VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Řezník pracuje pro vegetariány

Linec – Mohl zůstat uznávaným řezníkem z Mühlviertlu a docela prosperovat, ale Hermann Neuburger z Ulrichsbergu chtěl víc, píší OÖN.

17.2.2017
SDÍLEJ:

Troufá si i grilovat klobásy z hlívy.Foto: Deník/repro

„Když v osmdesátých letech ohlásil, že už chce dělat jen sekanou a prodávat ji za dvojnásobek nákladů, našel, mírně řečeno, víc pochybovačů než obdivovatelů. Ale pustil se do dalšího experimentu – do výroby vegetariánských produktů pod značkou ,Hermann Fleischlos´, Hermann Bezmasý. Od podzimu je jeho zboží nabízeno ve 30 supermarketech, v závěru letošního roku jich má být na tři sta. Potvrdí-li se současný úspěch i na rozšířeném testovacím poli, chce postavit v Ulrichsbergu velký závod." S dosavadním zájmem je spokojen – je poptáván mj. německou bioznačkou Alnatura či burgenlandským Buschenschankem: to jsou podniky, v nichž zemědělci mohou volně prodávat a servírovat své produkty, a pokud ohlásí provoz „volného hostince", mohou bez povolení živnostenských úřadů nabízet určité teplé pokrmy, saláty atd.

V Ulrichsbergu Neuburger plánuje novou halu o čtyřech hektarech, ve které bude zpracovávána hlíva pro jeho „řeznickou" produkci. Dále má postavit na jednom hektaru pěstírnu hlívy na peletách ze šumavského dřeva. Výroba má spustit v příštím roce, do roku 2021 chce Neuburger investovat 37 milionů eur.

Na začínající produkci se přijel podívat i hospodářský zemský rada Michael Strugl. „Rodinné podniky jako Neuburgerových ukazují, že mohou být vysoce inovativní a úspěšné i v nejednoduchých oborech a regionech," řekl. Když si dal grilovanou klobásu z hlívy, prohlásil: „Má jinou chuť, ale mně chutná," uzavírá linecký deník.

8626 nových Rakušanů

Loni bylo rakouské občanství uděleno 8626 přistěhovalcům. Je to o 4,4 procenta víc než předloni. 35 procent z nich se narodilo už v Rakousku, 37,2 procenta byla mladší 18 let, píší OÖN. Předtím mělo 14,6 procenta z nich (1262 osob) občanství Bosny a Hercegoviny, 820 Turecka, 752 Srbska, 456 Kosova, 337 Ruské federace a 332 Afghánistánu. Ve Štýrsku dostalo občanství 814 cizinců (meziročně +21,3 procenta), naopak v Korutanech jen 315 (-17,8 %). Právní nárok na rakouské občanství mělo 55,5 procenta žadatelů, z toho 3007 z titulu alespoň šestiletého pobytu v zemi. 781 je získalo sňatkem s Rakušankou nebo Rakušanem.

V rekordním roce 2003 bylo rakouské občanství uděleno 45 112 cizincům, v roce 2010 jich bylo nejméně – 6190.

Medvíďata od čtenářky

Medvědí rodinka z Bavorského lesa.

Ve volném výběhu Národního parku Bavorský les u Neuschönau jsou absolutním magnetem pro veřejnost medvíďata Ralu a Luserl. „Když přišla na svět začátkem roku 2016, v prvních týdnech si vůbec netroufla opustit brloh. Nyní se ale cítí s matkou Lunou venku báječně a beze studu se vystavují fotoaparátům zvědavých návštěvníků," píše PNP. A připojuje snímek rodiny zaslaný čtenářkou Charlotte Dietchenovou z Pleintingu. K záběru připsala: „Totálně jsem žasla, když jsem ty jednoroční děti viděla pít mateřské mléko…"

Pasovský list dodává, že obrázek je o to milejší, když si člověk vzpomene, že Luně před třemi roky uhynula tři mláďata.

Pozdrav pánbů do telefonu?

Vedení magistrátu Welsu rozeslalo zaměstnancům radnice e-mail, který mnozí příjemci pochopili jako příkaz zdravit telefonující formulkou Pozdrav pánbů. Navazuje na seminář, na němž už nacvičovali jednotné vystupování – volajícím se mají představovat slovy Město Wels, označením oddělení, křestním jménem, příjmením a oním přece jen sporným Grüss Gott, píše deník OÖN.

Mail vyvolal vzrušené diskuse a ředitel magistrátu Peter Franzmayr se pokusil je uklidnit vysvětlením, že jde o doporučené oslovení.

„Není to jediná změna ve vystupování městské správy na veřejnosti," uvádí list a připomíná, že starosta Andreas Rabl (FP) nosí sáček odznaků s novým logem města, pestrým „W", a třeba při novoročním přijetí představenstva podnikatelů a obchodníků připíchl tento odznak každému z hostů.

