VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pružná omezení u sousedů na dálnici

1500 lidí denně navštěvuje výstavu Svět těl v bývalé linecké tabačce. Plastináty si za prvních deset dnů prohlédlo 15 000 lidí. Výstava je od pondělí do pátku od 9 do 18 h (poslední vstup v 17), v sobotu a v neděli od 10 do 18. Potrvá do 27. května.

3.3.2015
SDÍLEJ:

Svět těl v Linci už vidělo 15 000 lidí.Foto: Deník/repro

Linec - O půlnoci ve středu 4. března začne platit dlouho avizovaná pružná úprava povolené rychlosti na Západní dálnici mezi Walserbergem a Salcburkem sever. „Při velkém zatížení emisemi a frekvenci dopravy bude maximální rychlost omezena na 80 km/h," píše deník OÖN. Úsekem projíždí průměrně 100 000 aut denně. Při zkušebním provozu úprav rychlosti loni byly emise sníženy o šest až sedm procent.
Automatické zařízení propočítává omezení podle zjištěného počtu projíždějících vozidel, jejich průměrné rychlosti a podle dat stanice měření ovzduší ve Walsu. Kromě toho zohledňuje prognózu počasí na následující hodiny. Pokud spočítaný podíl osobních a lehkých nákladních aut na zatížení škodlivinami překročí danou normu, jsou automaticky minimálně na hodinu aktivovány dopravní značky „80". Podle zkušeností z Tauernské dálnice A10 „padá" osmdesátka v 55 procentech času. Podobná čísla očekávají u Salcburku.

Hasiči u sousedů si polepší.Hasiči zbrojí

V příštím roce dostanou hornorakouští hasiči 66 nových zásahových vozidel za 12,8 milionu eur. Na jejich pořízení přispěje sborům zemský rozpočet jednou třetinou, druhou třetinu poskytnou příslušné obce. V minulých pěti letech si jednotky rozdělovaly po 45 stříkačkách. Poprvé je uplatňován nový požární řád optimalizující charakter výzbroje.
91 000 hornorakouských hasičů bude v pátek slavit ve Welsu poprvé svůj Den hasičů. „Zemský velitel Wolfgang Kronsteiner doufá, že v kontaktu s politiky a hospodářskými činiteli probere mimo jiné okolnost, že 86 procent členů dobrovolných sborů je v zaměstnaneckém poměru a při zásazích jsou proto odkázáni na uvolnění z práce," píší OÖN.

Čtvrt století pomáhá v Rumunsku

Hermann Hochreiter (74) z Gunskirchenu se už 25 let angažuje v místním spolku, který organizuje humanitární pomoc pro východoevropské země, uvádí list OÖN.
Neúnavný pomocník rumunským potřebným.Začala hned po pádu Nicolae Ceausesca v roce 1989. „Vzpomněl jsem si na svá školní léta. Neměli jsme nic a obrovsky jsme se radovali, když jsme dostali od Američanů v roce 1947 nějaký drobný dárek," vzpomíná. „Tak jsme se rozhodli taky něco dělat." V roce 1990 vyjelo na Balkán jejich první nákladní auto plné potravin a ošacení. „Vlna ochoty farnosti, privátních osob, spolků a firem pomáhat umožnila, že akce pokračuje dodnes," píší OÖN. „O víkendu Gunskirchenští oslavili čtvrtstoletí slavností, které se zúčastnili i hosté z Rumunska, jejichž situace se díky pomoci z Horních Rakous zlepšila."
K vyučenému zámečníkovi Hochreiterovi list připomíná, že nejen dodávky organizuje, ale také v Rumunsku vlastnoručně pomáhá. Letos se chystají zastřešit několik chatrčí romských rodin, které jsou jen nouzově zakryty plachtami. Největším projektem minulých let bylo zřízení domu pro vdovu se třemi dětmi.
Do Rumunska, Maďarska, na Ukrajinu nebo do Kosova směřuje z Gunskirchenu každoročně šest až osm nákladních aut s pomocí. Hermann Hochreiter je většinou doprovází se svým plně naloženým VW busem. „Kdo chce, může jet s námi a pomáhat, ale své náklady si musí uhradit," dodává.

