VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mistra Jana Husa upálili na šumavské louce

Lštění u Vimperku, Branišovice u Milevska - /JIHOČESKÉ FILMOVÁNÍ/ Před šedesáti lety situoval slavný režisér Otakar Vávra část filmu o kazateli z Husince do obce Lštění u Vimperka. Natáčelo se také nedaleko Milevska

14.12.2013
SDÍLEJ:

Scéna 
s upálením vznikla na Šumavě. Za kazatelem na obzoru jsou vidět šumavské vrcholky Bobíku a Boubína.Foto: printscreen

Univerzitní mistr Jan Hus nezemřel před šesti sty lety v plamenech na břehu Bodamského jezera při koncilu v Kostnici, ale na šumavské louce kousek od Vimperku. Němými svědky jeho smrti byly kopce Boubín a Bobík.

Ne, další díl seriálu Jihočeské filmování nechce měnit dějiny, ale platí, že legendární režisér Otakara Vávra si pro ztvárnění části stejně legendárního příběhu skutečně vybral  Šumavu, a to oblast Vimperska, konkrétně faru a poutní kostel sv. Vojtěcha ve Lštění. Tady natočil pasáž svého dobového velkofilmu, kdy Hus káže na kopci v krajině, a pak odjíždí na koncil do Kostnice, kde má obhájit své učení.

Pro davové scény bylo třeba četného komparzu, který filmaři vybrali přímo v šumavských vesnicích. Dodnes na to vzpomínají starší obyvatelé Šumavských Hoštic. Ve filmu, který se stal později velmi slavným, hráli totiž jejich předci.

Kazatel na Šumavě. Zdeněk Štěpánek svým mocným hlasem promlouvá jako kněz k venkovanům.Je to případ pětašedesátiletého Jiřího Aleše, který ve filmu poznává velmi dobře svého dědečka Jana.  Ten dostal jednu z malých rolí vesničanů, kteří jsou papežským legátem varováni před příjezdem Husa coby arcisatanáše. Filmový fotograf Jana Aleše také zachytil v kostýmu na černobílém snímku.

„Na natáčení jsem se dostal jako divák. Byl jsem kluk. Chodili jsme s dalšími lidmi  do Lštění pěšinou asi tři čtyři kilometry. Také si vzpomínám, že v Hošticích měli filmaři ustájené koně ve statku u Janků, kde bydlí Nuskovi. Koně byli od sebe odděleni kládami zavěšenými na řetízcích.  Ty koně si štáb přivezl, byli to jezdecké koně, speciálně vycvičené. Nesměli se před kamerou plašit," řekl Jiří Aleš. Na jeho dědečka jednou zamíří kamera Václava Hanuše (natočil s Vávrou celou husitskou trilogii) krátký detailní záběr.

Svého dědečka Tomáše měl ve filmovém komparzu také Jaroslav Půbal. Také Tomáš Půbal představoval jednoho z poddaných. V ději ze strachu před Husem přitlouká sekyrou na dveře kříž. „Děda je hezky zachycen v kostýmu,jak se ohání tou sekyrou,  ale není mu vidět do obličeje," podotkl Jaroslav Půbal.

Komparzisté filmu Jan Hus ze Šumavských Hoštic.Další obyvatelka obce Marie Matulková chová ve velké vzácnosti starou fotografii, na níž je zachycen její otec František Jungvirt ještě se dvěma dalšími komparzisty v kostýmech opravdu nejchudších vesničanů. „Mně tehdy bylo nějakých sedmnáct osmnáct let, jezdila jsem do školy do Vimperku. Můj otec se ve filmu mihne. Také vím, že je tam použitý sousedův pes, špicl to byl. Filmaři ho natřeli nějakou barvou naflekato," usmívá se Marie Matulková.

Na natáčení se chodily do Lštění dívat celé rodiny. Janu Mrázovou také ze Šumavských Hoštic asi v jejích pěti letech vozil za filmaři na kole na štangli otec. „Vidím scénu, jak Jan Hus káže u kostela pod vysokým smrkem s výhledem na Svatou Maří. Také mi utkvěla ta jeho kacířská vysoká čepice. Kdykoliv přes Lštění jedu, na filmování vzpomínám. Jsem moc potěšena, že o natáčení Jana Husa tady u nás na Šumavě píšete. Jsem z toho až dojata, protože je to mé mládí," svěřila se Jana Mrázová, za svobodna Šánová. Místa, kde film vznikal, se podle ní hodně změnila. Přerostlé stromy brání dávným hezkým výhledům.

Ve Lštění Otakar Vávra vytvořil také exteriérové scény, kdy Hus pojí chleba na faře 
u místního kaplana (Radovan Lukavský). Schody, z nichž  pak schází, aby pokračoval 
v cestě, ale u farního objektu nikdy nebyly. Filmaři si je nechali přistavět.  Krásně rozpoznatelná je hřbitovní zeď kolem lštěnského kostela. 
V jedné scéně je vidět místní pasáček s ovcemi.

