Tehdy nebylo jisté, jestli někdy ještě bude sportovat, či vůbec chodit. Trpěla chronickou a pokročilou cystickou fibrózou.

Po operaci ve Vídni strávila měsíc na intenzivce, ale nikdy se nevzdávala. „Sepsala jsem si listinu věcí, které chci dělat, když všechno klapne, a pověsila jsem si ji nad lůžko. Dívala jsem se na ni, když se mi nevedlo dobře. To byla moje motivace,“ říká v deníku učitelka zvláštní školy. Měla tam uvedenu dovolenou na lodi, zase létat na rogalu, cestovat někam letadlem a putovat s osly. „Úplně nahoře byl Traunstein,“ pokračuje list.

Toto přání si splnila minulou neděli. S kamarádkou si vyšly Stezkou přátel přírody na vrchol. Pohodlně, s očima otevřenýma pro krajinu, jak novinám řekla. Před dvěma týdny se radovala ze dvou zlatých medailí na mistrovství Evropy pacientů s transplantovanými srdci nebo plícemi, a na Traunsteinu prý byla slzám radosti přinejmenším stejně blízko… „Nestává se mi to často, ale byla jsem na sebe správně hrdá. Pocit, že jsem tam vyšla, bez pomocného kyslíku pro nové plíce a bez problémů, byl nepopsatelný,“ vyprávěla.

Výstup jí dodal novou sílu. Teď ji čekají na Syltu čtyři týdny rehabilitace. „Jestli bude moci žít dál bez komplikací, neví. Říká: Nemyslím na to, co by se mohlo stát zítra. Žiju okamžikem a raduji se z každého hezkého momentu, který smím vychutnat. Na Traunsteinu bylo takových plno!“ uzavírá list.

Operuje psům dýchání

Veterinář operuje psům čenichy.

Speciální operační technikou mohou veterináři rozšiřovat mopsům a buldokům dýchací cesty a pomáhat jim k větší kvalitě života, uvedly OÖN.

Christian Schwingshandl z Welsu operuje ročně 20 až 30 psů z celého Rakouska a z Německa, kteří kvůli extrémně krátkým nosům trpí masivními dýchacími problémy. Utrpením je pro ně obzvlášť horké léto, protože těžko nabírají vzduch a také se špatně potí. „Často se nemohou procházet ani patnáct minut, hrozí jim přehřátí a kolaps, protože jim chybí čenich, vlastně chladicí orgán psů,“ vysvětluje doktor Schwingshandl jejich brachycefální obstrukční syndrom. Tyto rasy nabírají nosními otvory až o 50 procent méně vzduchu a podle veterináře z Welsu jejich chov jednoznačně spadá do kategorie takzvaných trýznivých. Dechová nouze u těchto psů vyvolává často zažívací problémy a záněty uší. Trpí mimořádně často také chorobami očí, protože převislá kůže trvale drhne oční rohovku.

Psy operuje metodou zvanou LATE (laserová turbinectomie) vyvinutou Gerhardem Oechteringem z Veterinární univerzity v Lipsku. Zavedený laser ztenčí skořepinu nosní, a tak zvětší prostor nosu (MVDr. nechť laikům prominou, my to za ně dělat nebudeme – pozn. red. Deníku). S úpravou nosního otvoru získá pes podle veterináře mnohem víc vzduchu a kvalita jeho života se významně zvýší. Před zákrokem, který trvá asi půldruhé hodiny, dělá Christian Schwingshandl „pacientovi“ počítačovou tomografii hlavy k přesnému zjištění individuálního problému. Majitelům psů doporučuje přivést je dospělé, asi roční, ale někdy je podle něho nezbytné operovat už dřív. Za zákrok si účtuje asi tisíc eur, při užití tomografie dalších 250 eur.

Dieselů kupují méně

V prvním pololetí 2018 bylo v Rakousku nově uvedeno do provozu 192 861 osobních automobilů, o 3,4 procenta víc než loni za stejnou dobu. Počet „benziňáků“ stoupl o 23,6 procenta na 104 356, poklesl počet aut s naftovým pohonem o 16 procent na 79 995. Celkově bylo za pololetí zaregistrováno 250 929 motorových vozidel (+3,2 %). Podíl automobilů jezdících na benzín byl 54,1 procenta, na altermativní pohon 4,4 procenta. Elektroaut přibylo 15,3 procenta.

Počítají vlaštovky

Starají se o vlaštovky.

