České Budějovice – Po zástupcích rodičů dětí z májských škol hodlá podat trestní oznámení na neznámého pachatele také vedení magistrátu města. I to se obrací na policii z důvodu loňského uvolnění azbestových vláken do ovzduší v budovách ZŠ Máj I a II.

Na radnici jsou toho názoru, že při rekonstrukci škol vloni v létě došlo hned k několika závažným pochybením. Kriminalisté se již případem zabývají.

Radní o tom rozhodli na včerejším zasedání, které se ale protáhlo až do pozdních večerních hodin. 

Podle dosavadních dostupných informací dodavatel, společnost OHL ŽS, respektive firma, kterou si najala, postupovala špatně při odstraňování takzvaných boletických panelů, které obsahují azbest, což mohlo zapříčinit uvolnění škodlivin. Pochybení ale jsou pravděpodobně i na straně magistrátu.

Na konci listopadu byly školy uzavřeny a děti se vrátily zpět až toto pondělí.

Pokud by se při policejním vyšetřování zmíněné pochybení skutečně potvrdilo, mohlo by to městu pomoci při případném vymáhání 15 až 20 milionů korun, což je výše škod za potíže s azbestem.
Jedná se třeba o 15,2 milionu, které město muselo zaplatit firmě Sita CZ za sanaci budov.
„Firma Foster Bohemia pak dostala za dozor 2,2 milionu korun,“ dodal náměstek primátora Kamil Calta s tím, že město chce vymáhat právě tyto částky po dodavateli.