Jak připomněla místostarosta Tábora Michaela Petrová, loni rada města schválila, že nebudeme městské prostory pronajímat cirkusům. „Bohužel se to nevztahuje na soukromé pozemky, které prostory poskytovat mohou. Vyhlášku nemáme, protože zatím není jednotný právní výklad k tomu, zda by taková vyhláška byla platná a nenapadnutelná,“ zmínila s tím, že její názor trvá.

Celostátní problém

„V jednadvacátém století by neměly být zvířata takto týrána, pro hodinový zážitek diváka zvíře žije v nepřirozených podmínkách celý život. Ale problém by se měl řešit legislativně na úrovni státu,“ dodala, že nepronajímaní městských pozemků je jen malým krokem k řešení problému.

Dle slov principála Hynka Navrátila juniora v Táboře lidé cirkus milují. „Návštěvnost nás velmi překvapila, po pěti letech a loňské aféře je velmi dobrá. Nemají nás rádi jen zastupitelé, publikum je tu skvělé,“ pochvaloval si vyprodaný stan.

Letošní jubilejní rok pro cirkusovou rodinu nezačal hezky. „Potrápil nás koronavirus a nyní se na nás budou vztahovat další opatření,“ osvětlil, že se jedná o vnitřní provoz a budou muset omezit návštěvnost z tisíce na polovinu. „Jde téměř o návrat na začátek sezony, dokonce jsme měnili trasu turné,“ popsal Hynek Navrátil, že když se objevilo v Moravskoslezkém kraji ohnisko nákazy covid-19, raději vyrazili směr jižní Čechy.

Vystupovali tak v Telči, Jindřichově Hradci a od příštího týdne hostují v Českém Krumlově. „Pak nás čekají ještě Prachatice, Sušice či Strakonice, ale nikdo neví, co bude,“ podotkl, že musí respektovat nová vládní opatření. „Lidé budou muset nosit roušky a klaunovi nasadíme štít,“ dodal.

Týrání odmítá

Týrání zvířat, z kterého často z neznalosti lidé osočují, razantně odmítá. „Rád všechny přesvědčím o opaku, mohou se přijít podívat. Zvířata jsou u nás na prvním místě, jsou to členové naší rodiny. Jejich blahobyt je pro nás prioritou. Mých devět lvů vše dělá za odměny, za maso, které jim během tréninku i vystoupení podávám z tyčí. Mají se u nás výborně, to dokazuje i odchov, “ vysvětlil s tím, že případy týrání, kterými často aktivisté argumentují, pochází ze zahraničí. „Od takových postupů se Humberto distancuje,“ řekl rezolutně.

Jak často zmiňuje, němé tváře se u nich mají lépe než v zoologických zahradách. „Za tímto názorem si stojím, hlavně šelmy a sloni. V zoo se střídají ošetřovatelé, opticky sice mají větší výběh, ale zvířata ho celý nevyužívají. V těchto podmínkách se nudí. U nás mají pravidelný kontakt s jednou osobou, která se jim věnuje,“ upozornil na rozdíly.

V cirkuse Humberto pracuje asi 30 lidí, artisté pochází ze 7 zemí světa, přestavení trvá 2,5 hodiny a je interaktivní. Návštěvníci mají možnost prohlédnout si o přestávce zvěřinec, který čítá asi 50 zvířat. Mezi nejoblíbenější patří indické slonice Baby a Sharon, lvi a medvědi. Nechybí široký výběr občerstvení a doplňkový prodej. Pro letošní výroční sezonu je největším lákadlem akrobatické vystoupení kolo smrti. Kdy dva artisté z Chile bez jištění balancují, vyskakují a rotují v desetimetrové výšce.