Tisíce lidí budou moci kromě Stromovky či Sokolského ostrova brzy využívat zcela nový park. Už příští rok by měl vyrůst v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren.

Zejména obyvatelé sídlišť Máj, Šumava a Vltava tak získají příjemný prostor pro trávení volného času. Atraktivní by měl být přitom jak pro náctileté, tak i pro seniory.

Na radnici připravili pro nový park po delší době také architektonickou soutěž o návrh jeho podoby. Vyplatilo se, dorazilo jich totiž 25, přičemž dva byly vyřazeny pro některé nedostatky. První místo nakonec získal návrh Park 4 Dvory trojice Markéta a Petr Veličkovi, krajinářští architekti, a David Prudík, architekt. Ti mohou již nyní počítat se 110 000 korunami. Ty budou součástí odměny za projektovou dokumentaci, kterou by měli připravit.

„Samotný park chceme postavit již příští rok. Náklady budou ve výši 25 milionů korun, část bude hrazena z fondů Evropské unie," řekla po jednání rady minulý týden Ivana Popelová. Vítězný návrh porotu, která se skládala ze tří zástupců radnice a čtyř nezávislých členů (architektů), zaujal zejména zajímavým řešením obnovy zeleně. „V místě je hodně jílovitá zem a spodní vody, takže zde bude spíše takový háj a pobytový trávník. Návrh byl dobře přizpůsoben krajině," upozornila dále Ivana Popelová.

Podotkla, že v místě bude určitě i vyžití pro seniory, a to formou různých herních prvků, má zde být také slibovaný skatepark, ale třeba i naučná stezka a kavárna. Ta nebude vyčnívat, ale v návrhu je zasazena do prostoru tak, že vyčnívá pouze jako vyvýšenina krajiny. Samozřejmostí jsou pak i WC a další sociální zařízení. Výsledný projekt samozřejmě ještě může doznávat změn.

Architekt Mirek Vodák, jeden z členů poroty, byl hlavně rád, že se vůbec v Budějovicích architektonická soutěž uskutečnila. „Náklady na její uspořádání byly zhruba jedno procento z celkové částky na stavbu parku, což jasně ukazuje efektivitu a smysluplnost tohoto typu výběrového řízení," reagoval s tím, že do budoucna by se politici neměli bát podobné akce opakovat.

Co se týká zeleně v novém parku, jak již bylo řečeno, bude nutné reagovat na jílovitou a mokrou půdu. V místě se tak počítá s lučním trávníkem a vyššími travinami, ze stromů by zde mohly být zejména břízy, osiky, vrby, ale třeba i borovice a lípy. Z hlediska herních ploch a hřišť návrh počítá například s in-line asfaltovým povrchem a trasami, které budou mít návaznost nejen na zmíněnou kavárnu, ale následně i ven z parku k budoucím cyklostezkám. Navrženo je také multifunkční hřiště pro míčové hry, které by bylo obklopeno plotem, dětské vodní hřiště a takzvaná fitstezka.

Na závěr je ještě nutné podotknout, že město neocenilo pouze první místo, ale 80, respektive 60 000 korun dostali architekti, kteří se se svým návrhem umístili na druhé a třetí příčce. Všechny projekty, které se soutěže zúčastnily, chce radnice představit na speciální výstavě, která by se mohla uskutečnit pravděpodobně v červnu.

Jaký bude park

V místě mají být například speciální herní prvky pro seniory, ale také dlouhodobě slibovaný skatepark. Součástí má být ale také například naučná stezka. Zajímavostí by pak měla být kavárna, která nebude vystupovat z terénu, ale má být jeho součástí pouze jako terénní vyvýšenina, nebude chybět sociální zařízení a WC.