Nebezpečná B12

Z místa nehody.V pondělí kolem 15. hodiny se stala smrtelná dopravní nehoda na zasněžené spolkové silnici u Hinterschmidingu v okrese Freyung-Grafenau. „Podle prvních zjištění policie se tam řidič českého nákladního automobilu mířící z Čech dostal do protisměru a tečoval kolonu protijedoucích vozidel," popisuje pasovská PNP. „Řidič prvního auta lehce poškozeného na boku ještě brzdění zvládl a zůstal na silnici, ale druhé vozidlo kamion kompletně rozřízl na řidičově straně a srazil je z vozovky. Bylo obsazeno čtyřmi mladými Čechy, kteří jsou podle policie zaměstnaní u firmy v regionu. 23letý muž, údajně řidič, byl tak těžce zraněn, že zemřel na místě. Dva další byli zraněni těžce, zbývající lehce. Byli dopraveni do freyungské nemocnice. Řidič kamionu nejprve v jízdě pokračoval, ale pak se na místo vrátil," uzavírá PNP.

Další zraněný lyžař

Těžká zranění utrpěl ve středu 49letý český lyžař, který sjížděl tzv. fun-park vedle standardní sjezdovky v areálu Hochfichtu. Policie o události informovala v pátek, linecký deník OÖN v úterý. Podle nich je fun-park typický ostrými zatáčkami a terénními překážkami. „Ve výšce kolem 1230 metrů muž přehlédl pravou zatáčku, jel rovně a skočil přes hrbol. Při tom upadl a na chvíli ztratil vědomí. Po první pomoci Červeného kříže z Ulrichsbergu byl vrtulníkem přepraven do úrazové nemocnice v Linci," uvádí list.

Muzeum sudetských Němců

V Mnichově se pravděpodobně na podzim začne stavět Sudetoněmecké muzeum za 30 milionů eur. Otevřeno by mělo být v roce 2018, řekl předseda představenstva Sudetoněmecké nadace Franz Pany. Dvě třetiny nákladů ponese bavorský rozpočet, třetinu spolkový. Patronkou projektu je bavorská ministryně sociálních věcí Emilia Müllerová (CSU).
Maketa sudetoněmeckého muzea.„Na 1200 metrech čtverečních má stálá výstava informovat o všedních dnech, hospodaření, náboženství, kultuře a kuchyni sudetských Němců," uvedla pasovská PNP, podle níž Pany zdůrazňuje, že muzeum nemá být „uchovávanou nostalgií", ale moderním zařízením oslovujícím širokou cílovou skupinu – především také návštěvníky, kteří nemají české nebo moravské kořeny.
Nadace v proklamaci záměru uvádí pod titulkem „Je nejvyšší čas" mimo jiné, že přes 50 let byly vzpomínky pamětníků shromažďovány s velkým nasazením soukromých osob pro drobné domovské expozice. „Nadcházející generační výměna ohrožuje toto záslužné dílo ochranitelů sudetoněmeckého kulturního odkazu. Mnoho nenahraditelných předmětů už došlo smutného konce na bleších trzích nebo ve sběrnách odpadu, protože jejich historickou cenu už lidé nerozpoznali," píše nadace. Ty ještě zachovalé nyní budou moci být shromážděny a vystaveny v muzeu se silnou vypovídací hodnotou, zdůrazňuje prohlášení a uzavírá, že Sudetoněmecké muzeum přispěje k tomu, že historie a kultura Němců z Čech, Moravy a sudetského Slezska nebude zapomenuta. Vyzývá „všechny spoluobčany, přátele a krajany ke společnému dílu", k finanční podpoře výstavby zařízení, „které míří k budoucnosti a zároveň dokumentuje staletou historii a výkony sudetských Němců v srdci Evropy".

