Vyprávěl, že před čtyřmi roky měl na snowboardu pád v hlubokém sněhu v oblasti Holzwerkerwand. Ztratil vědomí, probudil se z komatu za týden a od kamaráda slyšel, že sklouzl asi 150 metrů a zůstal ležet těsně nad skalní hranou. Utrpěl těžká zranění hlavy.

„Bylo pro mne důležité se na místo vrátit, abych se s pádem mohl definitivně srovnat," řekl OÖN.  „Zdá se ale, že Krippenstein je pro mne prokletý…" Až do pondělního odpoledne šlo všechno dobře. „Den předtím vystoupal Škorpil z Obertraunu na Angeralm, kde přenocoval v lese," píše list a cituje zraněného: Počasí bylo perfektní, přesně podle předpovědi. Proto ani nebral stan, stačil mu spacák. Kolem 14.30 začal slaňovat Handwerkerwand, ale lano se ukázalo být krátkým. „Chyběly tak tři, čtyři metry. Musel jsem seskočit. Nějak jsem při tom zapomněl, že už mi není pětadvacet. Okamžitě jsem pocítil bodavou bolest…," říká Škorpil.

„Musel se horou nechat podruhé porazit," konstatuje linecký deník. Tým záchranného vrtulníku Christophorus 14 ho dopravil do Bad Ischlu, kde zjistili zlomeninu levého kotníku.

„Říká o sobě, že je zkušený lezec, i když záchranáři označili jeho výstroj za nedostatečnou. Lezl prý i v Austrálii a na Novém Zélandu, jen na Krippenstein znovu se mu nijak moc rychle nechce. A když, tak jen s někým, kdo tu terén dobře zná," pokračují OÖN. Podle PNP upřesnil: „Sám jsem teď ještě totálně šokovaný." Už ale zase kuje plány – prý to na stejném místě zkusí znovu, ale definitivně už ne sám, nýbrž s nějakým profesionálem.

Nakupují „doma"

Pro 93 procent Hornorakušanů je původ potravin velmi nebo značně důležitý. Proto 37 procent z nich nakupuje přímo na statku, 21 procent na selských trzích, celkem tedy nadpoloviční většina co možná nejkratší cestou od výrobce, píší OÖN s odvoláním na reprezentativní průzkum mezi 700 lidmi staršími 16 let. Zemský rada Rudi Anschober (Zelení), který jej objednal, si posteskl, že většina lidí ale stejně dál nakupuje v supermarketech (84 procent) a v diskontech (45 procent).

Pro 97 procent Hornorakušanů (a 99 procent ze starších 60 let) je prý při nákupu obzvlášť důležitá kvalita zboží, na cenu hledí podle vlastních údajů jen 65 procent zákazníků. 91 procent je ochotno dát víc peněz za maso, které nepochází z masových chovů. 65 procent dotazovaných uvedlo, že alespoň třikrát v týdnu jedí maso, 89 procent míní, že dávají pozor na zdravou výživu.

„Výživový expert Christian Putscher výsledkům průzkumu úplně nevěří. Předpokládá, že za vyjádřeními jsou mnohdy jen přání, která mají s realitou málo společného," uvádí list. Podobné je prý to i s akcentovanou regionalitou. „Lidé jsou sice na původ masa citlivější, ale když je v supermarketu akce, nakupují, dokud v regálech něco je," říká Putscher.

Na chobotnici!

Linecká chobotnice s hejtmanem Pühringerem.Znovuotevírané linecké Biologiezentrum Zemského muzea s novým ekoparkem má „opravdovou hvězdu", píše deník Volksblatt. „Na výstavě Chobotnice a ammonity je tu možné obdivovat exemplář tohoto inteligentního obyvatele moře. Školáci mají navíc možnost dát chobotnici, která příležitostně ,škádlí´ své ošetřovatele a má ráda změny, jméno. Ta nejčastěji navrhovaná budou vložena do pěti plastikových dóz a hlavonožec dostane jméno z té schránky, kterou si 14. června při dnu otevřených dveří otevře jako první."

Výstava zahájená 8. dubna seznamuje i s předchůdci chobotnic, ammonity, kteří obývali moře před 130 až 95 miliony let. Dnes se jejich zkameněliny nacházejí i ve výškách kolem 3000 metrů– tak vysoká byla kdysi hladina moří… Na snímku je atraktivní hlavonožec se zemským hejtmanem Josefem Pühringerem.

Jak krachují sousedé

V prvním čtvrtletí podalo 1468 rakouských společností návrh na prohlášení insolvence. 860 řízení bylo zahájeno, přičemž ve 154 případech byla povolena restrukturalizace podniku, 608 návrhů odmítnuto pro nedostatek majetku. Dosud největší pasiva vykázal MA.TEC Stahl- und Alubau (35,3 milionu eur), následovaný obchodníkem s informačními technologiemi  DiTech (20 mil.). Celková pasiva úpadců stoupla proti prvnímu kvartálu loňska o 17 procent na 482,3 milionu eur, počet ohrožených zaměstnanců o 42 procent na 3844.

Nejvíc insolvencí bylo v obchodě (254), dále ve stavebnictví (251) a gastronomii (232).

Svět těl v Mnichově

Svět těl je v Mnichově.Výstava Svět těl, asi 200 speciálně preparovaných lidských a zvířecích těl Gunthera von Hagense, se vrátila do Mnichova a 10. dubna bude otevřena v Malé hale olympijského parku. Potrvá do 7. října.  Speciální technologií jsou z těl odstraňovány tekutiny a tuk a nahrazovány umělou látkou. Před 11 lety už Hagensova expozice do Mnichova zavítala – okresní úřad ji sice chtěl zakázat, ale soud mu to neumožnil. „Jsem nadále názoru, že tento způsob nakládání s mrtvolami není eticky a morálně únosný, ale akceptuji, že soudy rozhodly jinak," řekl nyní před vernisáží referent okresní správy Wilfried Blume-Beyerle v PNP.  Během deseti let vidělo výstavu na 37 milionů lidí.  V Mnichově bude otevřena denně 10 – 18 h, ve čtvrtek 10 – 21 h, vstupné je 19 eur, mládež 14 eur.