VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sedmnáct Čechů na bavorském gymnáziu

Pasov - Partnerství škol, výměny žáků, setkání učitelů – už řadu let se rozvíjejí kontakty dolnobavorských a českých škol. „Co se ale rozběhlo letos na Gymnáziu ve Zwieselu, má novou dimenzi,“ uvedla PNP. „Sedmnáct žákyň a žáků z Česka se začne učit v ,zaváděcí´ (nulté) třídě. Posléze mají ve Zwieselu složit bavorskou maturitu.“

27.9.2017
SDÍLEJ:

Češi ve Zwieselu: Sára Slatinská a Tom Le. Foto: Deník/repro PNP

Při slavnostním zahájení kdekdo projekt podpořil, ale odpovědní se netajili tím, že je čekají ještě velké výzvy, pokračuje list. Ředitel školy mimo jiné vyjádřil velký respekt před českými žáky 10 E – obdivuje prý jejich odvahu. Jako osobnosti na něho hluboce zapůsobili. Anselm Räde, ministerský pověřenec pro gymnázia v Dolním Bavorsku, zdůraznil jedinečnost tohoto projektu v Bavorsku a zmínil jeho enormně nákladnou přípravu. „Co bylo na tuto iniciativu vydáno, je ale smysluplně investováno do budoucnosti,“ řekl.

Rada bavorského ministerstva školství Robert Gruber, který do svého projevu vložil i české pasáže, mínil, že „čeští mladí se rozhodli pro zajímavou, ale ne úplně lehkou cestu“. Doufá, že tak bude probuzen i u německých žáků zájem o Česko. Českým studentům, „kteří jsou teď bavorskými žáky“, popřál mnoho úspěchů. Ke slovu přišli i čeští žáci Tom Le a Sára Slatinská (na snímku). Mimo jiné informovali, že se k výuce ve Zwieselu sešli zdaleka – z Karlových Varů, Plzně, Budějovic. „Chceme zlepšit naši němčinu a najít nové přátele,“ prohlásil Tom. Oba ujistili, že ve Zwieselu byli všichni velmi hezky přijati. Gymnázium jim otevírá nejjednodušší cestu ke studiu v Německu a k lepším pracovním možnostem, shodli se.

Ve zmíněné vstupní třídě mají čeští žáci dosáhnout úrovně svých bavorských kolegů (s případnými úvodními překlady a výklady jim pomůže při vyučování přítomná jazyková asistentka Martina Kotorová) a podle stupně svých znalostí pak přejít k „regulérní“ výuce. Na závěr mají skládat bavorskou maturitu.

Závory na polní cestě

Opravdu dost luxusní závory…

Rakouské dráhy ÖBB zřizují momentálně 17 závor a světelných znamení k zajištění přejezdů přes železnici kolem Dunaje. „Také na velmi kuriózních místech,“ uvádějí OÖN. Západně od Schwertbergu byly například na asi 700 metrech namontovány čtyři závory, z toho dvoje na čistě zemědělsky využívaných polních cestách. V Aistingu bylo jedno toto zařízení instalováno na příjezdové cestě označené jako slepá a vedoucí do kukuřičného pole.

„Tady často po celé týdny nejede jediné auto,“ zlobí se v deníku čtenář a poukazuje na to, že v zemi je mnoho nezajištěných přejezdů s nesrovnatelně větší frekvencí. Zemědělec, který cestu ke kukuřici využívá, řekl, že závory nahradily staré, ručně obsluhované „šraňky“. „Dosud to bylo tak, že vždycky, když jsem na mé pole chtěl jet, jsem musel závory ručně zvednout a vedení drážního úseku o tom informovat,“ uvedl v deníku. Jemu by prý stačil světelný signál. Že jde o plně zabezpečený přejezd, je podle něho věcí ÖBB.

