Prezident České republiky Miloš Zeman, opustil Jihočeský kraj a ukončil tak svou třídenní návštěvu.

Zdroj: Deník/ Lucie Kotrbová

Společná tisková konference prezidenta Miloše Zemana a hejtmanky Ivany Stráské, kde oba aktéři zhodnotili návštevu prezidenta na jihu Čech

Zdroj: Deník/ Martin Tröster
Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

Pan prezident Miloš Zeman se v Milevsku při debatě s občany vyjádřil mimo jiné také k diskutovanému zákazu kouření, ale i k výši platů a ohodnocení pracovníků v sociálních službách

13:13 Před malou chválí odjel prezident Miloš Zeman s doprovodem z Milevska do Zvíkovského podhradí, kde pro něho v hotelu Zvíkov chystají na jeho přání k obědu českou klasiku.

Na obyvatele Milevska udělal prezident dobrý dojem. Jako například na Bedřicha Staňka z Milevska. "Kdyby to brali všichni politici jako on, je nám tady všem mnohem lépe," ocenil postoj prezidenta Miloše Zemana jeden z účastníků setkání.

Zdroj: Deník/Lucie Kotrbová

12:31 Prezident Miloš Zeman beseduje s občany Milevska

Milevské náměstí E. Beneše se plní lidmi před setkáním s prezidentem Milošem Zemanem.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

12:03 Na náměstí E. Beneše v Milevsku se přišla podívat také Jiřina Zedková z Milevska s vnučkou Ninou. "Jsem ráda, že si vybral Milevsko. A protože ho mám docela ráda, tak jsem ho chtěla vidět," říká Jiřina Zedková. Vnučka Nina se těší, že prezidenta uvidí, protože ho zná jen z televize.

Náměstí E. Beneše v Milevsku se začíná plnit lidmi, kteří přišli na setkání s prezidentem Milošem Zemanem.Zdroj: Deník / Lucie Kotrbová

11:37 Náměstí E. Beneše v Milevsku se začíná plnit lidmi, kteří přišli na setkání s prezidentem Milošem Zemanem.

11:25 Prezidentská kolona právě dorazila do Milevska před tamní radnici.

10.30 V zasedací místnosti městského úřadu se s prezidentem Milošem Zemanem, kterého doprovází hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská, setká před dvanáctou hodinou kolem čtyřiceti lidí - zastupitelé, ředitelé městských organizací, zástupci největších zaměstnavatelů milevského regionu a firem, které s městem úzce spolupracují. Do Milevska by měl prezident Miloš Zeman dorazit zhruba za hodinu.

Program jeho posledního dne návštěvy zahrnuje především Písecko, konkrétně navštíví Milevsko.

Prezident Miloš Zeman se v úterý odpoledne setkal s obyvateli VimperkaZdroj: Deník/Jana VandlíčkováVýběr ze středečního programu Miloše Zemana na jihu Čech

11:30 Příjezd do Milevska
11:45 Setkání s představiteli města Milevsko
12:15 Podpis prezidenta republiky do pamětní knihy města, dekorování praporu města pamětní stuhou prezidenta republiky, předání daru města
13:10 Příjezd do Zvíkovského Podhradí
15:30 Tisková konference prezidenta republiky a hejtmanky kraje k ukončení návštěvy Jihočeského kraje

V úterý zamířila kolona s prezidentem Milošem Zemanem nejprve na Strakonicko, aby se pak v odpoledních hodinách přesunul do Vimperka.

18.41 Tři stovky lidí přivítaly ve městě pod Boubínem prezidenta Miloše Zemana. „Miloše Zemana jsem volil, a tak si ho jdu poslechnout," uvedl před mítinkem Ondra Kovář. Chtěl vědět, jaký názor má prezident na vysílání České televize. „Má být nezávislá, ale podle mého není a naopak je tendenční. Do člověka jako je prezident se opírá, což mi vadí. Na to bych se ho rád zeptal. Osobně bych peníze, které platím České televizi, posílal jinam," prozradil dotaz, který měl připravený. Na něj ale nedošlo, diskuze se točila hlavně kolem Národního parku Šumava. Veřejnou pochvalu od prezidenta si vysloužil bývalý ředitel šumavského parku Jiří Mánek. Vimperáci jeho chválu odměnili potleskem.

