Řidiči taxislužby OK Taxi ČB podle jednatele Tomáše Matějáka čelí dlouhodobě tlaku konkurence. Dle jeho slov se neshody stupňují a vyvrcholily v pátek 17. července fyzickým napadením. „Již rok a půl čelí naši řidiči výhrůžkám od konkurenčních taxikářů z náměstí, kteří se nemohou smířit, že jezdíme levněji,“ sdělil hlavní důvod.

Nabízí odměnu

Prostřednictvím Deníku jim zainteresovaní chtějí sdělit, že se rozhodně nenechají zastrašit ani tímto útokem. „Uděláme vše pro to, aby byl viník dopaden a potrestán,“ vzkázal s tím, že nabízí za informace či důkazy, které by usvědčili objednavatele a útočníky dokonce finanční odměnu ve výši sto tisíc korun.

Jak potvrdil policejní mluvčí Jiří Matzner, k napadení řidiče taxivozu došlo kolem 22. hodiny u kulturního domu Slávie. „Vezl dva klienty, pak jej napadli. Po pachatelích kriminalisté pátrají, až při výslechu poškozeného byly zjištěny souvislosti s nebezpečným vyhrožováním. Podrobnosti k případu zatím nelze zveřejnit,“ uvedl Jiří Matzner.

Ulámaná zrcátka, rozbitá čelní skla, nacouvávání do automobilů, výhrůžky a nakonec i napadení. S takovými praktikami mají zkušenosti čekobudějovičtí řidiči taxíků.Zdroj: archiv OK Taxi ČB

Řidiči taxíků OK Taxi ČB s nelibostí bojují o své živobytí. Někteří kvůli dlouhodobému tlaku svou profesi raději dobrovolně pověsili na hřebík. „Podlehli tomu a raději skončili. Zkoušeli stát na náměstí Přemysla Otakara II., ale psychicky konkurenční boj neustáli,“ popsal jednatel taxislužby Tomáš Matěják.

Šlo hlavně o ceny

Bývalý taxikář, který si nepřál být jmenován, se rozhodl ukončit živnost právě kvůli doutnajícím sporům. „Skončil jsem ze své vůle, šel jsem raději úplně do jiného oboru. Každý se tu podrážel. Šlo hlavně o ceny, někdo jezdil za 50 někdo za 30,“ popsal stěžejní problém.

Vyhrožováno mu nebylo. „Ale poslali mi někoho třeba do auta, ten mi ho potom vystříkal sprejem a odešel bez zaplacení,“ přiblížil.

Další exřidič potvrdil, že se setkal s podobným jednáním. „Proto už chvíli nejezdím, ale víc vám k tomu neřeknu, nyní se tím zabývá kriminální policie, tak to necháme na nich,“ podotkl.

Doslova k vykopání válečné sekery došlo v pátek 17. července. Kdy byl šofér nájemného vozu fyzicky napaden. „Kolem 22. hodiny přistoupili k autu dva muži v kapuci, jeden s rouškou, kteří chtěli odvézt ze sídliště Máj ke kulturnímu domu Slávie, kde měl přisednout jejich kamarád,“ uvedl jednatel taxislužby.

Po cestě z náměstí nabídl řidič spolujezdci, že může roušku odložit. „Na což mu odpověděl, že je nemocný a nechal si ji. Když u Slavie přibrzdil. Po dotazu, kde mají kamaráda, ho spolujezdec v roušce uhodil do obličeje se slovy: Na náměstí stát nebudeš, ty zmrde!“ Po incidentu se oba pachatelé dali na útěk směrem k nábřeží.

Informace ocení

Poškození aut spolu s vyhrožováním už bylo podle Tomáše Matějáka skoro na týdenním pořádku. „Nyní nám s tímto útokem došla trpělivost, proto jsme vypsali odměnu ve výši sto tisíc za informace či důkazy, které by usvědčili objednavatele útoku a útočníky,“ sdělil rozhořčeně. „Nenecháme zastrašit a uděláme vše pro to, aby byl viník potrestán!“

Podle tiskového mluvčího policie Jiřího Matznera po pachatelích nyní pátrají kriminalisté. „Až při výslechu poškozeného byly zjištěny souvislosti s nebezpečným vyhrožováním, a tak je vyšetřována i tato možnost. Podrobnosti k případu zatím nelze zveřejnit,“ vysvětlil.