Mezi lety 1797 a 1957 zde bylo pochováno 220 vojáků. O vznik pomníku už několik let usiloval Klub vojenské historie, jehož členem je i Jan Ciglbauer: „Silným příběhem jsou pro mě dva vojáci, kteří padli v pohraničí a jsou zde pochováni. Událostmi ze září 1938 jsem se vždycky zabýval, a pak jsem přišel na to, že dva z těch padlých byli pochováni tady a jsou zde vlastně dodnes. Jedním z nich byl Antonín Mejzlík, který se dobrovolně přihlásil za mobilizace v září 1938 jako pátrač a při dobývání Vyššího Brodu asi 30. září padl pod vyšebrodským klášterem. Ten druhý byl František Staněk a padl 2. října 1938 v Omlenici.“

Hřbitov byl v roce 1957 zničen při výstavbě kasáren Pohraniční stráže. Dnes se na jeho místě rozprostírá park a jen málokdo tuší, že pod zelenou trávou vedle sebe leží ostatky vojáků rakousko-uherské monarchie, armády Československé republiky a německé branné moci. Mezi účastníky odhalení pomníku byli historik a regionální badatel Petr Kozel: „Je to takový splacený dluh těm vojákům, kteří jsou tady pohřbeni, i kteří padli v tom roce 1938. Vidím tam i propojení s nově odhaleným pomníkem u knihovny, který je věnovaný Bitvě u Zborova.“

Pomník, který stál 83 tisíc korun, zhotovil sochař a restaurátor Lukáš Hosnedl. Místo, kde se pomník nachází, je ve vlastnictví Českých Budějovic, které projekt i financovaly. Náměstek primátora Petr Podhola považuje za důležité, aby takové věci vznikaly: „Skutečně se nacházíme na pietním místě, na hřbitově a ruku na srdce, kdo z mladší generace, když tímto parkem bude procházet a ten pomník by tady nebyl, by si vůbec uvědomil, že zde leží 220 mrtvých vojáků.“