Miloš Kozák a Milan Rotbauer pracují jako strážníci budějovické městské policie. Začátkem týdne poskytli první pomoc osmašedesátiletému muži, který zkolaboval v garážích ve Větrné ulici a přestal dýchat. A to i přesto, že se v praxi dosud s ničím podobným nesetkali. Až do příjezdu zdravotníků dávali pacientovi kvalifikovanou masáž srdce a podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové mu tím zcela jistě zachránili život. Neméně zdatně jim přitom asistovali i příslušníci Policie ČR Jan Klomfar a Jiří Kašpar z Oddělení hlídkové služby, kteří dorazili na místo jen o pár minut později.

„Prostřednictvím linky 112 jsme byli požádáni o spolupráci při pátrání po muži, kterému bylo špatně a požadoval pomoc. Když mu ale operátor volal nazpět, slyšel už jen nějaké chroptění. Dostavili jsme se asi během dvou až tří minut, protože zrovna jsme byli nedaleko," popsal strážník Kozák. Dodal, že po příjezdu se hlídce přihlásil pozorný svědek, který vypověděl, že si při parkování povšiml chrčícího kamaráda, jenž se pak sesul k zemi a přestal dýchat. „Na nic jsme nečekali a začali s masáží srdce. Za pár minut dorazila státní policie, se kterou jsme se v masírování střídali, a to i po příjezdu záchranky. Trvalo to několik minut, které se nám však zdály jako věčnost," doplnil strážník Rotbauer.

Po chvíli začal muž naštěstí opět jevit známky života a lékaři ho vzápětí převezli na anesteziologicko-resuscitační oddělení budějovické nemocnice. Podle mluvčího zdravotnického zařízení Jana Duška je tam hospitalizovaný do současné doby a jeho zdravotní stav bohužel zůstává i nadále vážný.

Mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková přesto ocenila kvalifikovaný a neohrožený přístup všech zúčastněných. „Jak strážníci, tak státní policisté postupovali velmi správně a určitě se dá říct, že dali muži šanci na život. Bez jejich pomoci mohl skutečně zemřít," zdůraznila mluvčí Kafková. Práce svých podřízených si velmi váží i vrchní strážník budějovické městské policie Vilém Vávra. Zmínil, že v poslední době se jedná už o druhý podobný případ. Na konci dubna se strážníci podíleli i na záchraně života asi padesátiletého diabetika, který zkolaboval v bytě panelového domu na Lidické třídě a nemohl se hýbat. Pomocnou ruku mu tehdy nabídla i žena ze sousedství, která přispěchala s drobnou sladkostí pro zvýšení hladiny cukru v krvi.

„Děkuji oběma strážníkům za rychlé poskytnutí první pomoci, která přispěla k záchraně lidského života, a pánovi přeji brzké uzdravení," uvedl včera pro Deník vrchní strážník Vávra. Podobně hovořil i vedoucí Oddělení hlídkové služby podporučík Vítězslav Lád. Těší ho především to, že zmínění policisté Jan Klomfar a Jiří Kašpar poskytli pacientovi odbornou pomoc i přesto, že jsou oba ještě dost mladí a v řadách policie slouží poměrně krátkou dobu.