Na jednom je žena v bikinách s rozpaženýma rukama na pláži. Nad ní je nápis "Lookin' to score", který podle brazilských kritiků může být silně dvojsmyslně vykládán. Na druhém výrobku je motto "I love Brazil" se srdcem, které zároveň představuje ženský zadeček. „Adidas prohlásil, že suvenýrový artikl nadále nebude prodáván. Byl dosud distribuován jen v USA," napsal deník OÖN.

K mistrovství světa očekává Brazílie na 600 000 zahraničních hostů. Současně se země snaží zbavit se pověsti cestovního cíle sexturistiky. „Brazílie ráda přivítá návštěvníky k šampionátu, je ale také připravena vystupovat proti erotické turistice," uvedla prezidentka Dilma Rousseffová.

Adidas patří k hlavním sponzorům mistrovství. Je výrobcem i oficiálního míče šampionátu.

Jak žalují u sousedů

Státní zastupitelství v Linci zpracovalo loni 30 500 trestních oznámení. Z nich 13 500 mířilo na jmenovitě označené podezřelé. Věcně příslušná ke 6500 případů byla linecká pobočka zastupitelství. 430krát byla na obviněné uvalena vazba. „Přípravné řízení skončilo téměř vždy do roka," říká vedoucí úřadu Friedrich Hintersteininger. 42 procent řízení skončilo podáním obžaloby, 40 procent zastavením stíhání. Většina věcí projednaných soudy skončila odsouzením, jen 13,3 procenta případů zproštěním.

Zranění české lyžařky

Šestiletá dívenka z Čech narazila ve středu v lyžařském areálu na Dachsteinu na dobře chráněný pilíř lanovky. Podle lineckého deníku OÖN sjížděla desetičlenná skupina účastníků lyžařského kurzu s učitelem od střední stanice lanovky na Hornspitz do údolí. Protože je  úsek jen mírně svažitý a přechází do roviny, jela skupina „šůsem", aby nabrala rychlost pro zbývající plochý úsek. Podle dalších účastníků kurzu dívka nesledovala situaci před ní, ale v kritický moment se dívala stranou. Po pádu se o ni postarali učitel a horská služba, poté ji  vrtulník přepravil do nemocnice v Bad Ischlu.

Málo se starají o památky?

Steyr se Brucknerem pyšní, ale…Kontrolní úřad města Steyru napomenul městské muzeum, že se málo stará o vracení zápůjček jiným subjektům. Zjistil například, že taktovka, s níž kdysi dirigoval svá díla Anton Bruckner a která má hodnotu 1453 eur, měla být městu vrácena nejpozději 31. prosince 1988. Kromě toho nebyla pojištěna. Vorařské muzeum Kastenreith mělo vrátit Steyrským čtrnáct exponátů, nepojištěno je mj. 51 hrobových nálezů zapůjčených k vystavování národopisnému spolku z Ennsu atd.

Místostarosta pro kulturu Gunter Mayrhofer (VP) ujistil, že už ze zjištění kontrolorů vyvodil důsledky – všechna místa, kde se zápůjčky nacházejí, jsou už zjištěna, smlouvy byly obnoveny a nájemci uhradili pojištění. Také Brucknerova taktovka je po prodloužení smlouvy opět v péči Hornorakouských zemských muzeí.

V samotném Městském muzeu chce Mayrhofer skoncovat se zastaralou kartotékovou  evidencí lístky. „Už přes čtyřicet dobrovolných národopisců a památkářů se přihlásilo na výzvu v úředním listě k pomoci při digitální inventarizaci 23 650 exponátů sbírek," uvádí deník OÖN. Sázku „na amatéry" opozice zpochybňuje, ale místostarosta ujišťuje: „Není to tak, že bychom otevřeli dveře a pustili lidi na sbírky."  S hornorakouským svazem muzeí jsou prý připravena školení a odborné dílny, které dobrovolným pomocníkům poskytnou odborné znalosti. Toto řešení je prý jediné možné: kdyby seznamy měly zpracovávat stálé síly, potřebovalo by prý muzeum tři pracovníky s plným úvazkem na tři roky…

Víc obětí nehod

Během osmi týdnů nového roku zahynulo na rakouských silnicích 63 lidí, o 40 procent víc než loni, kdy jich bylo k 23. únoru 45. Nejsmutnější bilanci letos mají Dolní Rakousy s 19 mrtvými, ve Štýrsku jich je sedmnáct, tedy dvojnásobek. Ještě drastičtější je nárůst v Burgenlandsku, kde loni nezahynul jediný člověk a letos šest. V Horních Rakousích mají v tomto roce čtyři oběti. Zvýšení počtu smrtelných havárií  experti přičítají mírné zimě, kdy vozovky bez sněhu lákaly řidiče k rychlé jízdě.

Neochotni pomoci?

Osm měsíců po vraždě  85leté ženy v Norimberku narazilo plošné prověřování možných podezřelých pomocí DNA na malý zájem veřejnosti, napsal deník PNP. Policie obeslala tisícovku vytypovaných mužů ve věku od 20 do 40 let se žádostí o dostavení se k odebrání vzorku slin, ale vyslyšelo ji jen 130 adresátů. Šlo o lidi bydlící poblíž místa činu a ty, jejichž signál z mobilu byl zaznamenán v době události v okolí. Než vyšetřovatelé osloví zbytek, budou dosud odevzdané vzorky analyzovány a srovnány se dvěma rozdílnými genetickými stopami zajištěnými na místě činu. Mluvčí policie připomíná, že odevzdání slin je zásadně dobrovolné a odmítne-li je někdo, nezakládá to důvod k podezření. V každém případě chtějí vyšetřovatelé nabídnout těm, kteří na výzvu nereagovali, nový termín. Mluvčí připomněl, že podle zkušeností v dostavení se k odběru totiž mnohdy brání zcela banální důvody.