarání je pak veterinární úřad, a ten loni musel na pašovaná zvířata vydat kolem 200 000 eur,“ popisuje list. „Normálně“ na to měl rozpočtováno 20 000…

Motorkáři pod lupou

V regionu Javoru kontrolovala bavorská policie ve spolupráci s českými kolegy v sobotu 16. června cíleně motorkáře. Jak uvedla PNP, každý čtvrtý jel rychleji než směl, technické předpisy prý ale dodržovali uspokojivě. Ze 300 kontrolovaných porušilo normy jen sedmnáct, hlavně odstraněním tlumiče výfuku, ojetými pneumatikami a nepovolenými nástavbami. V městečku Bavorská Železná Ruda jelo 88 motocyklistů z měřených 365 rychleji než povolenou padesátkou – nejrychleji 42letá Němka, která tudy projížděla 104 km/h. Dostala pokutu 300 eur, jednoměsíční zákaz řízení a dva body do karty řidiče. Jeden motorkář musel svůj stroj nechat na místě.

Drží méně prasat

Počet prasat chovaných v Bavorsku klesá. Ke 3. květnu jich bylo kolem 3,23 milionu, o 2,2 procenta méně než před rokem. Poklesl zejména počet chovných prasnic – o 7,1 procenta. Selat ubylo 44 600. Víc je ale například krmníků nad 110 kilogramů váhy, kterých přibylo 3100.

Rapeři jsou přece gansteři!

O ocenění raperů Kollegah a Farid Bang německou hudební cenou Echo přes námitky jejich antisemitismu, které spolu s jejich vystoupením na udílení vedlo k bouři nevole, k protestnímu zříkání se dalších nositelů tohoto ocenění a posléze ke zrušení dalších hlasování v této hudební oblasti, náš web psal. Nyní státní zastupitelství v Düsseldorfu zastavilo jejich trestní stíhání za obsah jejich písní. „Texty jsou plné vulgárních, lidi a ženy znevažujících surových a sexuálních fantazií,“ citují linecké OÖN z rozhodnutí zastupitelství. „Protože jde ale o výroky v žánru ,gangsta-rapu´, nejsou trestné, neboť i pro tento hudební směr platí v ústavě zakotvená svoboda umění.“

Hiphopová expertka Sina Nitzscheová z Technické univerzity v Dortmundu na stejné téma uvedla, že „překračování hranic je jedním z ústředních výrazů stylu gangsta- a battle-rapu“. „Je také homofóbní, nepřátelský k ženám a i jinak znehodnocující. To ale ovšem patří k tomuto žánru jako kovboj k westernu…“

Hodně kritizovaný verš Mé tělo je definitivnější (snad ve smyslu určitější – pozn. red. Deníku) než u osvětimských (vězňů) není ani schvalováním, ani zlehčováním nacismu a jeho genocidy, řeklo státní zastupitelství. Srovnání těl uvězněných s vlastní postavou může být nechutné, ale nepředstavuje žádné popírání holocaustu. Totéž prý platí i o řádce „Udělej zase nějaký holocaust“ - není to ani výzvou k násilí, ani ke zlehčování genocidy. Typická pro „gangsta-rap“ je přece glorifikace kriminality a násilí, řeklo zastupitelství. Stíhatelná prý není ani pasáž „Hej, přicházím do tvé čtvrti s károu plnou drog, a měsíc poté, kdy bude poslední náklad doprodán, bude se okolí stále víc podobat africkému přístavu nebo lágru v Osvětimi“.

Proti rozhodnutí je přípustná stížnost.