Jeho panička prý byla pevně přesvědčena, že ho někdo odcizil, a hledala po sociálních médiích a letáky s fotografií psíka upozornění, že ho někdo viděl. Minulý týden dostala zprávu od paní bydlící přes tisíc kilometrů daleko, že buldočka hodně podobného tomu jejímu našla, jak volně běhá po ulici. Její manžel se vydal na dlouhou cestu, a když ho buldoček pozdravil mohutným šťastným vytím, věděl, že nejel nadarmo, popisuje list. „Je krásné, že náš malý miláček je zase doma, sice silně vyhublý a lekavý, ale to srovnáme,“ říká panička. Co se s ním dělo, to už se rodina nejspíš nedozví. Má podezření, že ho zloděj použil ke krytí. „Zřejmě byl pes ale natolik chytrý, že utekl, jinak bychom ho nejspíš už nikdy neviděli,“ vypráví paní. Z obav, aby se krádež neopakovala, nechce uvést své jméno ani zemi, do které pro psa jeli…

Brzký důchod starostů?

Kdo v Bavorsku vykonává volenou funkci starosty, má nárok na důchod teprve po deseti letech. Opětovné zvolení je tedy nutné k pobírání celoživotní penze ve výši 35 procent posledního platu, píše PNP. Heinz Pollak, starosta z Waldkirchenu v okrese Freyung, to má za příliš dlouhé, a poslal petici žádající zkrácení lhůty na polovinu do zemského sněmu. Odůvodnil to tím, že je stále těžší získat ke kandidatuře zejména mladé lidi. Ti se totiž musejí po zvolení vzdát povolání a po šesti letech mají obtíže se k němu vrátit. S vyhlídkou nároku na včasnější zabezpečení by se naopak mohly pro angažmá v komunální politice získat kvalitní vedoucí síly z volné ekonomiky. Výbor sněmu pro vnitřní záležitosti návrh odmítl. Desetiletá čekací lhůta na nárok na důchod zajišťuje, že úřad hlavy obce nebude mandátem na jedno pěkné období. Naopak lhůta starostovi zajišťuje penzi i po případně „zoraném“ druhém mandátu…

Orgánů pořád není dost

Dárců orgánů v Bavorsku letos lehce přibylo. Od ledna do konce listopadu jich bylo 126, o šest víc než před rokem. „Aktuálně ovšem na životně důležitý orgán čeká 1350 lidí,“ poznamenává ministryně zdravotnictví Melanie Humlová.

Kam mizejí potraviny?

„Jen zlomek zbytečně vyplýtvaných potravin v Bavorsku je věnován na dobročinné stoly,“ píše PNP. Ty distribuují ročně kolem 33 000 tun, což je asi 2,4 procenta z 1,3 milionu tun ztrát potravin, kterým by se dalo předejít. Vláda i organizace této sociální pomoci ale odmítají zákonnou povinnost prodejců předávat takové produkty obecně prospěšným organizacím, jak ji navrhuje opakovaně sociální demokracie.

Podle kompetenčního centra výživy by se v Bavorsku dalo předejít ztrátám 73 000 plně naložených nákladních aut potravin ročně. Na ztrátách se podepisuje zemědělství asi 290 000 tunami, které zničí škůdci nebo předčasné vyklíčení, zpracovatelský průmysl asi 333 000 tunami například produkčními chybami a obchod 99 000 tunami. Privátní domácnosti k tomu ročně vyplýtvají 544 000 tun potravin… „Na hlavu by tak mohlo být zabráněno proplýtvání 43 kilogramů potravin za rok,“ dodává PNP.

V Bavorsku je dobročinných „stolů“ 169, z toho 22 v Dolním Bavorsku.