VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardové výdaje sousedů na běžence

110 LET je podle policie údajně Abdulu Quader Azizimu z Afghánistánu, který v pondělí dorazil s rodinou do Pasova. S osmi příbuznými ve čtyřech generacích prchal z Baghlanu měsíc a urazil při tom přes 6000 km. „Jeho 60letá dcera Salfema policii řekla, že muži z rodiny slepého a hluchého starce na četných pěších pochodech nesli," píše PNP. Mluvčí policie ve Freyungu Thomas Schweikl deníku řekl, že správnost údajů o Azizim nemohli ověřit. Podle PNP už stařec v Pasově není, byl převezen do uprchlického střediska u Deggendorfu.

30.9.2015
SDÍLEJ:

Běženci z Afghánistánu je prý 110 let.Foto: Deník/repro PNP

Až přijdou jejich rodiny…

Linec - Zvládnutí proudů uprchlíků a jejich opatrování v Rakousku v letech 2016-19 bude stát celkem 6,5 miliardy eur. Jak píše linecký deník OÖN, vyplývá to z tajné listiny vyhotovené k zasedání vlády před dvěma týdny. Ministerstvo financí čísla dementovalo. „Takový papír nám není znám, nemůžeme se proto k číslům, která uvádí, vyjádřit," sdělilo.
Podle OÖN zpráva předpokládá 85 000 žadatelů o azyl v letošním roce a 130 000 v roce 2016. Při pozitivním vyřízení 25 000 žádostí v obou letech a započítání dostěhování rodin těchto běženců by náklady do roku 2019 mohly dosáhnout dokonce až 12,3 miliardy eur. Základní zaopatření uprchlíků v příštím roce by mělo stát 640 milionů, od roku 2017 miliardu ročně. K tomu přibývají minimální pojistné, zdravotnické zabezpečení a opatření na trhu práce a integrace – ročně půl miliardy, při přistěhování rodin 1,3 miliardy. „Na zmíněném zasedání vlády byla ještě řeč o celkově 500 milionech nákladů," uvádí deník.

Budou upravovat VW

Podle akčního plánu automobilky VW k úpravě naftových vozidel s manipulovaným softwarem by mělo být v Rakousku opraveno 363 400 aut koncernu, z toho 72 000 Audi a 50 000 Seatů. Dotčení majitelé budou na termín zásahu upozorněni poštou. „VW mluví o servisních opatřeních," uvádějí OÖN. „Nejde prý o nějakou bezpečnostně preventivní akci, protože bezpečnost vozidel dotčena není." Náklady si koncern netroufá odhadnout. Pro technologická řešení a servis má prý připraveno 6,5 miliardy eur. Možné škodní nároky, náklady právních zastoupení atd. budou navíc.

Zlobí se na Rakušany

V minulých dnech přešlo přes zelenou hranici v Breitenbergu a Neuhausu na Innu z Rakouska do Dolního Bavorska přes 8000 běženců. „Velká část z nich byla podle pasovského okresního hejtmana Franze Meyera k hranici dopravena ,víceméně´ státně organizovaně," uvádí PNP. Hejtman požaduje urychlené skončení této praxe, která podle něho naráží na Pasovsku na neporozumění. Na adresu rakouských sousedů kategoricky prohlásil: „Nemůžeme už ani den připustit, aby k nám proudily denně stovky a tisíce uprchlíků, aniž by byli v Rakousku registrováni." Mluvil o „stěhování národů" téměř s vyloučením veřejnosti. „Kdyby takový nápor prožíval Mnichov, bylo by mediální echo nejspíš velké," dodal.
K úlevě dobrovolných pracovníků, kteří jsou v Breitenbergu v nasazení částečně bez vystřídání už sedm dnů, Meyer na přechod povolal armádu. Vojáci z Freyungu tu mimo jiné pomáhají při výdaji jídel. Jen v oblasti Pasova očekávali v úterý více než 10 000 běženců. K jejich přerozdělování do jiných spolkových zemí hejtman požaduje rozšíření nasazení zvláštních vlaků z denních osmi na víkendových dvacet, uvádí PNP.

Bohatí sousedé

Rakušané disponovali loni v průměru peněžními prostředky ve výši 48 416 eur čistého, tedy bez závazků. V celosvětovém žebříčku byli sedmnáctí. Vedli Švýcaři s 157 446 eury na hlavu přes Američany 138 710 eur a Brity s 86 230 eury. Průměrný Němec měl „jen" 44 769 eur. Studie analyzovala majetek domácností v 50 zemích. Zajímavé bylo i srovnání zadluženosti: největší ze západních zemí je ve Švýcarsku (průměr na hlavu 80 860 eur). V Rakousku je jen 19 633, pod evropskou střední hodnotou 25 160 eur.