Mladí ochránci přírody v Haslachu a Lichtenau za spoluúčasti žáků základní školy už 39 let monitorují v místě a v okolních pěti obcích početní stav vlaštovek, napsaly OÖN. Letos už z pozorování vědí, že první vlaštovky obecné k nim přiletěly 3. dubna a první jiřičky 12. dubna.

Mladí pozorovatelé teritoriem procházejí a ve spolupráci s majiteli nemovitostí přesně sčítají hnízdící páry. Od obyvatel vesnic za to sklízejí velké uznání, uvádí list. Od roku 2015 se počet párů vlaštovek zvýšil z 97 na 129, jiřiček z 80 na 117 – tedy proti všeobecnému trendu. „V tomto dlouhém časovém období se mezi zdejšími zemědělci, ochránci přírody a školou rozvinulo pozitivní klima důvěry a spolupráce ve prospěch obou ptačích druhů, a aktuální čísla jsou toho nejlepším důkazem,“ říká předseda Mladých ochránců Karl Zimmerhackl.

Nájemné stoupá

V uplynulých deseti letech se v jižním Německu nájmy zvýšily procentuálně nejvýrazněji spíš ve středně velkých městech, zaznamenala PNP. V Bayreuthu nyní musejí nájemníci „vysázet“ v medianu (polovině mezi vyšší a nižší cenou) 9,10 eura za metr čtvereční, o 63 procent víc než v roce 2008 (5,60). Vývoje cen za deset let srovnala agentura Immowelt.de ve všech okresech Bavorska a Bádenska-Württemberska. V Pasově byl v roce 2008 nájem 4,80 eura za metr čtvereční, loni 6,70 (+40 %), v Landshutu se ceny zvedly o 56 % na deset eur za metr, ve Straubingu o 38 % na 7,30.

V Rakousku mají „dohadovače“

Až 90 procent z asi 250 sporů o výši nájemného vyřeší v Linci ve smírčím řízení stavební a správní orgán magistrátu, informuje www.linz.at. Toto servisní a poradenské oddělení, jediné v Horních Rakousích, je k dispozici všem, kteří ve městě bydlí (97 000 bytů, tedy 84 %, je nájemních). Každoročně stoupá počet obyvatel, kteří pomoc „smírců“ využívají – loni jich bylo 254, meziročně o deset procent víc. V roce 2013 hledalo tuto pomoc „jen“ 150 nájemníků. Ve středisku pracují zaměstnanci magistrátu speciálně proškolení v otázkách nájemního a bytového práva kromě výpovědí a vyklizování.

Většina projednávaných problémů se týká údržby, jako výměn oken a odstranění plísní, dále výše hlavního nájemného a provozních nákladů. „Úspěšnost tohoto poradenství je ohromující – pro až 90 procent sporných otázek je nalezeno mimosoudní urovnání,“ chlubí se věstník magistrátu. Dodává, že smírčí centra v „obzvlášť citlivých oblastech“ jako je bydlení stanovil pro místa, jejichž správy si je přejí, zákon. Linec se k jeho založení přihlásil už v roce 1949. „Z právního hlediska jde o ,předinstanci´ soudu, jejímž úkolem je pokojné mimosoudní vyřízení věcí,“ vysvětluje list a cituje starostu Klause Lugera: „Naši občané využitím tohoto střediska šetří množství peněz a času. Jejich otázky jsou zpravidla vyřízeny maximálně do tří čtvrtin roku. Výhodou pro nájemníky i pronajímatele je především jednoduchý, nekomplikovaný přístup k právu. K tomu patří i to, že využitím smírčí instituce nevzniká žádné výdaje riziko obvyklé o soudů.“

„Freedance“ v botanické zahradě

V kulise Botanické zahrady v Linci vede diplomovaná učitelka této discilny Edith Sonnleithnerová každé úterý, také 17., a 31. července a 7. srpna, vždy od 17 do 18.30 hodiny hodiny kurzy freedance. „V uceleném tréninku se střídají pohybové fáze a volný tanec bez tlaku na výkonnost,“ popisuje městský věstník a pojem freedance vysvětluje jako „fyzicky, emočně a mentálně zdravé tančení v lehkosti při uvolnění hlavy a soustředění se na přítomnost k nalezení nové rovnováhy těla“. Lekce zakončují uvolňovací cviky a krátká meditace. Zájemci s sebou nepoteřují nic kromě pohodlného sportovního oděvu, svetru pro uklidňující fázi a pitné vody. Každý z termínů stojí 15 eur.

A proč právě v Botanické zahradě? „Příroda nám pomáhá najít emoční vyváženost. Proto vytváří Botanická zahrada perfektní rámec pro uvolnění a ozdravění,“ ujišťuje místostarosta Bernhard Baier. (www.verwurzeltfliegen.at )

„Nakouknutí“ do Lince

Plán města Lince, kooperační projekt s hornorakouskou vládou, je průběžně aktualizován – nyní z iniciativy radního pro infrastrukturu Markuse Heina čtvrtletně, za pomoci „horce“ aktuálních geodat z digitálního hornorakouského prostorového informačního systému DORIS. Na www.basemap.at lze vyhledat jak jednoduchou „DORIS easyMAP“, tak rozšířenou funkci „DORIS inetrMAP“.

Stoletému pobyt zdarma

Obklopen péčí.

Před pěti lety slavil Helmut Giebeler z Výmaru jako stálý host čtyřhvězdičkového hotelu Bergknappenhof v Bodenmaisu pěkně „šťavňatě“ pětadevadesátiny. Vedoucí Matthias Schweikl mu tehdy řekl, že až mu bude sto, pozve ho na tři měsíce na náklady hotelu, píše PNP. Teď, pět let poté, sedí pan Giebeler zase v baru Bergknappenhofu, míchá si zelený čaj a vychutnává tento mimořádný narozeninový dar. Vyluštil si každodenní sudoku a křížovku, jako každý den byl prvním hostem v hotelovém bazénu…

Narodil se krátce před koncem první světové války v Magdeburgu. Byl profesionálním vojákem, přežil druhou válku, zajetí v Rusku, koncem roku 1946 se vrátil, byl v Sasku-Anhaltsku učitelem a staral se o manželku nemocnou tuberkulózou, se kterou žil 67 let. V roce 1958 z NDR uprchli. Pracoval jako zvláštní pedagog, od roku 2007, kdy mu zemřela žena, žije ve Výmaru.

Už před desítkami let se mu zalíbilo v Bavorském lese. Trávívali s manželkou dovolené v Rabensteinu a v Regenhütte, od roku 1992 vždy v Bodenmaisu. „To ty všechno neznáš,“ dobírá si Matthiase Schweikla, když mu vypočítává skoro všechny vrcholy mezi Třístoličníkem a Osserem, na kterých se ženou byli.

Jeho „ubytovatel“ si pro něho jezdí do Výmaru osobně a dováží ho do Bergknappenhofu. Na 21. červenec, kdy Helmut Giebeler naplní stovku, už jsou plány v proudu – do Bodenmaisu přijede devatenáct prátel, známých a příbuzných jubilanta, a dá se prý čekat, že také jeho gastronom a obec si nechají něco napadnout, uzavírá PNP. To si prý jejich nejstarší host dopřeje vedle svého zeleného čaje také sklenku červeného. „Ale jen malou,“ jak pan Giebeler říká…

Na snímku je mezi Christinou, Dagmar a Matthiasem Schweiklovými.

Sekaná škodí i duchu?!

Vědci lékařské univerzity ve Štýrském Hradci s kolegy z Belgie a Británie zjistili pokusy s chováním myší, že velmi tučné jídlo – třeba také sekaná v housce, hamburgr, döner-kebab, pizza – má nejen negativní vliv na hmotnost konzumenta, ale může změnit i mikrobiální osídlení těla souborem bakterií, kvasinek, hub, virů a prvoků ve střevech a tím ovlivnit i mentální stav, psychiku, například vývoj deprese, napsaly OÖN.

V rámci studie dostávaly myši řadu týdnů dietu se 60procentním obsahem tuku. To vedlo k výraznému nabytí na váze, zatím co kontrolní skupina s vyváženou stravou s maximálně dvanáctiprocerntním podílem tuku zůstávala stabilní. „To se dalo očekávat, ale po osmi týdnech tučné diety se výrazně změnilo i chování zvířat,“ řekl Ahmed M. Hassan z vědeckého týmu. „Tlusté“ myši se méně integrovaly s ostatními, zanedbávaly péči o srst a měly méně chuti na pití obsahující cukr. „Podle Hassana jsou to všechno znaky depresivního chování,“ uvádí deník.

S mikrobiálními změnami se dostavily i nápadné neurochemické poruchy v mozku. Kolegové z Univerzity v Readingu v Británii vyšetřovali mozky myší spektroskopií nukleární magnetické resonance a zjistili jak změny v látkové výměně, a tak v přenosu signálů. Došlo například k jeho výraznému snížení v částech mozku významných kromě jiného pro chuť, pocty strachu a náladu.

