Maria, která se k této výrobě nechala přemluvit koncem minulého roku, je jedinou barvířkou v Horních Rakousích, která touto technikou pracuje, jednou ze dvou v celém státě, píší OÖN. „Konkurence" v burgenlandském Steinbergu navíc barví vlnu místo tradičního lnu. Podmínkou přijetí na listinu bylo, že musí jít o „živé" řemeslo, a to v případě Wagnerových je už ve čtvrté generaci, dodává list. Maria Wagnerová chce nyní společně s rodinou Koó z Burgenlandsku, českými, maďarskými a německými barvíři prosadit modrotisk i na listinu evropského dědictví.
3. května se v Gutau v rámci 15. ročníku barvířského veletrhu „Modrá síla" představí na 70 tvůrců, z toho dvanáct „modrotiskařů" ze středoevropského prostoru.

Ochránci zvířat sobě?

Muž z okresu Gmunden byl obviněn z toho, že od června 2012 zpronevěřil 50 000 eur poskytnutých přáteli zvířat spolku Wahro (World Animal Help and Rights Organisation), který založil spolu s ukrajinským známým z internetu začátkem roku 2012. Spolek se měl zabývat problémy ochrany zvířat na Ukrajině a v Rumunsku, píše deník Volksblatt. Vyzýval k dárcovství internetem, zejména po facebooku, a získal tak přes 200 000 eur. V začátku letošního roku začalo věc šetřit státní zastupitelství ve Welsu s gmundenskou kriminálkou. Ukázalo se, že obviněný mohl o veškerém užití příspěvků rozhodovat sám. „Je obviněn, že z nich financoval své živobytí, provozní náklady, zahraniční cesty, elektronickou výbavu jako laptopy, mobily atd.," píše list. Spolek byl rozpuštěn, majetek podezřelého zajištěn, jeho konto zablokováno. Protože ale příspěvky dál docházejí, policie vyzývá, aby ochránci zvířat už je dál neposílali, případně aby zrušili trvalé příkazy…

Mistry v pamatování si.To jsou hlavy!

V sobotu od 20.15 hodiny budou špičkovými hosty vysílání televize ARD „Malí proti velkým" Loris Gerlová (10) ze Straubingu a Maximilian Wilhelm (11) z Warenu v Mecklenbursku – Předpomořansku. Nastoupí proti hereckému duu Heiner Lauterbach a Uwe Ochsenknecht ve schopnosti zapamatovat si, píše PNP.
Oba školáky trénuje půl roku trojnásobný vicemistr Německa v této disciplíně Steffen Bütow. Obchodní ředitel internátní školy pro nadané děti na zámku Torgau sám v roce 2004 vytvořil světový rekord, když si zapamatoval pořadí 533 hracích karet. Pro nadcházející měření Loris a Max rozstříhali 90 obrazů prvního německého komiksu "Maxe & Moritze" od Wilhelma Busche z roku 1865 a z mrňavých kousků znovu složili jeho verše.
Vysílání bylo natočeno už minulý víkend v Berlíně, ale jestli gymnazisté z Torgau svou sázku vyhráli nebo ne, to neprozradili, píše PNP.

Na co mají penzisté

Lidé starší 60 let v Evropské unii musejí v průměru vydávat 60 procent svých příjmů na tzv. fixní náklady. Rakouští důchodci jsou na tom lépe, mohou ze svých penzí pokrýt 51,7 procenta těchto potřeb. Ještě lépe jsou na tom senioři v Británii, kde jim na to stačí 47,3 procenta. Na konci žebříčku jsou Rumuni, kteří na základní potřeby spotřebují 76 procent svých důchodů.
V Rakousku jsou podle OÖN obzvláštní zátěží rozpočtu seniorů náklady na bydlení (včetně elektřiny, vody a oprav), které tvoří 26,7 procenta. Tato položka se také v posledních letech zvyšuje víc než inflace. V průměru EU ale tyto výdaje obnášejí průměrně 33 procent, na Slovensku 42 procent. „Evropskými mistry jsou rakouští důchodci v cestování," pokračuje list. „Vydávají na ně v měsíčním průměru víc než čtyři procenta svých příjmů, dvakrát víc než za alkohol a tabák. V průměru EU je vydáváno na cesty jen 1,8 procenta důchodů."

Staví ostošest

V Bavorsku bylo loni dokončeno asi 51 500 nových bytů, o 9,5 procenta víc než předloni. „Pokud by byly všechny postaveny na jednom místě, vytvořily by město s dvojnásobným počtem bytů, než má Schweinfurt," uvádí PNP. Největší nárůst, o 38 procent, zaznamenala Horní Falc. Meziroční pokles nastal naopak v Dolním Bavorsku a v Dolním Francku.

„Šetří" na parkovném

Pořádková služba města Lince zasahovala při kontrolách zón krátkodobého parkování zdarma od začátku roku do konce března proti 4457 hříšníkům. Z nich mělo 2397 (53,6 %) trvalý pobyt v Linci.

Proti hracím automatům

Úřady v Schärdingu přitvrdily proti provozovatelům nelegálních výherních automatů: uzavřít provoz i v části netýkající se těchto přístrojů už musel první restauratér, který opakovaně nedbal napomínání a pokut. Další podobá opatření se prý dají očekávat, píší OÖN. Že pokuty nemají velký efekt, vyplývá z toho, že jeden ilegální automat vynáší měsíčně až 30 000 eur, samozřejmě nezdaněných. Kontroloři mají poznatky, že celníky zaplombovaný přístroj je odsunut do pozadí a na jeho místo je obratem instalován nový… Mnohé jsou „maskovány" jako internetové terminály. Některé umožňují nelegální hru jen těm, kteří znají kód, což výrazně komplikuje kontroly.