15.56 Lidé na parkovišti před hotelem Zlatá hvězda v ulici 1. máje ve Vimperku již netrpělivě vyhlížejí prezidenta.

Lidé již netrpělivě čekají na příchod prezidenta Miloše Zemana na parkovišti před hotelem Zlatá hvězda v ulici 1. máje ve Vimperku.Zdroj: Deník/Jana Vandlíčková

14:57 Prezident Miloš Zeman přijel do Vimperka.

12:20 Prezident právě v těchto chvílích odjel z Cehnic. Při setkání s občany zazněly dotazy na kůrovec na Šumavě, ale také dotazy dětí, které se ptali na nepovinnou školní docházku.  „Jsem rád, že jsem přijel do obce, kde se lidé umějí starat o místo, kde žijí. Moc vám všem gratuluji k titulu Jihočeská vesnice roku, za který jste získali milion korun a můžete – jak jsem slyšel – postavit vývařovnu. Moc vám tento úspěch přeji," řekl mimo jiné Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman přijel do Cehnic.Zdroj: Deník/ Petr Škotko

11:10 Prezident přijel do Cehnic téměř na čas. Miloše Zemana kromě dětí vítali také početné skupiny obyvatel.

Prezident Miloš Zeman přijel do Cehnic.Zdroj: Deník/ Petr Škotko

Výběr z úterního programu Miloše Zemana na jihu ČechTřídenní cestu po kraji zahájil Miloš Zeman v pondělí dopoledne setkáním s hejtmankou Ivanou Stráskou, zastupiteli a dalšími hosty. Začátku cesty byla přítomná i první dáma Ivana Zemanová.Zdroj: Deník / Radka Doležalová

11:10 příjezd ke škole v obci Cehnice
11:45 setkání s občany obce Cehnice a okolí
12:45 příjezd do Hoštic u Volyně
14:55 příjezd do města Vimperk
15:40 setkání s občany města Vimperk a okolí

17:20 Setkání občanů Kaplice s prezidentem republiky skončilo. Občané pokládali rozmanité otázky týkající se napříkal Evropské unie a uprchlíků, zazněly i otázky týkající se kraje a kauzy bývalého hejtmana. Ptát se prezidenta neměly strach i děti, které zajímalo, proč udělil prezident milost Jiřímu Kajínkovi, ale i to, jak vypadá setkání s anglickou královnou. Na závěr prezident od starosty Kaplice Pavla Talíře dostal dar, kterým byly tři knihy o Kaplici vytvořené dětmi ve spolupráci se školami z Rakouska, následně mu Pavel Talíř daroval tři sklenice medu, které vlastnoručně stočil ze svých úlů.

16:05 Lidí na kaplickém náměstí přibývá, všichni přítomní čekají na příchod prezidenta. Ukazuje se, že ne všichni patří mezi jeho příznivce, někteří přišli pouze ze zvědavosti, protože se jedná o vzácnou návštěvu pana prezidenta. Na místě je i pár jedinců s protestními cedulemi, například několik členů Strany zelených a jedna maminka s dětmi, kterým vadí prezidentovo chování. 

15:55 Prezidentská kolona se přesunula na náměstí v Kaplici, kde prezidenta čeká setkání s představiteli města a následná debata s občany.

15.50 Na závěr setkání obdržel prezident od představitelů společnosti dárek v podobě pálenky a šachového setu ve speciálních obalech od konstruktérů Engelu.


15:40
Na setkání prezidenta se zaměstnanci společnosti Engel strojírenská ptali na taková témata jako jsou stavba dálnice D3 k hranicím s Rakouskem, zda v minulosti navštivil prezident Kaplici. Na otázku k návštěve Kaplice, prezident reagoval slovy, že ano, jelikož s pověstným Zemákem projel celou republiku. 

14:40 Prezident dorazil do Kaplice, kde nejprve navštívil strojírenskou společnost Engel Kaplice, kde si hlava státu prohlédla výrobní provoz a poté se uskutečnilo jeho setkání se zaměstnanci podniku. Společnost Engel strojírennská patří dnes k největším zaměstnavatelům v regionu.

Prezident při besedě se zaměstnanci společnosti Engel strojírenská. Zdroj: Deník/ Zuzana Kyselová

13.15 V restauraci Štilec si prezident republiky a jeho hosté pochutnali na domácí paštice z husích jatýrek s brusinkovo-pomerančovým přelivem a bagetkou, pomalu taženém hovězím vývaru s domácími nudlemi a čerstvým filetem z candáta servírovaným na uzené čočce s petrželkovým pestem. Jako dezert je kynutý borůvkový knedlík sypaný tvarohem a cukrem. K pití se podával světlý ležák z Budvaru.

12:33 Okolí restaurace na Štilci je uzavřené, střeží ho policisté. Psovodi z pořádkové jednotky sem v rámci výcviku vzali i štěňata.

12:32 V restauraci na Štilci se cestou do Kaplice zastaví Miloš Zeman poobědvat s jihočeskými poslanci a senátory. Ti se sem začali sjíždět už kolem poledne, vidět tu byl například předseda KSČM Vojtěch Filip nebo krajská předsedkyně hnutí ANO, poslankyně Radka Maxová. 

11:55 Na závěr debaty se Miloš Zeman podepsal do pamětní knihy kraje a s hejtmankou si navzájem předali dary.

"Zvolili jsme dárek typický pro jižní Čechy, které jsou krajem rybníků. Proto jsme zvolili náčiní pro skutečné rybářské mistry, a to rybářský prut ze štípaného bambusu vybavený historickým navijákem," vysvětlovala Ivana Stráská hlavě státu. Ona od něj na oplátku přijala med a houby přímo z Lán a láhev speciální domácí slivovice určené právě pro hejtmany a hejtmanky.

Zdroj: Deník/ Martin Tröster

11:47 Hejtmanka Ivana Stráská zavedla řeč na situaci v sociálních službách. "Jsme v situaci, kdy chybí ruce, které by se o nemocné či seniory staraly. Na vině jsou nízké platy," naznačila Stráská jednu z příčin složité situace.

Prezident reagoval slovy, že se sám zajímá jednak o okolnosti péče o ohrožené a týrané děti a jednak o hospicovou péči. V otázce hospicové péče vysekl Jihočechům poklonu. "Ročně u nás umírá 100 tisíc lidí, z toho jenom 3 procenta v hospicích, což je v porovnání s jinými zeměmi málo. Jednám s ministrem zdravotnictví Ludvíkem ohledně nového zákona o hospicích, který by měl mimo jiné upravit pravidla jejich financování," popsal své plány prezident Miloš Zeman.

11:43 "Krajská koalice je výlučně záležitostí zastupitelů, do kterých nemohu zasahovat. Blíží se ale podzimní volby a po těch je právem prezidenta jmenovat premiéra a premiérem navrženou vládu. Tady hodlám dodržet dva principy. Jednak uznat vítěze voleb, který nemá být při sestavování vlády obcházen. Není správné zadupat poraženého do země, z čehož pak pramení zatrpklost až nenávist. Věřím, že tato atmosféra v příštím volebním období zmizí a strany se budou schopny dohodnout," dodal prezident.

Zdroj: Deník/ Martin Tröster

11:35 Při setkání prezidenta se členy Zastupitelstva Jihočeského kraje, starosty obcí, řediteli příspěvkových organizací a významnými osobnostmi Jihočeského kraje se mluvilo také o politické situaci na jihu Čech. Pan prezident ocenil jednání exhejtmana Jiřího Zimoly. "Cením si toho, že odstoupil do pozadí a umožnil tak, aby se složitá situace stabilizovala," dodal prezident.

11:30
Miloš Zeman se podivil nad tím, že zelené šílenství v poslanecké sněmovně zvítězilo i poté, co se Strana zelených do sněmovny vůbec nedostala. "Na Šumavě se historicky hospodařilo a příroda prosperovala, zničily ji až metody Martina Bursíka. I současný ministr životního prostředí tvrdí, že by měl být zájem přírody nadřazen zájmu lidu. Otázkou je, i co je v případě Šumavy zájmem přírody," dodal k zákonu o Národním parku Šumava prezident Miloš Zeman. Podle prezidenta každý politik musí mít na zřeteli v první řadě zájem lidí. 

11:28 Do diskuse o Šumavě se zapojil i zastupitel a poslanec Jan Zahradník a poděkoval prezidentovi za podporu a za to, že udělal vše pro to, aby zákon o Národním parku Šumava neprošel.

11:23 - Diskutovaným tématem se stala opět Šumava. "Dlouhodobě jsem stanovisko kraje podporoval. Bohužel jsme byli poraženi. Ale budeme bojovat dál. Jsem informován o přípravě ústavní stížnosti. Datel a tetřev se z uschlého lesa už dávno odstěhovali, protože tam nemají co dělat," řekl k tématu prezident republiky Miloš Zeman.¨

11:20 Podle slov prezidenta se i v otázce železniční dopravy blýská na lepší časy. "Trať z Plzně do Českých Budějovic má už teď v rozpočtu slíbených 20 miliard korun," upřesnil Miloš Zeman. 

11:16 V projevu prezident pochváll nízkou nezaměstnanost v kraji, ale poukázal na nižší průměrné mzdy. Miloš Zeman dále vyjádřil potěšení nad tím, že Český Krumlov stále patří mezi top destinace. Mimo jiné si hlava státu také pochvalovala, že se o dálnici D3 už jen nemluví, ale staví se. "Vyžádal jsem si od ŘSD podrobný rozpis a harmonogram stavby D3, jsem rád, že už se začalo stavět. Předtím to byly jen sliby," dodal prezident republiky.


11:10 Prezident zdraví zastupitele, ať jsou v koalici či opozici, a neopomněl připomenout nedávnou politickou krizi na jihu Čech: "Nedávno jste dokázali, že vaše pozice jsou proměnlivé."

11:08 Hejtmanka Ivana Stráská na začátku setkání zmínila, že si velmi váží návštěvy prezidenta na jihu Čech. Hejtmanka dále shrnula dosavadní návštevy Miloše Zemana. "Na návštevách v našem kraji jste strávil devět dní. Navštívil 20 měst, najezdil po kraji 1 300 kilometrů." Ivana Stráská dále dodala: "Kazdoročně věnujeme sezonu nějakému tématu. Letos to budou Jižní Čechy pohodové. Doufám, že ve stejném duchu se ponese i vaše návštěva."

10:55 Přichází prezident Miloš Zeman, kterého doprovází hejtmanka Ivana Stráská. Přítomní zastupitelé a hosté vítají prezidenta potleskem.

10:50 V sále zastupitelstva se scházejí zastupitelé a ostatní hosté. Čekají na začátek diskuse.

Prezident republiky Miloš Zeman při setkání se členy Zastupitelstva Jihočeského kraje, starosty obcí, řediteli příspěvkových organizací a významnými osobnostmi Jihočeského kraje.Zdroj: Deník/ Martin Tröster
10:30 Prezident republiky Miloš Zeman přijel ke Krajskému úřadu Jihočeského kraje. Před úřadem ho přivítala hejtmanka Ivana Stráská.

Zdroj: Deník/ Martin Tröster

"Přišli jsme se podívat protože k němu máme sympatie. V naší historii jsme měli už horší prezidenty," řekli redaktorům Deníku přítomní občané.