„Tyto efekty ukazují na poruchu mozkových funkcí, kterou se dá vysvětlit depresivní chování po vysoce tučné dietě,“ říká – byť poněkud zdrženlivě – vedoucí týmu Peter Holzer. Přes nově objevené souvislosti zůstávají četné otázky výživy, střev, mikrobiomu a psychiky otevřeny. Skupina se nyní pokouší cílenou manipulací zjistit, jaká část střevního mikrobiomu se na příčině deprese z tučné stravy podílí. „Protože nasazení antidepresiv u myší nemělo žádný vliv na jejich chování, vycházejí vědci z toho, že jde o velmi specifickou interakci mezi faktory výživy, mikrobiomu a poruchami mozkových funkcí,“ uzavírá list.

Kouleli dosyta

Obklopen péčí.

Osm kuželkářů KSRK Reut-Randling (okr. Rottal-Inn) vytvořilo o víkendu světový rekord ve vytrvalostním hraní kuželek. Vydrželi házet 30 hodin, napsala PNP. Výkon zapsali na 70 let staré a rekonstruované dřevěné dráze hostince Schreiner v Reutu. Starosta Otto Haslinger jim v blahopřání řekl, že obci tím prokázali obzvláštní čest a udělali jí velkou reklamu. „Vlastní práce, uznání světového rekordu, je ještě před námi, ale pro Reut je tým v každém případě mistrem světa,“ cituje ho list.

Dražili ztráty ve vlaku

Medvídka taky vydražili.

První kufr dražby byl v sobotu vyvolán s neznámým obsahem, jen aukcionář Walter Schreiner, pracovník centrály nálezů na železnici ve Wuppertalu, jej očividně znal. „Zaručeně v něm nejsou žádné smradlavé ponožky, ale jen dobře zachované pěkné věci, které nepáchnou,“ ujistil. Za neurčité překvapení začaly ve vzduchu létat nabídky pět, šest, deset eur, pak 20, 30. Při šedesáti zaznělo poprvé, podruhé, potřetí, a zavazadlo s neuvedenými „pajšlem“ bylo prodáno, napsala PNP. Už před ním byl na řadě obrovský bílý plyšový medvěd, který drahám vynesl 20 eur. Peníze, které železnice „vrazí“ do celospolkové správy ztrát a nálezů.

Deník pokračuje, že u Jihovýchodních bavorských drah (SOB) v Mühldorfu skončily v uplynulých měsících nejen ve vlacích zapomenuté kufry a tašky a vlastníky nikdy nevyzvednuté. Byly tu také hudební nástroje včetně drahých houslí, rollery, jízdní kola, šperky, fotoaparáty, plyšové hračky… Měsíc jsou nálezy schraňovány u SOB, pak jdou do centrálního skladu nálezů ve Wuppertalu. Zůstávají tam tak dlouho, než tam začne být těsno… Jak řekla mluvčí drah Veronika Paulová, jednou ve vlaku našli i fukar na listí. Proč se vlastníci ani nenamáhají své zapomenuté a často cenné věci znovu dostat, je i jí záhadné.

Lodní kontejner je kaplí

Předělali kontejner na kapli.

V hornobavorském okrese Neuburg-Schrobenhausen přestavěli kovoinženýr Xaver Ostermaier z Aresingu s tvůrcem religiozního umění Martinem Knöferlem někdejší nákladní kontejner zaoceánské lodní dopravy na kapli umístěnou v průmyslovém parku obce, oznámila PNP. Moderně vypravená kaple má být v nezvyklém prostředí místem bezpečí a klidu, řekl Knöferl.

Kaple je vyvedena v červeni, barvě lásky, vášně a ducha svatého, míní. Modrými okny vytvořil tvůrce spojení s bývalým užíváním kontejneru – modrá připomíná vodu a oblohu, navíc vyzařuje klid, sílu a důvěru, Centrální kulaté okno zdobí holubice, která má připomínat, „jak důležitý je duch míru a smíření právě v našich dnech“.

Práce migrantů za 80 centů?

Pro běžence s nejistou perspektivou možnosti zůstat má v Bavorsku vzniknout 5000 pracovních příležitostí, napsala PNP. Zástupci vlády, hospodářství a špičkových komunálních svazů podepsali v pondělí v Mnichově prohlášení v rámci první bavorské integrační konference. „Podle vzoru tzv. jednoeurového džobu mají uchazeči o azyl dostat možnost v zemi pracovat za 80 centů na hodinu,“ vysvětluje list a cituje šéfa regionálního ředitelství spolkové agentury práce Ralfa Holtzwarta, že opatření není žádným předstupněm integrace do trhu práce, ale daleko víc v něm jde o nabídutí smysluplného zaměstnání a strukturální upravení dne uprchlíků.