„Personál magistrátu komentuje horlivé pěstování nové CI - ,Corporate Identity´ - rozdílně," pokračuje deník. Někdo si z toho dělá legraci, jiní to pociťují jako přehnané. „Markus Theis, vedoucí odborů personálu, nevnímá úsilí o co možná jednotné vystupování negativně a říká: Poskytujeme služby, a pak je samozřejmé, že v kontaktech vystupujeme přátelsky a s projevem lidem blízkým. Je ale jisté, že formulaci pozdravu nelze předepisovat."

„Doporučení odpovídá etiketě v Rakousku," stojí za mailem ředitel Franzmayr. Samozřejmě je prý také možné zdravit volající Dobrý den, ale bylo třeba doporučit, jak se hlásit na telefonu. „Mnohem důležitější ovšem je, jak se úředník vypořádá se stresujícími situacemi. A to školíme právě teď," citují ho OÖN.

Místo vzduchu tabák

Pašoval tabák i v pneumatice.

Celníci prohledali na parkovišti Ohetal-sever na A3 kombi bulharského řidiče a našli v něm několik 50gramových balíčků jemně řezaného tabáku.
Doprovodili ho do haly celnice k důkladnější prohlídce. V cestovní kabele, v polstrování zadních dveří a za přístrojovou deskou našli další balíčky, celkem 7,5 kilogramu tabáku. S pomocí rentgenu odhalili dalších 7,2 kilogramu odborně uloženého v rezervním kole… Pokus o celní únik byl vyčíslen na 1100 eur, uvádí PNP.

Opravdu pořádný náklad!

Pořádný náklad!

Dva spojené transportéry, „stonožka" dlouhá 54 metry a široká čtyři metry, s dvanácti osami po osmi kolech a o celkem 1200 koňských silách, táhly ve čtvrtek v Pleintingu 260tunový transformátor bavorského distributora elektřiny TenneT ze starého nádraží k výměníku na břehu Dunaje. Překládka z vagonu a dva kilometry dlouhý transport trvala šesti odborníkům logistické firmy Daher z Hessenu čtyři hodiny – souprava nesměla překročit rychlost 18 km/h, napsala PNP.

¨

Autor: Vladimír Majer

17.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 18 000 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha čerpací stanice - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou - v případě spokojenosti prodloužení na dobu neurčitou, nástup dle dohody, prac. úvazek plný, prac. doba nepřetržitá. Mzda od 18.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: komunikace se zákazníkem, práce s pokladním systémem a penězi, obsluha čerpací stanice. Jedná se o 12-ti hodinovou pracovní dobu - denní a noční směny (čtyři dny v práci a čtyři dny volno). Zaměstnanecké výhody: stravenky, výkonnostní odměny. Kontakt: Michalčák Radek, tel.: 721 876 442, e-mail: michalcakradek@seznam.cz, osobně: Českobudějovická č.p. 279, 382 41 Kaplice 1.. Pracoviště: Radek michalčák - pracoviště čerpací stanice mol kaplice, Českobudějovická, č.p. 279, 382 41 Kaplice 1. Informace: Radek Michalčák, +420 721 876 442.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 30 000 Kč

Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zubní lékař - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Dolní Dvořiště. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. zkrácený, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 30.000,- až 40.000,- Kč hrubého. Kontakt: 380 324 252 p. Šandová, info@zahnprothetik.cz. Ověřeno dne 15.3.2018.. Pracoviště: "" mudr. bruna v.o.s. "", 382 72 Dolní Dvořiště. Informace: Pavlína Šandová, +420 380 324 252.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 22 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Vedoucí recepce. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí recepce - vzdělání středoškolské. Pracoviště Svachova Lhotka. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba pružná. Mzda od 22.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: spolehlivost, komunikativnost, organizační schopnosti, příjemné vystupování, komunikativně AJ, NJ. Zaměstnanecké výhody: možnost ubytování, strava zdarma, zaměstnanecké slevy. Praxe výhodou. Kontakt: Tichá Vendula, tel.: 777 797 293, e-mail: hotel.manager@svachovka.cz. Pracoviště: Waxwing s.r.o., 382 32 Velešín. Informace: Vendula Tichá, +420 777 797 293.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Obsluha automatiz. strojů a zařízení na zpracování dřeva - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice-nádraží. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda od 13.500,-- Kč hrubého. Náplň práce: práce s pneumatickou pistolí, krácení řeziva, stloukání palet dle výkresu a ruční oloupávání kůry z prken, skládání hotových palet do štosu 2,5 m do výšky. Kontakt: Nekiz Anatolii, tel.: 777 906 185 (od 9:00 hod. - 14:00 hod.). Ověřeno 19.12.2017.. Pracoviště: Družstvo merydian cz - kaplice, 382 42 Kaplice 2. Informace: Anatolii Nekiz, +420 777 906 185.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT