Známý jihočeský psychotronik Pavel Kozák, autor publikací o posvátných místech v krajině, se domnívá, že k určitým změnám energií na Zemi dojde. Výpočet konce mayského kalendáře, který připadá na zimní slunovrat v pátek 21. prosince, podle něj ale není přesný. Je toho názoru, že bychom si měli povšimnout spíše už 18. prosince, který je významný astrologicky. „Určitě nepřijde katastrofa, tma nebo nějaké výpadky v hmotném světě," řekl Deníku Kozák. Změny se podle něj odehrají spíš na duchovní, nehmotné úrovni. „Vnímavější lidé to můžou na sobě pocítit, může se jim přechodně zhoršit nemoc, nebo můžou prožívat nezvyklé pocity," řekl Kozák.

Téměř desetina dotázaných věří, že dojde k událostem, které změní myšlení lidstva k lepšímu. Malé procento lidí si myslí, že dojde k setkání mimozemských civilizací, k přírodní katastrofě nebo dokonce k apokalypse. Většina Čechů ale nepropadá v souvislosti s informacemi o konci světa panice a neočekává v páteční den žádné mimořádné události. Nadpoloviční většina veřejnosti (59,3%) je však přesvědčena, že bez ohledu na předpovědi stojí lidstvo před zásadními událostmi.

Podle průzkumu společnosti SANEP informacím o konci světa věnuje pozornost v souhrnu více než pětina Čechů (22,3%).

Co si myslíte vy? Je naše civilizace v krizi a dojde ke změně? Věříte, že se v pátek 21.12. 2012 stane nějaká zásadní událost? Odpovězte v anketě a diskutujte pod článkem.

Více se dočtete v tištěném vydání Českobudějovického Deníku 20. prosince.