54letý Čech vstoupil do zařízení třidičky dřeva poté, kdy přestala pracovat nejspíš kvůli technické závadě. Když byl uvnitř, z neznámých důvodů se znovu dala do chodu. "Muž byl zaklíněn v oblasti nohou a pravděpodobně těžce zraněn," uvedl list ze sdělení policie. Byl ošetřen lékařem záchranné služby a přepraven do nemocnice.

Jak kde koušou britští psi

Nejkousavější psi pobíhají středoanglickým Sheffieldem, napsal Donaukurier. Loni jich bylo 51. Následuje severoirské hlavní město Belfast s 50 útoky.

Psi napadají v Británii za týden průměrně 32krát nějakého listonoše. V obchodním roce 2021/22 (do 31. března) zaznamenal Royal Mail celkem 1673 psích ataků. Někteří doručovatelé utrpěli déletrvající zranění nebo postižení.

Stejně jako v letech předtím dochází k útokům nejčastěji u domovních dveří (39 %), v zahradách a na vjezdech (30 %). Ve čtvrtině případů psi napadají pošťáky, když vhazují zásilku do přihrádky ve dveřích.

Reflexní bundy pro prvňáčky

I letos dostane asi 127 000 prvňáčků v Bavorsku reflexní vesty, které by měly zabránit, že je řidiči přehlédnou na cestě ke škole. Po dvou koronových letech letos počet těchto nehod do konce dubna proti loňsku stoupl ze 30 na 142, sdělilo ministerstvo vnitra. Počet zraněných školáků se v prvních čtyřech měsících roku zvýšil ze 31 na 173. Naštěstí žádná nehoda neskončila smrtí. 

Ukrajina vyhrála boršč

Unesco prohlásilo boršč za zvlášť chráněnou součást ukrajinské kultury jídla. Kyjev slaví, Moskva je rozhořčena, napsal DK.

Dodává, že v těchto dnech je to vlastně otázka spíš vedlejší, ale to je prý hluboký omyl - rozhodnutím o umístění ukrajinského způsobu vaření polévky z červené řepy na listinu světového chráněného kulturního dědictví vyvolalo Unesco v zemi svírané válkou euforii. "Ukrajinský boršč je odruštěn," raduje se zástupkyně ministra zahraničí Emine Dschaparová.

Lebka přisuzovaná Hitlerovi je prý ženská...
Od sousedů: Další teorie o konci Hitlera

DK dodává, že přitom volil úřad OSN se sídlem v Paříži vědomě opatrnou formulaci. V rozhodnutí mluví o "národní verzi boršče, který se jí ve více zemích regionu". Je totiž velmi oblíben také v Rusku a jiných státech postsovětského prostoru. V tomto případě ale jde o to za ruské útočné války na sousední zemi ochránit "významnou součást ukrajinského rodinného a společenského života".

"Polévková válka" je přitom výrazně starší než ta opravdová. Už v květnu 2019 vyvolal text na ruském oficiálním twitteru na Ukrajině bouři odporu. Uváděl: "Boršč je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších pokrmů Ruska a symbolem jeho tradiční kuchyně." Navíc slovo boršč prý pochází z ruského Bärenklau, názvu bolševníku, který kdysi ve středověkém Rusku sloužil jako základ polévek.

V sociálních sítích jako twitter a facebook už tehdy Ukrajinci vytýkali Moskvě, že po anexi černomořského poloostrova Krymu roku 2014 chce teď vyvlastnit také tradiční polévku z červené řepy, zelí, brambor, vepřového masa, kopru a kyselé smetany. Namítali, že ruský "pendant" k jejich boršči je kyselá polévka šči, a Rusové prý vůbec nemají ponětí, jak se boršč správně připravuje.

Ministerstvo kultury v Kyjevě v říjnu 2020 zařadilo kulturu přípravy boršče na národní listinu nehmotného kulturního dědictví. Zapojilo se i ministerstvo zahraničí - francouzský gastronomický průvodce Michelin se musel omluvit ukrajinskému velvyslanectví v Paříži za připsání pokrmu ruské kuchyni.

Loni v březnu požádala Ukrajina o přijetí boršče na listinu kulturního dědictví lidstva. "Podle zpráv tisku o tom mělo být rozhodováno až v příštím roce, takové věci trvají u Unesco normálně o něco déle. Po povelu Vladimíra Putina k útoku bylo Kyjevu ale přislíbeno rychlejší projednání," píše DK.

"Co přijde příště? Uznání vepřového jako ukrajinského národního produktu?" posmívá se mluvčí ministerstva zahraničí Ruska Maria Sacharová. Jak DK poznamenává, tato diplomatka se už předtím postarala o rozruch, když naznačila, je válka vypukla také proto, že se Ukrajinci nechtějí o boršč rozdělit. Odkazuje na kresby ze 16. století, podle kterých byl boršč pokrmem ruských obyvatel Kyjeva. Rozhodnutí Unesco je podle ní potvrzením "ukrajinské xenofobie, nacismu, extrémismu ve všech formách".

Unesco ale vyneslo jasný verdikt: Označení boršče za chráněné kulturní dědictví neznamená exkluzivitu ani vlastnictví vyznačeného dědictví. Jinými slovy, také jinde se mohou lidé s touto polévkou cítit dál být kulturně spojeni," uzavírá DK.

Autonehoda. Ilustrační snímek
Od sousedů: Obětí silnic v Rakousku zase přibylo, o život přišlo 184 lidí