Staré tabulky byly oblíbené u sběratelů i v sociálních sítích, pod hashtagem "#fuckingaustria" byly četné fotografie této rarity. Fucking se v psané podobě shoduje s anglickým vulgárním výrazem pro pohlavní styk. Často se také kradly, až toho měla obec dost. S koncem roku se vrátila ke staršímu pravopisu a nyní se jmenuje Fugging.

"Dlouho na nás rozruch kolem názvu nepůsobil. Se stoupající oblibou sociálních médií a honem blogerů na co nejlepší video a nejlegračnější foto docházelo ale v posledních letech k masivnímu poškozování privátní sféry našich lidí. Abychom je před tím chránili, zatáhli jsme jako obec za záchrannou brzdu," říká starostka Tarsdorfu Andrea Holznerová. "Od přejmenování se vrátil klid a kvalita života. Byl to snad neobvyklý, ale účinný krok."

Co by mělo uživit člověka...
Od sousedů: Landshut má světový akr

Krátce po montáži nového označení vandalové nové tabulky Fugging posprejovávali. Jedna stará tabulka byla vydražena v internetové aukci za 2499 eur a prodejce tohoto "kousku rakouských dějin" ujišťoval, že se jedná o repliku, ne o originál.

Ne všichni v obci jsou s přejmenováním spokojeni. Petici o návrat ke starému názvu podepsalo více než 1200 lidí, z toho 55 z Tarsdorfu. "Se změnou místního názvu Fucking umírá část naší kultury," uvedla vedoucí stránka iniciátorů.

Covid se vrací

Koronavirus. Ilustrační fotoKoronavirus. Ilustrační fotoZdroj: PixabayNa intenzivkách hornorakouských nemocnic leželo od pátku 28 pacientů s covidem. 68 ošetřovali na normálních stanicích. Z nich 52 nebylo dosud plně imunizováno. Od neděle přibylo v republice 1429 nákaz (ve Vídni 413, v Horních Rakousích 338). V pondělí bylo hospitalizováno 579 osob, z toho 170 na intenzivkách (před dvěma týdny ještě 77). Z neděle na pondělí zemřelo v Rakousku osm lidí. Od začátku pandémie je obětí už 10 801, tedy na 100 000 obyvatel 120,9 mrtvých.

Němčina, cizí řeč

"Téměř třetina žáků rakouských národních škol užívá ve všední dny jinou řeč než němčinu," píší OÖN. V Horních Rakousích je to dokonce přes 60 %.

Ve dvojjazyčných územích Korutan a Bugenlandska má mnoho žáků jako první řeč slovinštinu nebo chorvatštinu, v obcích Zell-Sele a Großwarasdorf skoro 74 a 69 % dětí. V Kittsee v severním Burgenlandsku je ostatně 48 % obyvatel ze sousedního Slovenska, mezi nimi mnoho mladých rodin s dětmi - Bratislava je hned "přes vodu"… V Traunu, Welsu, Mattighofenu, Attnangu-Puchheim a Ansfeldenu má neněmeckou první řeč přes 60 procent žáků. V klasicky přistěhovaleckých částech Vídně je to ještě víc - v Brigittenau 84 %, v Margareten 87,6. Statistika vykazuje ale také 269 obcí, které mají vlastní národní školu, kde jako první řeč nemá žádný žák jinou než němčinu.

Bosňan zabil pronajímatelku?

Půl roku po násilné smrti 66leté pronajímatelky bytu v Mnichově zadržela policie důvodně podezřelého z její vraždy, 52letého Bosňana. Ten byl Německu vydán ke stíhání ve čtvrtek.

Vyšetřovatelé vycházejí z toho, že na druhý svátek vánoční ho žena přistihla, když se do jejího domu vloupal a udeřil ji nějakým těžkým předmětem, píše PNP. Její mrtvolu našla nájemnice krátce po Vánocích.

Případ šetřila třicetičlenná zvláštní policejní složka. Na stopu možného pachatele ji nasměrovaly "s činem relevantní" stopy DNA na místě vraždy. Při jejich mezinárodním srovnávání narazili na shodu se stopou zajištěnou při násilném zločinu před patnácti lety v Chorvatsku, kterou ale tehdy nebylo možné k někomu přiřadit. V aktech případu se objevilo jméno muže, který byl příbuzným jednoho nájemníka usmrcené ženy. Muž nyní zajištěný v Bavorsku by podle policie dále mohl figurovat ve více trestných činech, konkrétně třeba u "největšího loupežného přepadení v Bosně a Hercegovině", jak uvedla policie.

Ilustrační foto.
Sousedé se učí zacházet se stávkami. Slaví i Den doručovatelů tisku

V případě vraždy v Mnichově byl na něho vydán zatykač už 10. února. 1. dubna byl zadržen na hranici mezi Bosnou a Srbskem a vzat do vydávací vazby. K obviněním nevypovídá.

Končí "Vraždy v Kitzbühelu"

"Po dvaceti letech končí ,službu´ televizní kriminálka SOKO Kitzbühel, ale o náhradu je postaráno - v příštím roce odstartuje nový seriál SOKO Linec s Katharinou Stembergerovou jako ráznou šéfinspektorkou Johannou ,Joe´ Haizingerovou a Danielem Gawlowským jako psychologicky úspěšným Benem Halbergem. V květnu se začalo točit," informují OÖN.

Seriál začal běžet v ORF roku 2001 a v ZDF 2003. Oblíbený je i u českých televizních diváků pod názvem Vraždy v Kitzbühelu. Poslední kitzbühelský případ odvysílá koprodukční ZDF v polovině příštího roku. Konec řady přišel trochu nečekaně - ZDF s ním měla skoro 18procentní podíl na televizním trhu, v průměru jej sledovalo 3,64 milionu diváků.

Zvláštností nového seriálu je místo třinácti přeshraničních případů - trojzemí Rakousko, Německo, Česko. Šetřit je bude policejní kooperační centrum těchto tří zemí. Točit se už začalo, premiéra v ORF 1 má být v příštím roce.