V kavárně Deníku v českobudějovickém parku BosoNoha v sobotu pár hodin před startem vysvětlovali, že touto formou získávají peníze na financování svých sociálních služeb a činností.

Poprvé se na trasu půlmaratonu vydává Kateřina Homolková, vedoucí služby Podpory rodin a dětí v ohrožení. „Chtěla jsem podpořit kolegy a získat peníze pro naše klienty,“ zdůvodnila osmadvacetiletá Kateřina Homolková. „Účast na půlmaratonu byla i podmínkou mého nedávného přijetí do českokrumlovské neziskovky ICOS,“ doplnila se smíchem.

Přípravy na půlmaraton zahájila Kateřina před osmi týdny. „Začala jsem běhat třikrát až čtyřikrát týdně. Kromě toho jsem zkoušela běhat i se svými kolegy, ale vzhledem k tomu, že měli tréninky v šest ráno, dostavila jsem se jen jednou,“ vysvětlila Kateřina Homolková, proč spoléhala na vlastní tréninkové metody.

Na sobotní start se v sobotu odpoledne při rozhovoru v Café Deník těšila, byla ale lehce nervózní. Čekala ji jedenáctikilometrová trasa, štafetu jí měla předat kamarádka Marika Španihelová, která rovněž běží pro ICOS a shodou okolností rovněž pracuje v sociální sféře v Praze.

Prostřednictvím půlmaratonu získává ICOS peníze tak, že přeprodává registrace běžcům, případně prostřednictvím takzvaných běžeckých výzev na portálu Darujme.cz. Tímto způsobem mohou dobrovolníci u příležitosti konání půlmaratonu poslat vybrané organizaci jakoukoliv finanční částku.

Daniela Jíchová, která v ICOSu pečuje o dárce, popsala, že vybrané peníze budou použité na financování Dobrovolnického centra pro seniory a děti. „V rámci tohoto centra pomáhají dobrovolníci s vyplněním volného času klientů v domovech pro seniory nebo v rodinách.“

Touto formou ICOS na dofinancování svých služeb vybírá peníze podruhé. Vloni takto získali téměř 60 tisíc korun.

ICOS Český Krumlov má motto Pomáháme tam, kde je potřeba. Zajišťuje služby Osobní asistence, Bezplatnou právní poradnu, terénní služba Podpora rodin a dětí v ohrožení, Rodinné centrum Krumlík a Dobrovolnické centrum.

Pro ICOS při letošním půlmaratonu poběží na třicet sportovců.