VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malí sousedé u nás počítali čápy

Linec - OÖN se s odlety ptactva do jižních krajin vracejí k letošní „sezoně“ čápů bílých podél hranic s Českem a Bavorskem.

29.9.2017
SDÍLEJ:

Mladí sousedé počítali i české čápy.Foto: Deník/repro

Jejich sčítání vede už od roku 1996 dlouhodobý projekt Rakouských mladých ochránců přírody v Haslachu. Ti letos zaznamenali v jedenácti hnízdech mezi Grafenau, Haslachem a Malonty 18 mladých. „Obzvlášť úspěšné, jako už řadu let, byly čapí rodiny v jižních Čechách,“ píše list. Česká populace těchto velkých ptáků osidluje od roku 1993 i severní Mühlviertel, kde čápi hledají potravu v blízkosti pasoucích se krav, nebo ji nacházejí za traktory při orbě a pokosu – kobylky, brouky, myši, vysvětluje deník.

Podle něj letos obzvlášť potěšila tři mláďata v Haslachu a tři v Niederwaldkirchenu. Bez potomstva bohužel zůstal čapí pár v Bad Leonfeldenu – jeden zahynul v noci na 26. září, kdy ho odhodil orkán na zeď domu. „Zůstává naděje, že po zhruba třech letech se někteří z osmnácti mladých po dosažení pohlavní zralosti vrátí do regionu našich tří zemí a budou tu hledat nová hnízda,“ říká v OÖN předseda mladých ochránců z Haslachu Karl Zimmerhackl.

Na snímku jsou při pozorování čápů v Čechách Mathias, Laurenz a Severin Vierlingerovi.

Automobiloví miláčci

V průzkumu rakouské agentury meinungsraum.at uvedlo 40 % z 500 dotazovaných, že svým vlastním osobním autům dali přezdívky, napsaly OÖN. Z žen to bylo dokonce 52 %. Studie byla v rámci "National Name Your Car Day", který připadá na 2. říjen. Nejčastějšími jmény automobilových miláčků u sousedů jsou Baby, Flocki a Frosch(i), mezi dalšími například Susi, Mucki, Spucki, Quaxi a Schurli či odvozeniny od značek - Audina, Speedy, Caddylein, Golfi, Tiger a Maxi. Průzkum vyhodnocoval i to, co si lidé myslí o ltěch, kteří auta tak lidsky pojmenovávají: podle 47 % dotazovaných má vozidlo pro ně obzvláštní hodnotu, 16 % je názoru, že věci personifikují většinou osamělí lidé.

Komisařka zrušila facebok

Linecký list OÖN zaznamenal, že komisařka Evropské unie pro ochranu spotřebitele a spravedlinost Věra Jourová zrušila své facebookové konto, protože v této sociální síti vidí vstupní bránu nenávistných komentářů, „dálnici nenávisti, kterou nechce podporovat“.

Deník poznamenává, že před zhruba rokem se největší internetové platformy Facebook, Google, Twitter a Microsoft zavázaly Evropské komisi, že většinu nenávistných komentářů během 24 hodin přezkoumají a odstraní. „Podle Jourové to nestačí, proti zlobným komentářům a povzbuzování k terorismu se musí postupovat rychleji,“ píše list a parafrázuje českou komisařku, že „takové komentáře v internetu mohou vést ke konkrétnímu násilí vůči konkrétní osobě, a to nesmíme tolerovat“.

Proč visí křesla na lucernách?

Nevídaný úkaz - židle na lucernách…

Od minulého týdne „pluje“ ve čtyřmetrové výšce 60 designerových ostře červených židlí namontovaných na lampách uličního osvětlení hlavních ulic Schwertbergu. Dělají tak reklamu kalendáři místního hudebního sdružení, který pro těleso připravil umělecký fotograf Florian Lageder a který bude v neděli 1. října prezentován na zdejším zámku, vysvětlují OÖN.

