Michael je žákem 3. B základní školy informatiky a hudby v Neuhofenu. Je mluvčím třídy a mimo jiné dobrovolným hasičem. Letos mimo jiné pomáhal i při povodních. Výběr mladého hasiče pro letošní misi je podle vedoucího projektu Günthera Hartla také poděkováním všem dobrovolným pomocníkům, kteří při záplavě odvedli velkolepou práci. „Mírové světlo betlémské rozdělujeme s kamarády o Štědrém večeru už čtyři roky a jsem hrdý na to, že při tom vybereme hodně peněz pro akci Světlo v tmách," říká Michael. Na cestě do Betléma ho bude provázet kolem 200 poutníků.  Zvyk přinášet světlo do Rakouska je starý už 27 let.

Konec romského táboření?

Takhle už si Romové nezatáboří.Zastupitelstvo města Welsu na třetí pokus schválilo hlasy lidovců a Svobodných zákaz kempování v areálu výstaviště. V platnost vstoupí už letos. Sociální demokraté chtějí vyhlášku napadnout u soudu. „V současné podobě je neústavní," míní starosta Peter Koits v deníku OÖN. Šéf klubu Svobodných  Andreas Rabl to odmítá a upozorňuje, že návrh „opsali" od Lineckých, jejichž zákaz byl už mnohokrát přezkoumáván i zemskou vládou.

Zákaz kempování míří hlavně na Romy, kteří se tu při kočování zastavují pravidelně. Starosta Koits nepopírá, že jsou určitým problémem, ale ve čtrnácti z patnácti případů, kdy tady tábořili, nebyly žádné konkrétní stížnosti. Jeho kontakty s mluvčím skupiny vedly k tomu,  že Romové pokyny městské správy respektovali a snažili se o bezkonfliktní pobyt.

„Zcela jiný obraz prezentoval Rabl, podle něhož je stav neúnosný," pokračuje deník. „Připomněl stopy, které zůstaly po posledním pobytu v létě, a hovořil o poškozování pověsti města a veletrhu. Zadržená kauce 3000 eur od tábořících náklady na odstraňování škod nepokryla. Podle lidovců už není možné trpět zneužívání pohostinnosti."

„Vyhnání" Romů z výstaviště vyvolává ve Welsu otázku, kam by se měli uchýlit příště. Místopředseda Svobodných Bernhard Wieser odmítá vytvářet pro takové kolony drahé náhradní plochy: „Jiná města nemají nic, proč bychom takové měli vytvářet my?" ptá se. Starostovi vytýká, že tři roky taková místa nehledal. Ten podle OÖN nyní zvažuje „rozptýlit" tábořící Romy po celém území města.

Hochficht jako nový

Lyžaři, kteří letos přijedou do zimního „eldoráda" na Hochfichtu, podle deníku Volksblatt místo snad ani nepoznají, na úpatí hory prý prakticky nezůstal „kámen na kameni". Hned po skončení minulé sezony se tu rozjely bagry. Pokladny a budova restaurace byly strženy a během léta tu vyrostla nová moderní aréna. Soustřeďuje prodej lístků, lyžařskou školu, sportovní obchod, půjčovnu lyží, restauraci, prostorné garáže pro techniku k úpravě svahů atd. Investoři vyšli vstříc rodičům, kteří nyní budou moci sledovat první „kroužky" svých dětí na cvičném svahu z moderní kavárny.

„O nákladech stavby nechtěl ředitel společnosti Gerald Paschinger mluvit, ale čísly uplynulé sezony se rád pochlubil –počet 273 000 návštěvníků znamená rekord. Čtyřicet procent hostů bylo z Rakouska, po 30 procentech z Česka a z Německa?" pokračuje list. Letošní ceny prý provozovatelé zvedli jen o jedno euro. Sezona má začít 6. prosince.

Maniak

Arsenál pytláka a vraha…Prošetřování nevídané zbrojnice Aloise Hubera (55), čtyřnásobného vraha a pytláka z Annabergu v okrese Lilienfeld, skončilo, napsal linecký deník Volksblatt. Podle mluvčího policie Johanna Baumschlagera byly dvěma sty ze zajištěných 305 zbraní v Grossprielu v okrese Melk spáchány trestní delikty, byly identifikovány i dlouhá a krátká palná zbraň, s nimiž vraždil. „Minulost" zbývající stovky zbraní specialisté ještě prověřují. Zařazena už byla také část nalezených trofejí upytlačené zvěře. Právě pátrání po pytlákovi vedlo k zásahu policie po půlnoci 17. září, kdy při obléhání Huberova obydlí došlo ke zmíněnému masakru. Huber zastřelil tři policisty a jednoho záchranáře. Pak se zabarikádoval v bytě, zapálil dům a prostřelil si hlavu.

Celková výše zjištěné škody, kterou způsobil, už překročila deset milionů eur. Jeho trestné činy sahají daleko do minulosti, v Dolních Rakousích a ve Štýrsku měl krást vloupáním už koncem 90. let, je podezřelý také ze žhářství atd.

Gesto bližnímu

Sdílet lásku…Některé rakouské obchody se připojily k akci „Love Sharing", k projevu lásky k neznámému bližnímu. „Myšlenka je přes sto let stará, ale stále aktuální," napsal deník OÖN. Akce podle jeho popisu vypadá tak, že zákazník – dárce zaplatí třeba místo jedné kávy a housky dvě a obchod je pak daruje potřebnému příchozímu, který si je nemůže dovolit. Obchody, které se k akci připojily, jsou označeny logem Love Sharing (Sdílení lásky). Jejich seznam přináší facebook.