Vidíte, nejsem antichrist. Zdeněk Štěpánek vychází mezi vesničany  z fary ve Lštění a vydává se do Kostnice.Lidé ze Šumavských Hoštic se vzácně shodli, že také jedna ze závěrečných scén, a to 
scéna s upálením mistra Jana (v podání charismatického Zdeňka Štěpánka) na hranici, pochází z louky nedaleko Lštění. Na horizontu lze totiž dobře rozpoznat šumavské vrchy Bobík a Boubín.

Některé filmové záběry 
v krajině, kde se kvůli Husovi scházely proudy lidí, mají kořeny v přírodě za humny obce Branišovice asi dva kilometry od Chyšek u Milevska. Františkovi Kohoutovi z Chyšek bylo tenkrát deset let a vše si udržuje v paměti.

„Všude bylo plno jezdců 
a koní. Odhadl bych to na padesát kobyl. Někteří místní lidé koně půjčovali. Pak nám vyprávěli, že jim filmaři vypláceli sto osmdesát korun za den. A když si na koně majitel dokázal sednout před kamerou, dostal ještě více peněz," vypráví František Kohout, kterému je 71 let.

„Husitské" filmy má pod kůží, protože 
v pokračování Jan Žižka (1955) hrál jako chlapec v komparzu. O Žižkovi psalo Jihočeské filmování v díle nazvaném U Sudoměře vytahovali filmaři koně z bláta 

Autor: Luboš Dvořák

14.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 19 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant rozvláknění. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulant rozvláknění - vzdělání základní nebo vyučení. Pracoviště Větřní. Řidičský průkaz sk. B, jezdí se s VZV (oprávnění na VZV možno udělat). Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Nástup ihned. Mzda od 19.000,-- - 22.000,-- Kč hrubého. Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, stravenky. Kontakt: Pauknerová, tel.: 380 707 300, e-mail: tatana.pauknerova@jip.cz.. Pracoviště: Jip - papírny větřní, a.s., Papírenská, č.p. 2, 382 11 Větřní. Informace: Pauknerová, +420 731 672 778.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Sklenář, malíř skla 25 000 Kč

Sklenáři Sklenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sklenář - vyučen - obor sklář nebo příbuzné profese. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, jednosměnný provoz. Hrubá mzda 25.000,-- Kč hrubého. Kontakt: p. Výlet - tel. 603 537 239. Ověřeno 18.6.2018.. Pracoviště: Alu.plast s.r.o., Samota, č.p. 850, 382 41 Kaplice 1. Informace: Výlet, +420 603 537 239.

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 100 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha čerpací stanice - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Velešín. Dohoda o pracovní činnosti, nástup ihned, prac. doba nepřetržitá. Odměna od 100,-- Kč/h hrubého. Práce je vhodná pro brigádníky, zaměstnané osoby a absolventy. Jedná se o směny, které nejsou obsazené z důvodu nemoci, dovolených apod. Možnost okamžitého výdělku po směně. Kontakt: Tichý Martin, tel.: 773 479 281, e-mail: martintichy@volny.cz, osobně: Kaplická č.p. 469, 382 32 Velešín (po tel. domluvě). Ověřeno dne 11.6.2018.. Pracoviště: Martin tichý - benzina velešín, Kaplická, č.p. 469, 382 32 Velešín. Informace: Martin Tichý, +420 773 479 281.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 130 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kuchař/ka - vzdělání vyučení v jakémkoliv oboru, možno i absolvent. Pracoviště Hotel Gold, Český Krumlov. Dohoda o provedení práce, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Odměna 130,-- Kč/h hrubého. Kontakt: 720 595 942 p. Hůdková, manager@hotelgold.cz. Pracoviště: Nvt hotels & resorts s.r.o. - hotel gold, Linecká, č.p. 55, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Hůdková, +420 720 595 942.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

I.A třída: Vítězné loučení sestupujícího Velešína

Senioři se s potěšením pustili do soutěžení.
28

OBRAZEM: V Domově pro seniory zavládl olympijský duch

V derniéře nasázela mistrovská Smrčina tucet v Nové Vsi

Českokrumlovsko - Tečku za mistrovskou sezonou 2017/18 napsalo na trávnících v regionu v soutěžích mužů dvaadvacáté kolo okresního přeboru.

OBRAZEM: Aby upozornili na drogovou závislost, objíždí republiku. Na kole

Jižní Čechy - Říkali, že po jedné dávce koksu se ze mě nestane závislý. Lhali. Tak začíná jen jeden z mnoha spotů, které bylo v pondělí po 12. hodině možné zhlédnout na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Hlavní postavou zde byl přitom kluk zhruba ve věku 14 let.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

EXKLUZIVNĚ: Z Hongkongu míří Jihočeška studovat do Cambridge

České Budějovice – Škola jí vždycky šla. A když dnes devatenáctiletá Eliška Andršováz Výnězdy u Kaplice začala studovat kaplické gymnázium, bylo jí zakrátko jasné, že chce poznat i systém výuky v jiných zemích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT