Obě jubilea se symbolicky spojila na úterním benefičním představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), jehož výtěžek poslouží k vypracování projektu sociálně terapeutických dílen pro dospělé osoby s tělesným a kombinovaným postižením. Mezi diváky byl i prezident Petr Pavel s chotí a stal se tak vůbec prvním prezidentem, který otáčivé hlediště navštívil.

Před představením se prezident zúčastnil krátkého neformálního setkání v zámecké zahradě poblíž letohrádku Bellarie, kde se setkal s ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem, ředitelem centra Arpida Markem Wohlgemuthem i s hejtmanem Martinem Kubou. Pochvaloval si možnost spojení více věcí v jedné události: svoji první návštěvu otáčivého hlediště, příležitost pobýt v krásném kraji s lidmi, kteří jsou v naprosté pohodě, a ještě možnost pomoci dobré věci.

close Prezidentský pár se na otáčku zúčastnil benefičního představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em). info Zdroj: Se svolením Jihočeského divadla zoom_in Prezidentský pár se na otáčku zúčastnil benefičního představení Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em).

Představitel hlavní role Petr Rychlý se na hraní pro prezidenta těšil, v druhém kole prezidentské volby mu dal hlas. „Je hezké, že prezident přijel. Mám rád, když lidé z politiky mají zájem o kulturu. Měl jsem rád ministra kultury Pavla Dostála, který jezdil na premiéry po všech divadlech," řekl ČTK herec. Pro prezidenta již hrál - pro Václava Havla, přímo na Hradě v začátcích Shakespearovských slavností.

Točna se v Krumlově poprvé zatočila v roce 1958 čtyřiceti divákům. O rok později bylo diváků již 400 a svou vlastní silou ji pohánělo 40 vojáků. Zájem o plenérové divadlo byl obrovský. O další rok později se totiž jeho kapacita opět navýšila, a to rovnou o sto procent. Vojáky vystřídal motorový pohon a 800 diváků si v klidu mohlo vychutnávat zážitky z divadla s největším stropem na světě. Po rekonstrukci točny v 90. letech, která divákům přinesla větší komfort, uveze otáčko 644 diváků. Zatím posledními úpravami si prošlo v roce 2020, kdy byla opravena elektroinstalace a nosné konstrukce.