VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pružná omezení u sousedů na dálnici

1500 lidí denně navštěvuje výstavu Svět těl v bývalé linecké tabačce. Plastináty si za prvních deset dnů prohlédlo 15 000 lidí. Výstava je od pondělí do pátku od 9 do 18 h (poslední vstup v 17), v sobotu a v neděli od 10 do 18. Potrvá do 27. května.

3.3.2015
SDÍLEJ:

Svět těl v Linci už vidělo 15 000 lidí.Foto: Deník/repro

Linec - O půlnoci ve středu 4. března začne platit dlouho avizovaná pružná úprava povolené rychlosti na Západní dálnici mezi Walserbergem a Salcburkem sever. „Při velkém zatížení emisemi a frekvenci dopravy bude maximální rychlost omezena na 80 km/h," píše deník OÖN. Úsekem projíždí průměrně 100 000 aut denně. Při zkušebním provozu úprav rychlosti loni byly emise sníženy o šest až sedm procent.
Automatické zařízení propočítává omezení podle zjištěného počtu projíždějících vozidel, jejich průměrné rychlosti a podle dat stanice měření ovzduší ve Walsu. Kromě toho zohledňuje prognózu počasí na následující hodiny. Pokud spočítaný podíl osobních a lehkých nákladních aut na zatížení škodlivinami překročí danou normu, jsou automaticky minimálně na hodinu aktivovány dopravní značky „80". Podle zkušeností z Tauernské dálnice A10 „padá" osmdesátka v 55 procentech času. Podobná čísla očekávají u Salcburku.

Hasiči u sousedů si polepší.Hasiči zbrojí

V příštím roce dostanou hornorakouští hasiči 66 nových zásahových vozidel za 12,8 milionu eur. Na jejich pořízení přispěje sborům zemský rozpočet jednou třetinou, druhou třetinu poskytnou příslušné obce. V minulých pěti letech si jednotky rozdělovaly po 45 stříkačkách. Poprvé je uplatňován nový požární řád optimalizující charakter výzbroje.
91 000 hornorakouských hasičů bude v pátek slavit ve Welsu poprvé svůj Den hasičů. „Zemský velitel Wolfgang Kronsteiner doufá, že v kontaktu s politiky a hospodářskými činiteli probere mimo jiné okolnost, že 86 procent členů dobrovolných sborů je v zaměstnaneckém poměru a při zásazích jsou proto odkázáni na uvolnění z práce," píší OÖN.

Čtvrt století pomáhá v Rumunsku

Hermann Hochreiter (74) z Gunskirchenu se už 25 let angažuje v místním spolku, který organizuje humanitární pomoc pro východoevropské země, uvádí list OÖN.
Neúnavný pomocník rumunským potřebným.Začala hned po pádu Nicolae Ceausesca v roce 1989. „Vzpomněl jsem si na svá školní léta. Neměli jsme nic a obrovsky jsme se radovali, když jsme dostali od Američanů v roce 1947 nějaký drobný dárek," vzpomíná. „Tak jsme se rozhodli taky něco dělat." V roce 1990 vyjelo na Balkán jejich první nákladní auto plné potravin a ošacení. „Vlna ochoty farnosti, privátních osob, spolků a firem pomáhat umožnila, že akce pokračuje dodnes," píší OÖN. „O víkendu Gunskirchenští oslavili čtvrtstoletí slavností, které se zúčastnili i hosté z Rumunska, jejichž situace se díky pomoci z Horních Rakous zlepšila."
K vyučenému zámečníkovi Hochreiterovi list připomíná, že nejen dodávky organizuje, ale také v Rumunsku vlastnoručně pomáhá. Letos se chystají zastřešit několik chatrčí romských rodin, které jsou jen nouzově zakryty plachtami. Největším projektem minulých let bylo zřízení domu pro vdovu se třemi dětmi.
Do Rumunska, Maďarska, na Ukrajinu nebo do Kosova směřuje z Gunskirchenu každoročně šest až osm nákladních aut s pomocí. Hermann Hochreiter je většinou doprovází se svým plně naloženým VW busem. „Kdo chce, může jet s námi a pomáhat, ale své náklady si musí uhradit," dodává.

Nebezpečná B12

Z místa nehody.V pondělí kolem 15. hodiny se stala smrtelná dopravní nehoda na zasněžené spolkové silnici u Hinterschmidingu v okrese Freyung-Grafenau. „Podle prvních zjištění policie se tam řidič českého nákladního automobilu mířící z Čech dostal do protisměru a tečoval kolonu protijedoucích vozidel," popisuje pasovská PNP. „Řidič prvního auta lehce poškozeného na boku ještě brzdění zvládl a zůstal na silnici, ale druhé vozidlo kamion kompletně rozřízl na řidičově straně a srazil je z vozovky. Bylo obsazeno čtyřmi mladými Čechy, kteří jsou podle policie zaměstnaní u firmy v regionu. 23letý muž, údajně řidič, byl tak těžce zraněn, že zemřel na místě. Dva další byli zraněni těžce, zbývající lehce. Byli dopraveni do freyungské nemocnice. Řidič kamionu nejprve v jízdě pokračoval, ale pak se na místo vrátil," uzavírá PNP.

Další zraněný lyžař

Těžká zranění utrpěl ve středu 49letý český lyžař, který sjížděl tzv. fun-park vedle standardní sjezdovky v areálu Hochfichtu. Policie o události informovala v pátek, linecký deník OÖN v úterý. Podle nich je fun-park typický ostrými zatáčkami a terénními překážkami. „Ve výšce kolem 1230 metrů muž přehlédl pravou zatáčku, jel rovně a skočil přes hrbol. Při tom upadl a na chvíli ztratil vědomí. Po první pomoci Červeného kříže z Ulrichsbergu byl vrtulníkem přepraven do úrazové nemocnice v Linci," uvádí list.

Muzeum sudetských Němců

V Mnichově se pravděpodobně na podzim začne stavět Sudetoněmecké muzeum za 30 milionů eur. Otevřeno by mělo být v roce 2018, řekl předseda představenstva Sudetoněmecké nadace Franz Pany. Dvě třetiny nákladů ponese bavorský rozpočet, třetinu spolkový. Patronkou projektu je bavorská ministryně sociálních věcí Emilia Müllerová (CSU).
Maketa sudetoněmeckého muzea.„Na 1200 metrech čtverečních má stálá výstava informovat o všedních dnech, hospodaření, náboženství, kultuře a kuchyni sudetských Němců," uvedla pasovská PNP, podle níž Pany zdůrazňuje, že muzeum nemá být „uchovávanou nostalgií", ale moderním zařízením oslovujícím širokou cílovou skupinu – především také návštěvníky, kteří nemají české nebo moravské kořeny.
Nadace v proklamaci záměru uvádí pod titulkem „Je nejvyšší čas" mimo jiné, že přes 50 let byly vzpomínky pamětníků shromažďovány s velkým nasazením soukromých osob pro drobné domovské expozice. „Nadcházející generační výměna ohrožuje toto záslužné dílo ochranitelů sudetoněmeckého kulturního odkazu. Mnoho nenahraditelných předmětů už došlo smutného konce na bleších trzích nebo ve sběrnách odpadu, protože jejich historickou cenu už lidé nerozpoznali," píše nadace. Ty ještě zachovalé nyní budou moci být shromážděny a vystaveny v muzeu se silnou vypovídací hodnotou, zdůrazňuje prohlášení a uzavírá, že Sudetoněmecké muzeum přispěje k tomu, že historie a kultura Němců z Čech, Moravy a sudetského Slezska nebude zapomenuta. Vyzývá „všechny spoluobčany, přátele a krajany ke společnému dílu", k finanční podpoře výstavby zařízení, „které míří k budoucnosti a zároveň dokumentuje staletou historii a výkony sudetských Němců v srdci Evropy".

Transvestitovy potíže

Správní soud v Ansbachu zamítl žalobu transvestity z Norimberka, kterému matriční úřad v roce 2013 odmítl doplnit jeho mužské křestní jméno ještě jménem ženským. Usiloval o to prý proto, že se cítí být stejně mužem jako ženou, žije střídavě podle jednotlivých fází a změnit pohlaví v úmyslu nemá, píše PNP. Soud konstatoval, že podle německého právního pořádku je člověk buď mužem, nebo ženou. Navíc podle judikatury Ústavního soudu SRN nesmí být nikomu přiděleno křestní jméno, které pohlaví nositele evidentně protiřečí. Pokud zákonodárce výslovně neumožní užívání ženských a mužských jmen současně, není požadovaná změna jména možná, uzavřel soud v Ansbachu.