Jak strany vydělaly

Politické strany, které byly zvoleny do nového hornorakouského sněmu, si rozdělí ze státního rozpočtu opět každoroční dotaci 20 milionů eur stranických podpor. Podle výsledků hlasování ale budou přerozděleny. Lidovci (ÖVP) dostanou 7,5 milionu oproti dosavadním deseti, FPÖ si proti 3,3 milionu polepší na ročních 6,5, sociální demokraté (SPÖ) „zchudli" ve volbách v roce 2009 ze 7,8 na zhruba pět milionů teď nově musejí odepsat další milion, Zelení si polepší o 360 000 na 2,1 milionu.
Franz Hochstöger, radní bez stranické opory.K průběhu voleb u sousedů další kuriozita. Ve volbách do zastupitelstva obce St. Georgen am Walde v okrese Perg s 2100 obyvateli získala volební strana Bürgerliste Franze Hochstögera (55, na snímku) 25 procent hlasů, a tedy šest křesel. „Problémem je, že je na ní jediný kandidát - Franz Hochstöger," píší OÖN. Dalších pět míst této straně vyhrazených tedy zůstane neobsazených. Kromě toho Hochstöger, geometr ve vlastní firmě a předseda místního turistického fóra, v přímé volbě starosty získal 35 procent a v „baráži" o křeslo vyzve úřadujícího Leopolda Buchbergera (SPÖ… „Kdo je obeznámen s politickým klimatem v Mühlviertlu, ví, že by si mnozí lidovci raději ruku usekli, než by hlasovali pro ¨,rudé´, takže se může stát, že 11. října bude v St. Georgenu zvolen starosta, kterému ke skoku nahoru nedopomohla žádná strana," uzavřel list.

Vydají řidiče „vozu mrtvých"

Okresní soud v severobulharském městě Montana nepravomocně rozhodl, že vydá k trestnímu stíhání do rakouského Eisenstadtu 32letého řidiče chladicího vozu, v němž koncem srpna v odstavném pruhu Východní dálnice A4 u Parndorfu zemřelo 71 běženců. Soud má dost důkazů o jeho spolupachatelství na tomto činu, píše list OÖN – měl vozidlo řídit alespoň na části trasy mezi Maďarskem a Rakouskem. Rozhodnutí o vydání se protáhlo, protože věc šetřilo i bulharské státní zastupitelství specializované na těžké zločiny. Řidič je ve vazbě, zatčeno bylo i několik dalších podezřelých především v Maďarsku.

Zmizel primátorský řetěz

Řetěz primátora se ztratil…Ve Steyru nemohou najít ozdobný primátorský řetěz, který v roce 1951 zhotovil kovoumělec Hanns Angerbauer v roce 1951 pro tehdejšího starostu Leopolda Steinbrechera, píší OÖN. Pro Steinbrechera, který během svých prvních týdnů v úřadě po válce pomohl tisícům uprchlíků, Angerbauer zhotovil z oceli „steyrského panthera", tradiční zdejší vyznamenání udělované za mimořádné zásluhy. K němu připojil na devíti deskách vyrytá jména starostů města od roku 1500.
Angerbauerovo dílo by se dobře hodilo na výstavu o steyrském mistrovském kovorytci Michaelu Blümelhuberovi, k jehož nejnadanějším žákům Angerbauer patřil, ale není na radnici k nalezení, uvedl list. Městský archivář Raimund Locicnik řekl, že už hledali po všech zákoutích, ale dům prý má spoustu trezorů a tajných schránek… Hledání nechce vzdát a vezme si několik dnů času, aby místa ještě jednou prošel.
„Starostové posledních období, především v neděli znovuzvolený Gerald Hackl (SP), nemají o uložení řetězu ani potuchy," pokračují OÖN. Hackl jej odmítl stejně jako jeho předchůdce nosit, protože je prý symbolem přílišné pompy a „nafoukanosti".

Den pozornosti k ptákům

Miliony opeřenců jsou nyní na tazích do zimních stanovišť. Největším nebezpečím pro ně jsou lovy v jižní Evropě, například na Maltě a Kypru, kde mají dlouhou tradici, píší OÖN. Organizace BirdLife pořádá o nadcházejícím víkendu po dvaadvacáté akci "EuroBirdwatch" v celé Evropě, při níž chce nabídnout sledování tahu ptáků a informaci o jejich ohrožení. V Horních Rakousích se akce bude konat v neděli od 8 hodin v Schenkenfeldenu v Mühlviertlu. (www.birdlife.at/ooe)

Autor: Vladimír Majer

30.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojní inženýři projektanti, konstruktéři 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici projektanti, konstruktéři Elektrokonstruktér (EPLAN). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektrokonstruktér (EPLAN) - vzdělání středoškolské elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup možný ihned. Mzda od 30.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: Zavádění elektro-konstrukcí ve výrobě. Nové a změněné konstrukce elektro-vybavení chladícího nábytku. Obecná podpora výroby nábytku z elektro hlediska. Tvorba technické dokumentace. Spolupráce na zajištění kvality. Požadujeme: Elektrotechnické / elektrikářské vzdělání (popř. podobný směr). Zkušenosti z pozice elektrikáře výhodou. Znalost programu EPLAN, popř. obdobného softwaru. Znalost Excelu (VBA výhodou). Zkušenosti z výrobní společnosti výhodou. Vyhláška č. 50/1978. Znalost německého nebo anglického jazyka (komunikace s kolegy v Rakousku). Nabízíme: Zázemí mezinárodní expandující společnosti. Různorodou a perspektivní práci. Atraktivní mzdové ohodnocení. Podporu v dalším vzdělávání (jazykové kurzy). Dotované stravování. 5 týdnů placené dovolené. Flexibilní pracovní dobu. Příspěvek na dojíždění. Příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření. Věrnostní prémie za odpracovanou dobu. Příspěvek na dětské letní tábory. Příspěvek na sportovní akce. Zdarma očkování proti chřipce. Kontaktní osoba: Ing. Lenka Zmeková, Lenka.Zmekova@hauser.com, 388 404 315. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 500 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistent/ka jednatele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 16200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent/ka jednatele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Hůrka. Podmínkou je práce s PC, výhodou je znalost NJ. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: zasílejte profesní životopisy na atos-jv@volny.cz, 602 362 442 p. Vitoušek. Ověřeno 13.8.2018. Pracoviště: .atos,s.r.o., 382 26 Horní Planá. Informace: Vitoušek, +420 602 362 442.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 23 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Snídaňový/á kuchař/ka, cukrář/ka - vzdělání vyučení, možno i absolvent. Pracoviště HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 23.000,-- - 26.000,-- Kč hrubého, 25 dní dovolené, možnost ubytování, strava, roční bonusy. Příprava snídaní pro hotelové hosty, příprava zákusků a dezertů. Kontakt: 734 870 650 lng. Miroslav Magerstein, info@hoteIresortreIax.cz, osobně na adrese: HOTEL RESORT RELAX, Dolní Vltavice 44, 382 26 Horní Planá. Ověřeno 9.8.2018. Pracoviště: Edikt a.s. - hotel resort relax****, 382 26 Horní Planá. Informace: Miroslav Magerstein, +420 380 731 401,734 870 650.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč

Hlavní účetní Hlavní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní účetní - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Mzda od 25.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: praxi v oboru, znalost práce v účetním programu Premier, MS Word, Excel, Outlook. Zaměstnanecké výhody: stravenky, 5 týdnů dovolené, příspěvek na penzijní připojištění 500,-- Kč. Kontakt: Trojanová Simona, tel.: 380 727 365, 725 545 124 (po-pá od 8:00 hod. - 15:00 hod.) e-mail: simona.trojanova@divadlock.cz.. Pracoviště: Městské divadlo český krumlov o.p.s., Horní, č.p. 2, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Simona Trojanová, +420 380 727 365,725 545 124.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

(vpravo, na snímku  s Pavlem Slukou).

Okresní fotbalové soutěže na prahu nové sezony. Kde hledat favority?

Tváří v tvář protivínskému brankáři Hanusovi

V domácí premiéře Slavoj udolal nepříjemný Protivín

AKTUALIZOVÁNO

U Třeboně vjelo auto pod vlak

Třeboň – Naštěstí jen se zraněním vyvázl z nedělní nehody na železničním přejezdu v lokalitě zvané sídliště Gigant severně od Třeboně řidič Volkswagenu Tiguan.

Ve Vyšším Brodě se šermovalo a soutěžící se cpali knedlíky

Vyšší Brod - Svatobartolomějský trh a pouť ovládly v sobotu vyšebrodské náměstí. Na tradiční pouti nemohla chybět ani tradiční soutěž v pojídání knedlíků, kterou organizátoři takticky startují v poledne.

Turistka přišla v Českém Krumlově o peněženku

Český Krumlov – Další turistka zjistila, že v Českém Krumlově jsou zloději a je třeba si pořádně hlídat cenné věci. O peněženku tak přišla žena, která se pohybovala po Českém Krumlově. Peněženku měla v batohu. Zjistila to ve čtvrtek. Turistka utrpěla škodu za bezmála 6000 korun.

Dárci, noste kabelky, ať společně pomůžeme dětem v regionu!

Český Krumlov - KABELKOVÝ VELETRH Deníku se rychle blíží. Kolika talentovaným dětem v regionu letos pomůže, závisí na tom, jaké množství kabelek spolu s vámi dáme dohromady! Pokud máte nepotřebné kabelky, které můžete poskytnout, neváhejte a přineste je do redakce Deníku na krumlovském zámku! Jestli jste jich shromáždili větší množství, zavolejte na tel. 602 667 627, rádi pro ně přijedeme!

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT