Exministr půjčuje knížky

Bývalý rakouský ministr vnitra Ernst Strasser nastoupil 13. listopadu do věznice ve Vídni-Simmeringu k výkonu tříletého trestu odnětí svobody. Je zařazen s pěti dalšími vězni a jedním příslušníkem stráže do vězeňské knihovny, píše deník OÖN. Věznice má až 20 000 knih, které si 460 vězňů může půjčovat po písemné objednávce. Strasser má na starost zpracovávání požadavků a výdej. Při vracení knih kontroluje, zda nejsou poškozeny.

Ernst Strasser byl v polovině října Nejvyšším soudem definitivně shledán vinným úplatkářstvím v tzv. lobbistické aféře. Podle soudů je prokázáno, že jako poslanec Rakouské lidové strany v Evropském parlamentu přijal od dvou novinářů britského týdeníku vydávajících se za lobbisty nabídku úplatku za ovlivnění zákonodárství EU v oblasti finančního sektoru a ochrany kapitálových podílníků. Britové oslovili 60 poslanců, každého s nabídkou 100 000 eur, čtrnáct jich přijalo, ale jen tři podnikli konkrétní kroky– vedle Strassera Rumun Severin a Slovinec Thaler. Strasser navrhl požadované změny příslušnému vedoucímu delegace a jejich předložení výborům opakovaně urgoval. Po provalení aféry odstoupil.

Za kolik se u sousedů lyžuje

Ve srovnání s ostatními 44 lyžařskými středisky v Rakousku jsou hornorakouská centra relativně nejlevnější, konstatuje linecký deník OÖN.

Jednodenní permanentka na Hinterstoderu v sezoně 2014/15 stojí 41 eur. Následují Dachstein West/Gosau (40,20 eura), Wurzeralm (38 eur) a Kasberg (37 eur). „Nejvýhodnější ze sedmi špičkových areálů Horních Rakous je Hochficht, kde dospělý zaplatí za denní kartu 34,50 eura," uvádí list. Děti v doprovodu rodičů (ne prarodičů!) platí v řadě středisek třeba jen dvě eura nebo nic. Věkové hranice pro tuto výhodu se areál od areálu liší.

Cenové pořadí sedmidenních skipasů vede Dachstein West s 226,40 eura, v Hinterstoderu a na Kasbergu jezdí za 220 eur. Sezónní Snow & Fun karta pro všech sedm areálů, která se prodává od 1. listopadu, stojí pro dospělého 443 eur, pro mladistvého 349 eur, pro děti 239 eur. Pro rodiny, které si koupí kartu pro jednoho dospělého a jednoho juniora, je navíc permanentka pro každé další dítě zdarma.

Nejvíc kilometrů sjezdů najdou milovníci lyžování v oblasti Dachstein západ – 78. Následuje Hinterstoder se 40 kilometry.

Zimní turisté mířili do Horních Rakous v uplynulé sezoně hlavně z této spolkové země (42 procent z 1,7 milionu domácích ubytovaných). Z cizinců připadlo 50,5 procenta na Němce, druhou nejpočetnější národností byli Češi (7,9 procenta).

Umělé oplodnění i pro lesbičky?

Rakouská vláda zadala odborná vyjádření k návrhu novely na povolení umělého oplodnění darováním spermií párům, které přirozenou cestou nemohou mít děti. Má umožnit toto řešení i pro lesbické páry. Záměr ostře kritizuje katolická církev, píší OÖN. Biskup Klaus Küng ze St. Pöltenu řekl, že děti, jejichž prvním právem je znát otce a vyrůstat s ním, by se tak stávaly stále víc „produktem rozmnožovacího průmyslu".

Návrh reaguje na lednové rozhodnutí ústavního soudu, který zrušil k 31. prosinci vyloučení lesbiček z této možnosti splnění touhy po dítěti.

Novela chce povolit obdobně i darování vajíček ženami do 30 let, přičemž příjemkyně nesmí být starší 45 roků. Nemá jít o ženy osaměle žijící, což ale kritika napadá. Přípustné má být darování spermií třetí osobou pro heterosexuální páry k oplodnění ve zkumavce. Životaschopnost embrya vzniklého umělým oplodněním může být ve výjimečných případech přezkoumána před implantováním matce.

Dobrozdání s problémy

Každý pracující v Německu může při opouštění zaměstnání žádat vedení o písemné ohodnocení svého výkonu. O jeho formulaci byl veden spor, který nyní skončil až u spolkového pracovního soudu v Erfurtu.

Bývalá recepční zubařské praxe v Berlíně chtěla u soudu dosáhnout lepšího posudku, než jakého se jí dostalo. Zaměstnanec jí vystavil dobrozdání, že úkoly plnila „k naší plné spokojenosti". To dosud podle praxe znamenalo známku 3, dobrá, a tedy průměrný výkon. Žalobkyně usilovala o vyjádření, že pracovala „trvale k naší plné spokojenosti", což odpovídá školní známce 2, tedy velmi dobře. (Slovo trvale lze nahrazovat pojmy „vždy" nebo „kdykoliv".) V další škále ten, kdo se „stále snaží" plnit požadavky, dostává ohodnocení prakticky nejhorší.

Nižší soudy daly stěžovatelce zapravdu, když zapochybovaly, že napadené hodnocení je stejně vnímáno i dnešní společností, navíc když řada zaměstnavatelů v různých branžích vydává velmi často „sametová vysvědčení" s obzvlášť dobrými známkami. Spolkový soud setrval na tom, že formulace o plnění úkolů „k naší plné spokojenosti" popisuje průměrný výkon.

Vyšel z toho, že kdyby i on „četl" dobrozdání stejně jako soudy nižších stupňů, stalo by se hodnocení „trvale k naší plné spokojenosti" prakticky normou průměru a zaměstnanci by měli snazší vysoudit si lepší posudek.  Takto ale budou muset nadále prokazovat, že jejich výkonnost byla nadprůměrná, píše PNP. „Změkčení" výkladu pojmů by vedlo k tomu, že každý bude oceněn jako dobrý nebo velmi dobrý. Hodnocení by tak nemělo žádný smysl.

Podle dosavadní praxe musejí být pracovní hodnocení formulována jak pravdivě, tak „příznivě", aby neztěžovala pokračování práce. Posudek musí být nejlepší, jak je možné, aniž by byl falešný, formuloval dilema specialista na tato vysvědčení, advokát Günter Huber z Freiburgu.

V „ normálním" dokladu k ukončení zaměstnání je obvykle uváděna jen doba trvání pracovního poměru, ale experti zaměstnancům radí vyžádat si tzv. kvalifikovaný posudek – při jednoduchém se totiž automaticky předpokládá, že odcházející člověk pracoval špatně. A ještě jedna jejich poučka – chybějící poděkování za práci vysvědčení degraduje…