Lidovecký starosta Max Oberleitner, který byl do projektu zasvěcen, nechtěl důvod ozdoby prozradit, ale když ho občané opakovaně bombardovali otázkami, proč si takovou očividně „rudou“ volební reklamu nechá líbit, kapituloval a přece jen odkázal veřejnost na výstavu muzikantského spolku. Ten se při chystání oslav 150 let trvání v příštím roce obrátil na Lagedera, zda by takový fotokalendář nepřipravil. Ten souhlasil, ale s podmínkou, že jej udělá po svém, tedy bez obvyklých motivů selských stavení, balíků slámy a půllitrů. Hodlal ke snímkům použít 60 umělohmotných konferenčních židlí italské architektky Anny Castelliové, které nedávno získal. Do jejich kulisy instaloval schwertberské muzikanty – každý měsíc jinak. Začali loni v červnu, poslední termín byl letos v květnu. Autor dbal na to, aby stránky jednotlivých měsíců měly době odpovídající motivy. Při pořizování záběru s ledovými krami na Aistu se dokonce probořil…

Hotový kalendář bude na jeden jediný den představen v neděli na výstavě od 15 hodin na zámku. Pak ovšem bude možné si jej koupit, dodává linecký list.

Dost studené září

Rakousko má za sebou nejchladnější září od roku 2007 s průměrem 1,5 stupně pod dlouholetým středem, napsal linecký Volksblatt ze zprávy Centrálního úřadu pro meteorologii a geodynamiku. Na horách bylo dokonce nejchladněji od roku 2001. Září bylo nejzataženější za posledních 16 let, s 30 procenty dlouhodobě průměrného slunečního svitu. Zato napršelo o 35 procent víc… Sucho bylo naopak v Mühlviertlu a ve Waldviertlu – tam spadlo o 40 a 60 % méně srážek než v průměru. Objevily se i sněhové rekordy – ve villašských Alpách ve výši 2140 metrů přibylo 78 centimetrů sněhu, nejvíc od začátku měření v roce 1925. Letních dnů – s nejvyšší teplotou alespoň 25 stupňů - mívali v minulosti v hlavních zemských městech dva až šest, letos ale nebyl v Salcburku, Linci a Innsbrucku ani jeden, v Klagenfurtu, Bregenzi a St. Pöltenu po jednom a v Eisenstadtu, Štýrském Hradci a Vídni po třech

Přibývá hráčů

Podle zprávy Bavorské diakonie se počet závislých hráčů na automatech v Bavorsku od roku 2013 zvýšil o asi 17 procent. Za závislé je pokládáno 34 000 osob, dvojnásobek má k hazardním hrám přinejmenším problematický vztah. Přímými nebo nepřímými následky této vášně je v zemi zasaženo více než milion lidí z okruhu rodin hráčů. Poradkyně pro závislost Caritas Pasov Erika Wimmerová uvedla, že v roce 2015 evidovali 64 závislých na hře, loni už 70, a stále jich přibývá, píše PNP.

