Získala 11 286 preferenčních hlasů. V minulosti byl europoslancem také Táborák Jaroslav Zvěřina za ODS. Radka Maxová počítá s tím, že přijde o poslanecký mandát. V dolní sněmovně ji má nahradit Ondřej Babka (25) z Husince na Prachaticku. Politička je také městskou zastupitelkou v Táboře, kde místo ní zřejmě usedne Jaroslav Jankovský. Také mandát v krajském zastupitelstvu rodačka z Pardubic přenechá nástupci. Mělo by jít o Petra Holického.

V bruselských strukturách by se politička chtěla věnovat dvěma oblastem: sociální problematice a životnímu prostředí. „Těším se moc, i když vím, že to bude nové a odlišné. Mám ale zásadu, že kdo se bojí, nesmí do lesa. Kdybych měla pochybnosti, vůbec bych nekandidovala,“ řekla.

Co se týče rezignací, mandát poslankyně jí automaticky zanikne s nástupem do Bruselu. První a ustavující schůze Evropského parlamentu se bude konat 2. až 4. července ve Štrasburku. Během tohoto zasedání si plénum zvolí svého předsedu, čtrnáct místopředsedů, pět kvestorů a rozhodne se o počtu a velikosti stálých parlamentních výborů.

V průběhu prázdnin pak Radka Maxová složí mandáty v obou zmíněných zastupitelstvech.

Rozhovor s Radkou Maxovou přineseme v příštím týdnu.