Podle veterináře Emanuela Krejcara způsobuje velké problémy především bílé pečivo. „Obsahuje minimální množství hrubé vlákniny, která je naprosto nezbytná k trávení u přežvýkavců. Tato zvířata nejsou přizpůsobena na trávení výrobků z pšeničné mouky, a proto dochází k otravě," vysvětlil.

Lucie Šoulová ze zoologické zahrady připomněla, že všechna zvířata jsou krmena naprosto plnohodnotnou, zdravotně nezávadnou potravou v dostatečném množství a podle návštěvního řádu je zakázáno jakékoli přikrmování. „Někteří lidé neodolají a dají zvířatům něco zdánlivě dobrého. Ale co se zdá být dobré pro nás, není ve většině případů dobré pro zvířata. Cedulky o zákazu krmení jsou v zahradě z nějakého důvodu. Umisťujeme je, abychom chránili životy zvířat," uvedla.

Případy dvou uhynulých zvířat z tohoto týdne nejsou ojedinělé. V letošním roce už se zaměstnanci zoo setkali s otravou u koz holandských, gazel dama, losa evropského a opakovaně právě u srn. Několik poníků onemocnělo kolikou.

„Návštěvníci by si měli uvědomit, že svým jednáním mohou vážně ublížit. Nejde jen o to, co zvířatům dáte, ale také o množství. Proto je smí krmit pouze jejich ošetřovatel," dodala Lucie Šoulová.