Autor: Vladimír Majer

29.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 610 Kč

Úředníci v oblasti daní služební místo č. 220350 - vrchní referent/ka - rada v Oddělení kontrolním II. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22610 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména: , -komplexní výkon agendy při správě daní ve složitých případech správy daní,, -provádění postupů při správě daní podle daňového řádu a to daňové kontroly, postupu k odstranění pochybností, místního šetření, vyhledávací činnosti zejména v oblasti daně z přidané hodnoty,, -vyřizování žádostí, zpracování stanovisek a rozhodnutí v daňovém i ve správním řízení., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 6. dubna 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Jihočeský kraj, Mánesova 1803/3a, České Budějovice, PSČ 371 87, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese, případně na podatelnu Územního pracoviště v Českém Krumlově Finančního úřadu pro Jihočeský kraj, Vyšehrad 169, Český Krumlov, PSČ 381 01. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2200@fs.mfcr.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky , ID scdnz6b., Více informací a žádost včetně požadovaných příloh ke stažení na:, http://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/nabidka-zamestnani/app/detail/4157787. Pracoviště: Finanční úřad pro jihočeský kraj, územní pracoviště v českém krumlově, Vyšehrad, č.p. 169, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Marie Tichá, +420 387 722 289.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kuchař/ka - vzdělání vyučení v oboru. Pracoviště Pihlov. Prac. poměr na dobu neurčitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Nástup ihned. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 724 317 529 p. Marešová, maresovamichaela@e-mail.cz. Ověřeno 14.3.2018.. Pracoviště: Michaela marešová, Jiráskova, č.p. 216, 382 26 Horní Planá. Informace: Michaela Marešová, +420 724 317 529.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Ostatní specialisté v oblasti zemědělství Referent 22 500 Kč

Ostatní specialisté v oblasti zemědělství Referent Oddělení příjmu žádostí a LPIS Český Krumlov. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 33830 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Referent Oddělení příjmu žádostí a LPIS Český Krumlov - vzdělání bakalářské i vyšší. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.4.2018, prac. doba pružná. Mzda od 22.500,-- - 33.830,-- Kč hrubého. Vhodné i pro absolventy. Popis práce: zastupování Fondu a ministerstva zemědělství v rámci své územní působnosti a plnění úkolů vyplývajících ze zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, aktualizace evidence využití půdy (LPIS) včetně související kontrolní činnosti, komunikace se žadateli o dotace z národních zdrojů a vybrané podpory z fondů EU, distribuce příslušných formulářů, evidence přijatých žádostí vč. provádění formální kontroly jejich správnosti a administrace v souladu s příslušnými předpisy, zajištění podpory podávání elektronických žádostí a statistického zjišťování dat a jejich aktualizaci, spolupráce s PGRLF. Provádění kontrol na místě u žadatelů podle stanovených postupů a dle plánu kontrol včetně zpracování kontrolních protokolů u vybraných dotačních titulů národních dotací. Požadavky: vysokoškolské vzdělání v bakalářském nebo magisterském studijním programu, znalost právních předpisů vztahujících se k vykonávané činnosti, znalost správního řádu a administrativních postupů při správním řízení, znalost legislativy ČR a EU související s agrární dotační politikou, znalost práce na PC (MS Office), samostatnost, řidičský průkaz skupiny B, aktivní řidič. Zaměstnanecké výhody: systemizovaná platová třída 12., zařazení podle nařízení vlády č. 354/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů, pracovní poměr na dobu určitou, 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních záležitostí), stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den, pružná pracovní doba, přátelský a inspirativní tým odborníků, možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), mobilní telefon s neomezeným voláním a SMS včetně 1,5 GB internetu. Kontakt: Kudibal Ondřej, tel.: 731 633 988 (pracovní dny od 8:00 hod. - 16:00 hod.), e-mail: Ondrej.Kudibal@szif.cz.. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond - pracoviště, 5. května, č.p. 287, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Ondřej Kudibal, +420 731 633 988.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 17 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Povrchové úpravy a svařování kovů a dalších materiálů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Povrchové úpravy a svařování kovů a dalších materiálů - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Fyzicky náročná manuální práce. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup 12.3.2018. Mzda 17.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého. Kontakt: každý prac. den od 13:00 do 14:00h 774 396 466 p. Popritac Ion.. Pracoviště: Popritac s.r.o. - pracoviště hubenov, 382 41 Kaplice 1. Informace: Ion Popritac, +420 774 396 466.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Videosouhrn 16. března 2018

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Štěně je v péči specialistů

Vimperk - Veterinární ordinace z Vimperka v pátek 16. března po čtvrté hodině odpoledne zveřejnila, že štěně přišlo k plánované kontrole po osteosyntéze - operaci zlomeniny pánevní končetiny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT