Před více než 30 lety dokumenty po pádu Berlínské zdi zachránili před zničením občané NDR, když zaútočili na centrálu Stasi. Rok poté byl bojovník za lidská práva a pozdější prezident SRN Joachim Gauck jmenován pověřencem pro správu 111 kilometrů aktů, statisíců tajně pořízených fotografií, videozáznamů, záznamů odposlechů atd., pořízených při sledování desetitisíců občanů. Asi 50 kilometrů dokumentů je v berlínské centrále, další ve třinácti jiných střediscích po bývalé NDR.

Posledního pověřence pro správu dokumentů Stasi Rolanda Jahna nahradila Evelyn Zupkeová jako pověřenkyně pro oběti SED. Veřejnosti je poměrně málo známá. V roce 1989 se postarala o odhalení a zveřejnění falšování výsledků komunálních voleb. Její centrální úlohou má být starat se o záležitosti obětí režimu diktatury SED a přispět k uctění obětí komunismu v Německu.

Končící ředitel Jahn (68) k předání úřadu řekl pro televizi ARD: "Je významné, že se dokumenty Stasi nyní stávají částí paměti národa." Ve Spolkovém archivu mají být digitalizovány a budou dál přístupny výzkumu, novinářům a občanům, kterých stále ještě měsíčně žádá až čtyři a půl tisíce o nahlédnutí. Od konce prosince 1991 této možnosti využilo skoro 2,17 milionu lidí. Možnosti nejsou vyčerpány, ve více než 15 000 pytlích leží sešrotované útržky spisů ničených v posledních dnech před pádem režimu. Jejich obtížná rekonstrukce zůstává podle Jahna trvalým úkolem Státního archivu.

Vídeň a krátkodobé parkování

Od 1. března 2022 bude v celé Vídni s malými výjimkami platit jednotné pravidlo krátkodobého parkování, napsaly OÖN. Od pondělí do pátku od 9 do 22 hodin bude maximálně na dvě hodiny. V místě bydlící mohou požádat o "nálepku" ke stání opravňující za deset eur měsíčně.

Připlatí na pečovatele

V Rakousku prosadili další opatření proti nedostatku odborníků v pečovatelských službách, píše Volksblatt. Od září budou dostávat stipendium nejen studenti odborné péče jako dosud, ale i všeobecné péče. Tato dávka jim má zajišťovat pokrytí životních nákladů po celou dobu vzdělávání, většinou jednoročního, a ulehčit tak přestup k žádanému oboru i novým zájemcům. Pokud začnou kvalifikaci do konce letošního roku, budou k příspěvku pro nezaměstnané dostávat ještě bonus 180 eur.

Divoké kempy v parku

Strážci Národního parku Bavorský les v Grafenau mají denně problémy s "divokými" kempaři, píše PNP. Někteří přespávají ve stanech, jiní jen ve spacáku v nouzových přístřešcích, v lese zapalují táboráky… Strážcům pak vysvětlují, že chtějí zažít trochu dobrodružství. Těchto případů extrémně přibylo po odpadnutí zákazu nočního vycházení v okrese. Správa parku proto rozšířila hlídkování i na noc. Také ale nabídla turistům možnost nocování ve stanech poblíž jeleního výběhu u Scheuerecku a další stanoviště chce vytvořit.

Turisté 'zlobí' v parku Bavorský les…Turisté 'zlobí' v parku Bavorský les…Zdroj: Deník/PNP

"Rasistické" keksy?!

Po debatách o rasismu na sociálních sítích přejmenovala potravinářská společnost Bahlsen v Hannoveru s tradicí výroby od roku 1889 jedny své wafle, napsala PNP.

Firma si na problém zadělala, když na Valentýna umístila na instagram reklamu na jeden svůj produkt. K motivu "Protože mi každý den osladíš" připojila dva šálky kávy s mlékem a talířek oplatek s názvem Afrika. Doplnila ji otázkou, s kým byste se o sladké keksy nejraději podělili. Kolem jména se rozproudila vášnivá diskuse k "rasismu všedního dne".

Reklama, která prý byla rasistická…Reklama, která prý byla rasistická…Zdroj: Deník/PNP

Bahlsen se k diskusi přidal vysvětlením: "Jméno Afrika bylo zvoleno, protože Afrika je největším producentem kakaových bobů na světě a tento název perfektně sedí k našim plně čokoládovým waflím. Produkt nabízíme pod tímto názvem už přes 60 let."

Internetovou komunitu tím firma plně neuchlácholila, když mezitím rasisticky motivovaný útok v Hanau přinesl do debaty nový rozměr a začátkem března se diskuse znovu rozběhla naplno, když Henning May z kapely AnnenMayKantereit "olajkoval" příspěvek kritizující postoj výrobce. Jeho dopis sdílelo 505 000 uživatelů.

Firma nakonec kapitulovala a produkt Afrika přejmenovala na "Perpetum", sdělil její mluvčí ve čtvrtek. Rozvedl, že důvod pro pojmenování waflí před 60 lety, tedy vztah k surovině kakao produkované v některých afrických zemích, už dnes není všeobecně výstižný a "částečně vyvolává velmi negativní asociace". Proto se rozhodli keks přejmenovat latinským adjektivem "perpetuus", což se nechá do němčiny přeložit jako trvalý, stálý, odolný. "Mnoho z vás se jménem našeho produktu velmi intenzivně zabývalo a komentovalo jej. Vaše mínění a kritiku bereme velmi vážně. Distancujeme se od rasismu a diskriminace v jakékoliv formě," stojí v prohlášení Bahlsenu.

Chladí své policisty

"Všem, kteří musejí držet chladnou hlavu" - chladicí náklaďák s tímto nápisem bude jezdit od soboty po Mnichově, napsala PNP. Policejní odbory z něj ve dnech utkání mistrovství Evropy v kopané budou rozdávat zmrzlinu všem nasazeným hlídkám.

Policejní odbory rozvezou hlídkám zmrzlinu.Policejní odbory rozvezou hlídkám zmrzlinu.Zdroj: Deník/PNP

Podle zemského předsedy odborů Petera Pytlika naložili v pátek na 10 000 kartonů nanuků, ledových pohárů a zmrzlin firem Langnese a Froneri-Schöller. Od sobotního dopoledne je budou až do večera rozvážet hlídkám, ale i dalším bezpečnostním a záchranným složkám. Pytlik s pomrknutím oka dodává: "A když nějaký fotbalový fanoušek ze samého vedra a vzrušení ze zápasů dostane ,horkou hlavu´, kolegové mu určitě také porci poskytnou…"