Transvestitovy potíže

Správní soud v Ansbachu zamítl žalobu transvestity z Norimberka, kterému matriční úřad v roce 2013 odmítl doplnit jeho mužské křestní jméno ještě jménem ženským. Usiloval o to prý proto, že se cítí být stejně mužem jako ženou, žije střídavě podle jednotlivých fází a změnit pohlaví v úmyslu nemá, píše PNP. Soud konstatoval, že podle německého právního pořádku je člověk buď mužem, nebo ženou. Navíc podle judikatury Ústavního soudu SRN nesmí být nikomu přiděleno křestní jméno, které pohlaví nositele evidentně protiřečí. Pokud zákonodárce výslovně neumožní užívání ženských a mužských jmen současně, není požadovaná změna jména možná, uzavřel soud v Ansbachu.

Autor: Vladimír Majer

3.3.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 200 Kč Montážní dělníci výrobků z textilu a kůže Obsluha stroje pro střihání látek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 22900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha stroje pro střihání látek - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Benešov nad Černou. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba třísměnná. Mzda od 18.200,-- - 22.900,-- Kč hrubého. Požadujeme: spolehlivost a samostatnost při práci. Práce na PC je podmínkou. Praxe není podmínkou. Pozice je vhodná pro muže i ženy. Zaměstnanecké výhody: dovolená navíc, stravenky. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Kolářová Helena, tel.: 380 309 116 (po -pá od 6:00 hod. - 14:30 hod.), e-mail: helena.kolarova@bentex.cz, osobně: Benešov nad Černou č.p. 301, 382 82 Benešov nad Černou (po -pá od 6:00 hod. - 14:30 hod.).. Pracoviště: Bentex automotive, a.s., 382 82 Benešov nad Černou. Informace: Helena Kolářová, +420 380 309 116. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci výrobků a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Montážní dělníci výrobků a zařízení - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou do 5.5.2019, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup 7.2.2019. Mzda 14.000,-- Kč hrubého. Kontakt: Turzai Ishtván, tel.: 773 137 075, e-mail: dilansro@seznam.cz.. Pracoviště: D.i.l.an, s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Turzai Ishtván, +420 773 137 075. Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 18 000 Kč Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor Asistent pedagoga. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistent pedagoga - vzdělání vyučení - dle z.č. 563/2004 Sb. § 20 odst. 2. Pracoviště Horní Planá. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden a jedná se o noční provoz). Mzda 18.000,-- -20.000,-- Kč hrubého. Nástup 1.1.2019. Kontakt: Verešová Jitka, tel.: 380 738 328, e-mail: veresova@detskydomovhp.cz.. Pracoviště: Dětský domov, základní škola a školní jídelna horní planá, Sídliště Míru, č.p. 40, 382 26 Horní Planá. Informace: Jitka Verešová, +420 380 738 328. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 25 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Výroba hliníkových oken. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výroba hliníkových oken - vzdělání vyučení v oboru zámečník a podobné obory, středoškolské - střední průmyslová strojní škola, praxe výhodou, možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení (1 rok), prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 25.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 603 537 239 p. Výlet. Ověřeno 13.11.2018.. Pracoviště: Alu.plast s.r.o., Samota, č.p. 850, 382 41 Kaplice 1. Informace: Výlet, +420 603 537 239.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Světový pohár v cyklokrosu v Táboře
37

Světový pohár v cyklokrosu v Táboře. Češi mezi deseti nejlepšími.

Andělské kostýmy, přáníčka, dárky, to všechno si můžete vyrobit v krumlovských klášterech.
16

Vánoční dárky, přání a andělské kostýmy si vyrobíte dnes v kláštere

Někdo vykradl ubytovnu

Kaplice – O peněženku, peníze, dvě platební karty, doklady, kontaktní čočky a mobilní telefon přišel muž z jedné z ubytoven v Kaplici.

Kde se v sobotu můžete pobavit na Českokrumlovsku

Českokrumlovsko - Přijďte třeba zavzpomínat na náměstí na dění o 17. listopadu a zapálit svíčku, zajděte si do kláštera na řemesla a andělské tvoření, podpořte charitativní bazárek ve Velešíně nebo si poslechněte koncert Heleny Vondráčkové.

Kam se můžete vydat na bohoslužby v regionu

Českokrumlovsko - Přehled víkendových bohoslužeb na Českokrumlovsku.

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT