Sto padesát tisíc balkonových květin ze zahradnictví v Hluboké nad Vltavou,blondýna Květa Sedláčková,tmavovlasá Blanka Sedláková a s vodou Marcela BuchtelováNa šest set nachystaných kelímků se sazeničkami okurek, rajčat či okurek hadovek má Stanislav Jiřička z Českých Budějovic. Jeho výpěstky už by si klidně mohly velebit v záhonech, jejich zahrádkář ale stále vyčkává.
„Ještě jsem se do toho nepustil. Vyseju je až po zmrzlých mužích a to ještě budu sledovat počasí,“ vysvětlil letitý zahrádkář. Na otázku, jestli to tak činí každý rok, nebo jen letos, odpověděl: „Dělám to tak pokaždé. Ono to sice vypadá, že letos zima nebude, ale ledoví muži umí pěkně zklamat,“ dodal se smíchem. Stejně to má i Jiří Merle z Českého zahrádkářského svazu v Rudolfově. „Ven jsme nic ještě nedávali, tak maximálně do skleníku, a stejně se musely brambory na noc přihrnout,“ nastínil Jiří Merle, jak to má s letošní úrodou. „Ono je lepší počkat. Můžou přijít teploty s dvěma, třemi stupni a úroda bude zničená,“ dodal.

On i Stanislav Jiřička se shodují, že mezi záhony mají v plánu se vypravit v průběhu 14 dnů. „No a pak bude za dva dny zaseto,“ míní Stanislav Jiřička.

Za pravdu zkušeným pěstitelům dává i majitel Zámeckého zahradnictví v Hluboké nad Vltavou Lubor Dušek, jehož provozovna se v posledních dnech zákazníky jen hemží. „Platí, že po patnáctém květnu je už nejvyšší čas vysazovat a vysévat rostliny ven. I přesto se vyplatí sledovat předpověď počasí. Pokud by ještě měly přijít v noci teploty pod nulou, květinám i zelenině uškodí. Hodně citlivé jsou okurky, rajčata nebo afrikány, naopak trvalky jsou celkem odolné,“ vysvětluje.

Podle lidových pranostik přinášejí tři ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác poslední ranní mrazíky. Meteorologové předpovídají po teplé sobotě jižním Čechám mírné ochlazení. Teploty ale ani přes noc neklesnou pod nulu, na horách však může sněžit.

Sto padesát tisíc balkonových květin ze zahradnictví v Hluboké nad Vltavou,blondýna Květa Sedláčková,tmavovlasá Blanka Sedláková a s vodou Marcela BuchtelováAni ti, kdo si s prací na zahradě pospíšili, by se ale už o úrodu nemuseli moc strachovat. „Teploty by už neměly být příliš nízké a v případě mírných mrazíků stačí rostliny přikrýt bílou textilií, která je ochrání. Květinám v truhlících za oknem už mrazy téměř nehrozí, ty většinou ochrání zeď domu, která vyzařuje teplo,“ naznačuje Lubor Dušek.