Autor: Vladimír Majer

3.3.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 13 500 Kč

Brusiči, leštiči a ostřiči nástrojů a kovů Obráběč kovu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obráběč kovu - bez vzdělání. Pracoviště Zdíky. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 17.9.2018, prac. doba třísměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Kontakt: Alla Goretkiová, tel: 774 560 145.. Pracoviště: St arkada s.r.o. - pracoviště, 382 41 Kaplice 1. Informace: Alla Goretkiová, +420 774 560 145.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči v provozovnách osobních služeb Asistent/ka maséra. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Asistent/ka maséra - vzdělání středoškolské. Pracoviště Vyšší Brod. Podmínkou je znalost AJ aktivně, NJ pasivně. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Mzda 14.000,-- Kč hrubého. Nástup 1.3.2018. Kontakt: 730 195 739 p. Novotný. Ověřeno 7.8.2018.. Pracoviště: Karel novotný, Pohraniční stráže, č.p. 311, 382 73 Vyšší Brod. Informace: Karel Novotný, +420 730 195 739.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnický 20 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici technologové, normovači Technolog. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technolog - vzdělání ÚSO (vyučení s maturitou), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned, prac. úvazek plný, prac. doba pružná. Mzda od 20.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: SŠ/VŠ technického směru, znalost čtení výkresů, komunikativní znalost NJ nebo AJ, praxe na obdobné pozici výhodou, znalost MS Office s důrazem na Excel. Nabízíme: zázemí mezinárodní expandující společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnosti dalšího vzdělávání (jazykové kurzy), dotované stravování, 5 týdnů placené dovolené, flexibilní pracovní dobu, příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření, příspěvek na dojíždění, příspěvek na bydlení, zvláštní prémie, jiné výhody, jízdní výhody, podnikové stravování, dovolená navíc. Náplň práce: tvorba a optimalizace technologických postupů, příprava výrobní dokumentace (přenášení technických a technologických požadavků na výrobky), spolupráce na zajištění kvality výroby, zavádění nových produktů do výroby ve spolupráci s vývojem. Nástup možný ihned. Kontakt: Ing. Lenka Zmeková, tel. 388 404 315, Lenka.Zmekova@hauser.com. www.hauser.cz. Ověřeno 9.8.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 100 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocná síla v kuchyni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pomocná síla v kuchyni - vzdělání základní. Pracoviště Hotel Gold, Český Krumlov. Dohoda o provedení práce, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Odměna 100,-- Kč/h hrubého. Pracovitost, odpovědnost. Kontakt: 602 424 727 p. Hájek, manager@hotelgold.cz.. Pracoviště: Nvt hotels & resorts s.r.o. - hotel gold, Linecká, č.p. 55, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Jiří Hájek, +420 602 424 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Kam o víkendu na Krumlovsku za sportem

V Jankově se  Martin Fischer (v modrém,  na snímku v souboji s Maršánem) i přes několik dobrých šancí neprosadil. Trefí se krumlovská útočná posila do sítě Protivína?

Slavoj v domácí premiéře s Protivínem, na derby do Loučovic a Kaplice

I.B třída: Nikdo nechce mít starosti, na špičku cílí Velešín

Českokrumlovsko – V nadcházející mistrovské sezoně 2018/19 bude mít krumlovský region v oblastní fotbalové I.B třídě hned sedminásobné zastoupení.

Pochod krajem růže odstartoval.

Český Krumlov - Přes tři sta členů Českého klubu turistů (KČT) se sjelo do Č. Krumlova na 50. ročník Pochodu krajem pětilisté růže. 

Zloděj ukradl turistům batoh s osobními věcmi

Český Krumlov – Policie sdělila, že zloděj ukradl batoh s osobními věcmi páru turistů v kempu u řeky Vltavy v Českém Krumlově.

Zastavení na zastávce Kvilda

Kvilda - Pozvánka na otevření kulturního magazínu umístěného na autobusové zastávce U Krámu na Horské Kvildě. Koná se ve středu 22. srpna od 18 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT