Tak si Georg „Schorsch“ Tscheuschner z franckého Gunzenhausenu reklamuje, že od roku 2011 vaří nejsilnější pivo na světě, „Schorschbock 57“. Na domovské stránce pivovaru Schorschbräu uvádí, že produkt leží čtyři měsíce a vymrzáním vody v něm dosahuje obsahu alkoholu až 57,7 procenta. Obzvlášť hrdý je prý na to, že jeho pivo je vařeno podle německého zákona čistoty.

Guinnessova kniha rekordů označuje za nejsilnější pivo „The End of History“ skotského pivovaru Brewdog s 55 procenty alkoholu. Naposledy se prodávalo v roce 2010. Od roku 2020 se Schorschbräu a Brewdog spojily k vaření„Strength in Numbers“ s 57,8 procenta a o desetinku "potopily" Schorschbock 57.

Ještě že ho nekousla!
Od sousedů: Štika v síti měla 14,8 kilogramu. A další zprávy zpoza hranic

Ještě silnější „Brewmeister Snake-Venom“ je už směsí piva se špiritusem a dosahuje 67,5 procenta alkoholu. Vaří jej ve skotském Moray z uzeného rašelinového sladu za použití dvou odrůd kvasnic, jednoho piva a jednoho šampaňského. Po fermentačním procesu je několikrát zmraženo a ledové krystalky z něj odstraněny. Pivo se pak fortifikuje alkoholem pro další zvýšení síly.

Nejstarší ještě produkující pivovar má bavorský klášter Weihenstephan, založený v 8. století. V roce 1040 získal licenci k vaření piva a od té doby vyrábí. Druhý nejstarší je v klášteře Weltenburg, 60 kilometrů severně, kde začali vařit v roce 1050.

Ke Dnu německého piva je třeba připomenout také největší pivní festival, Oktoberfest v Mnichově. U Guinnessů zakotvil jeho ročník 2011. Od 17. září do 3. října tady 6,9 milionu návštěvníků ve 35 pivních velkostanech se 105 000 místy k sezení vypilo 7,5 milionu litrů.

Zaříkávač krav Markus Holzmann.
Naši sousedé učí krávy močit do latrín. Za pohlazení a něco dobrého

K rekordům patří i maličcí. Nejmenší pivovar Německa je v Berlíně, v Köpenicku. Na zámeckém náměstí má 35 metrů čtverečních, šenkýř se pohybuje na dvou metrech, ale z pípy mu teče šest druhů piva. Také "Babylonské", údajně dle receptu z roku 1762 před naším letopočtem se 6,2 procenta alkoholu.

Další rekord drží Hendrik Thomann (56) z Erlangenu od roku 2012, do kdy nasbíral 548 567 pivních etiket. Asi třetina je z Německa. Podle jeho adresy v internetu http://www.hendrikthomann.de je sbírá od roku 1966 a má jich už přes 575 000.

Potíže s korona-pokutami

Pokuty ukládané za přestupky proti pandemickým opatřením přinesly městům dodatečné příjmy, ale také zátěž v úřadech, které je vymáhají, napsal Donaukurier.

V Mnichově byly vypsány na 2,8 milionu eur. Ve středisku, které sankce vymáhá, pracuje normálně 40 lidí, za korony se ale objem pokut více než zdvojnásobil a do kanceláří přibylo přerozdělením 27 lidí. V Norimberku vypsali pokuty za 2,5 milionu a v úřadě počítají, že je budou vymáhat ještě dva až tři roky, v Řeznu za 840 000, ve Würzburgu za 600 000.