O volbě rozhodla jeho spontánní a pro něho samozřejmá sociální angažovanost – ve škole se spřátelil s 11letým chlapcem z Afghánistánu a tráví spolu mnoho času, píší OÖN. Po vyučování se spolu učí, Niklas pomáhá kamarádovi s němčinou a mají i společné hobby – fotbal, který hrají ve stejném klubu. „Pro mne je jasné pomoci, když to jiný potřebuje, a odkud kdo přichází, přece vůbec nehraje roli," říká Niklas.
U zapálení ohně v Betlémě nebyl, tam jela jen malá delegace vzhledem k nebezpečné situaci v Izraeli. Zato teď se nacestuje dost – v sobotu například vystoupí před miliony diváků v show Floriana Silbereisena „Adventní slavnost tisíců světel" vysílané z Thüringenu (20.15, mj. Erste a ORF 2). Krátce před Vánocemi předá světýlko v Římě osobně papeži Františkovi.

Azylanti do práce?

„Rudi Anschober (Zelení), hornorakouský rada pro běženeckou agendu, vidí potřebu otevřít trh práce pro azylanty. Možnost pracovat nahlíží jako významný faktor ke zdařilé integraci vedle získání odpovídajícího vzdělání a zvládnutí němčiny," uvádějí OÖN.
„Kontrolovaný přístup" migrantů k zaměstnání má mít určité podmínky – měl by být otevřen jen pro definovaná povolání, o něž není dost domácích zájemců, uchazeči musí mít dobré znalosti němčiny a pobývat v Rakousku nejméně tři měsíce.
Anschober tvrdí, že do roku 2020 bude země potřebovat 15 000 odborných sil, a právě v některých oborech by mohla profitovat z příchodu běženců.

Tvrdé obrazy ze screenshotu. 400 hodin jatek

Anonymní zdroj poskytl Spolku proti zvířecím fabrikám (VGT) 400 hodin nesestříhaného videomateriálu pořízeného od ledna do října letošního roku ve dvaceti rakouských jatkách. „Ukazuje, jak jsou zvířata ,v akordu´ omračována a pak usmrcována. Záběry mají být také ze dvou hornorakouských podniků, z firmy Großfurtner v Utzenaichu a z lineckých jatek," píší OÖN. Podle nich jsou snímky a videosekvence brutálního zacházení z kravami a prasaty vedenými na porážku šokující. „VGT podala na dotčené jatky trestní oznámení," uvádí list.
Hornorakouské firmy ujišťují o užívání předpisy stanovených metod porážky. Eventuálním excesům chtějí čelit intenzivními školeními personálu.

Permanentky od VW na městskou?

Rakouský ministr dopravy Alois Stöger informoval o prvních výsledcích rozhovorů s koncernem VW ve Wolfsburgu o postupu po provalení skandálu s manipulovanými auty této značky. „VW ho ujistil, že Rakušanům poskytne na dobu, kdy budou jejich auta v opravě, ,náhradní mobilitu´," píší OÖN. „Že dostanou náhradní automobil to ovšem neznamená." Alternativní by byla spíše jízdenka na hromadnou dopravu. K tomu ministr Stöger dodává, že tyto náhrady se liší dílnu od dílny, každá má jinou tradici. „Celodenní permanentka by byla nejlepším řešením," míní.

Důchody, pěkná zátěž

Prostředky vydávané ze státního rozpočtu na důchody v Rakousku letos činí 3,07 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Do roku 2020 vyrostou na 3,35 procenta, na asi 13,18 miliardy eur, píše linecký Volksblatt. Před 15 lety „padlo" na penze jen 2,3 procenta rakouského HDP. „Z důchodu ale ani v budoucnu nikdo nezbohatne – jako průměrný bez příplatků je pro rok 2020 prognózován ve výši 1216 eur měsíčně. Penze v té době bude pobírat 2,26 milionu lidí, nepočítaje úředníky, jejichž důchody komise ministerstva sociálních věcí do údajů nezahrnuje," končí list.

Kadeřnice z líhně talentů v Simbachu.Šikulky kadeřnice

„S takovým úspěchem majitelka kadeřnického salonu v Simbachu Brigitte Höllerová nepočítala," uvádí PNP zprávu o bavorském mistrovství kadeřnic v Norimberku. Kathrin Oswaldová, učenka druhým rokem, získala se svou indiviuální kreací „píchaných" účesů titul a v celoněmeckém měření byla třetí, stejně jako v disciplíně „fantasie-make-up". Bavorskou vicemistryní v kategorii "wies'n style" se stala 22letá mistrová Marina Miniová, třetí v téže disciplíně skončila učenka tohoto salonu Adnana Smajicová. Na snímku jsou zleva Adnana, Kathrin a Marina za modelkami Salinou Durgutovicovou a Julií Kisslingerovou.

Divokých koček je víc

Poslední sčítání ukázalo, že již téměř vyhubená evropská divoká kočka se vrací do Bavorska, píše PNP. Podle ministra lesů Helmuta Brunnera žije v této zemi kolem 600 kusů. Potvrdily to výsledky sledování pomocí 2200 stanovišť „vyzbrojených" feromonovými návnadami.

Talár není předepsaný

Právníci nemusejí při projednávání věcí před civilními soudy nosit taláry. Jak náš list informoval, soud v Augsburgu odročil před časem jednání proto, že advokát zastupující významného klienta z Mnuchova neměl talár. Právník to označil za zanedbání povinnosti soudce a zažaloval stát o náhadu 770,50 eura ušlé odměny a dodatečných cestovních výdajů. V první instanci prohrál, ale odvolací byla jiného názoru – soudce rozhodující ve věci nesměl podle ní jednání odročit jen kvůli chybějící róbě advokáta. Senát konstatoval, že nošení taláru právními zástupci v občanskoprávních řízeních zákon nenařizuje, napsala PNP. Po oznámení tohoto závěru žalující advokát návrh na náhradu škody stáhl s tím, že „peníze nejsou nejdůležitější".

Superskleník u sousedů.Veleskleník u sousedů

Téměř osm hektarů zahrnuje dokončovaný další skleník pěstitelů zeleniny Josefa a Wolfganga Steinerových v Kirchweidachu v okrese Altötting. Se současnými dvanácti tak bude podnik jedním z největších v Bavorsku, píše PNP. „Jeho zákazníci se mohou do budoucna těšit nejen na rajčata a papriky, ale i na jahody," uvádí.
Steinerové chtěli provoz původně zvěšit jen o okurky, ale posléze zvolili jahody. Nechtějí prý konkurovat v oblasti rozšířeným letním pěstitelům, ale chtějí se zaměřit na předsezónní a posezónní produkci. Od příštího března by měli začít dodávat. V hlavní sezoně přeruší a začnou zase po ní.
Jahody chtějí mít na 1,8 hektaru, na zbývajících šesti vysadí od 27. prosince papriky. Na současných dvanácti hektarech budou od nové sezony pěstovat jen rajčata. Očekávaných 40-50 kilogramů na metr ročně podle Wolfganga Steinera postačí k zásobování řetězce Rewe v celém Bavorsku.
Skleníky jsou vyhřívány geotermicky – loni prý nemuseli ani jednou zapínat olejové topení.

Vlaky zase jedou

Po více než dvouměsíční pauze kvůli vlnám migrantů obnovily Rakouské dráhy v pátek rychlíkové spojení mezi Vídní a Mnichovem. „S jedním omezením – cestující do Mnichova musí na salcburském nádraží přestoupit a vykázat se platnými doklady. Kontrola probíhá přímo na peronu," dodává list.