Zanedlouho čtyřletý Honzík (na snímku) pana prezidenta dosud viděl jen v televizi, takže se těší, že ho pozdraví. Ale také, že uvidí auta v prezidentské koloně.Zdroj: Deník/ Hana Svítilová

Zanedlouho čtyřletý Honzík (na snímku) pana prezidenta dosud viděl jen v televizi, takže se těší, že ho pozdraví. Ale také že uvidí auta v prezidentské koloně.

Jiří a Jan Hrnčířovi z Českých Budějovic se v pondělí ráno na webu Českobudějovického deníku dočetli o návštěvě pana prezidenta. "Řekli jsme si, že to spojíme s pravidelnou procházkou a půjdeme se podívat," řekl Deníku tatínek Jiři.

Z hlavních chodů dal prezident republiky přednost kachním prsům před Brasírovanou kančí kýtou se šípkovou omáčkou a žemlovým knedlíkem nebo telecímu karé pečeném na jablečném pivu s cmundou a mladým špenátem.

Takové menu připraví k pondělní večeři šéfkuchař restaurace Benada budějovického Clarion Congress Hotelu Miloši Zemanovi a jeho hostům. Prezident s manželkou se v šestnáctém patře Clarionu, odkud mají úchvatný výhled na centrum Budějovic s Černou věží, ubytoval v neděli. Oficiální program třídenní cesty po kraji jim začne až v první den nového týdne.

Miloš Zeman s chotí přijel ke krajskému úřadu v 10.30 hodin. Zatímco první dáma Ivana Zemanová má na jihu Čech podle informací Kanceláře prezidenta republiky program jen v pondělí dopoledne, kdy se například setkala s hejtmankou Ivanou Stráskou, prezident se zdrží do středy. Po setkání se zastupiteli a dalšími pozvanými osobnostmi vyrazil prezident do Kaplice. Cestou se zastavil v restauraci Štilec.

Luxusní šachová souprava pro prezidenta Zemana ve firmě Engel v Kaplici.Zdroj: Deník / Jaroslav Sýbek

V doprovodu hejtmanky pak prezident zamířil do firmy Engel Strojírenská v Kaplici, kde se setkal s vedením firmy i zaměstnanci. Podle mluvčího Engelu Davida Kovaříka hosté nahlédli i do výrobních prostor firmy, která je světovou špičkou ve výrobě vstřikolisů. Darem si prezident odvezl pálenku a šachy ve speciálních obalech od konstruktérů Engelu.

Prezident Miloš Zeman nevynechá setkání s občany na kaplickém náměstí. Tam se mu naskytne pohled na rozkopanou vozovku v rámci současné rekonstrukce některých centrálních ulic. Podle starosty Pavla Talíře se ale v době návštěvy prezidenta práce zastaví. Darem od Kaplických budou tři knihy o městě, které spolu s rakouskými partnery vytvořily místní školy. A k tomu sladké překvapení.

Prezident Miloš ZemanZdroj: Deník / Miroslav FuchsVýběr z pondělního programu Miloše Zemana na jihu Čech
10.30 příjezd ke krajskému úřadu, jednání s hejtmankou Ivanou Stráskou, zastupiteli kraje nebo zástupci policie
14.35 příjezd do společnosti Engel Kaplice
15.55 příjezd k Městskému úřadu v Kaplici
16.40 setkání s občany Kaplice na zdejším hlavním náměstí

V Cehnicích, Vesnici roku Jihočeského kraje 2016, kam Miloš Zeman přijede v úterý dopoledne, se místní domlouvají před Jednotou, jaké dotazy hlavě státu položí. Cehničtí nepodcenili ani zkrášlování vsi. Pracovnice obecního úřadu Miroslava Martínková popsala, že zaměstnanci obce uklízeli a sázeli květiny, školník posekal trávu na dvoře školy, kde se prezident setká s občany.

Vimperští, které prezident navštíví v úterý odpoledne, jsou na vzácnou návštěvu nachystaní, potřebné instrukce podle místostarosty Lukáše Sýse získali při jednání s protokolářem.