Mluvčí dráhy prohlásil, že novou instalací závor sledovali především bezpečnost. Uvažovali o zrušení tohoto přejezdu, „protože nejbezpečnější drážní křižovatka je ta, kterou můžeme opustit“, ale s dotčeným sedlákem se na tom neshodli. Ten by musel jezdit pro kukuřici objížďkou dlouhou asi kilometr. „Železniční zákon předepisuje, že všechny přejezdy tratí, na kterých vlaky jezdí rychlostí vyšší než 60 km/h, musejí být zajištěny závorami. Tady nám zákon nedávná žádný prostor,“ vysvětluje mluvčí. Jedny závory včetně varovné signalizace přijdou dráhy na „nižší šestimístný obnos“.

Moc drahé WC

Nádraží ÖBB v Grieskirchenu je opakovaně terčem vandalů. Od začátku července byly hlídky Securitas posíleny, ale bez úspěchu. „Protože náklady na opravy a úklid už nebyly únosné, vidí se management ÖBB pro nemovitosti nucen uzavřít nádražní toalety k 2. říjnu,“ píší OÖN.

S tím ovšem nesouhlasí starostka Maria Pachnerová. „Je přece úkolem ÖBB provozovat v oblasti nádraží veřejné toalety. Také my na městě máme opakovaně co do činění s vandaly, ale nemůžeme jít a všechno zbourat,“ říká. Chceme-li lidi přesvědčit k užívání hromadné dopravy, nesmíme její nabídky zužovat, míní.

Drážní mluvčí Karl Leitner v OÖN ujišťuje, že uzavření WC je přechodné. „Zavřeme je na dva až tři měsíce a pak rozhodneme, co dál. Přes každodenní uklízení to v nich bohužel často vypadá tak, že cestující je stejně nemohou využít…“ Kromě toho jsou podle něho přece k dispozici toalety ve vlacích.

Big Ben „vyslancem domova“

Big Ben je velvyslancem domova.

Pasovský okresní hejtman Franz Meyer inicioval udílení zvláštní ceny pro „vyslance domova – pasovského venkova“. Jejím prvním nositelem bude herec a kabaretiér Ottfried Fischer (63), známý i v česky namluvených televizních detektivních seriálech, například Big Ben. Pochází z osady Ornatsöd obce Untergriesbach. Cenu převezme v pátek 29. září v Büchlbergu.

Jazykový genius zná 40 řečí

Umí čtyřicet řečí…

Linecké OÖN představily Richarda Simcotta (40), rodáka z Liverpoolu, nyní žijícího s manželkou a dcerou ve Skopje, který ovládá 40 řečí. V úterý přednášel v linecké Staré radnici v rámci Evropského dne jazyků. S lineckým listem mluvil zcela bez akcentu německy – řečí, kterou se naučil během tří měsíců. Zatím naposledy zvládl indonéštinu… Tvrdí přitom, že nechtěl svými znalostmi vytvářet rekordy, je prý jen takovým věčným studentem. Učení se řeči pro něho nikdy nebyla práce, ale vždycky napínavá hra.

Němčinu se začal učit, protože na univerzitě tehdy nebyl žádný kurz tohoto jazyka pro začátečníky. Na vlastní pěst šel tedy dělat tři měsíce au-pair v německé rodině. „Byla to velmi osobní zkušenost učit se řeč v rodině. Dodnes je tím silně ovlivněn můj vztah k Němcům,“ říká. Hodně mu prý pomohlo i to, že předtím se naučil staroislandštině.

Na dotaz, podle jakých kritérií si vybírá jazyk, kterému se chce učit, řekl, že má osobní přístup. „Musel jsem jednou přednášet na Slovensku, tak jsem se naučil slovensky. Naposledy jsme byli na dovolené v Indonésii a já jsem se chtěl bavit s domácími obyvateli. Naučil jsem se před cestou několik jednoduchých vět a dvě dětské písně. Zazpíval jsem je na pláži a tak se dostal s lidmi do řeči…“

Evropský den jazyků v Linci bude mimo jiné pokračovat v sobotu 29. září, kdy zdejší gastronomové s internacionálními kořeny nabídnou od 10 do 17 hodin na Landstrasse lahůdky z celého světa a zvou k ochutnání, dodává list.

Autor: Vladimír Majer

27.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni Pomocník v kuchyni. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výběrové řízení proběhne dne 5.4.2018 v 9:00 h na Úřadu práce ČR, KoP Český Krumlov na adrese 5. května 299, Český Krumlov (modrobílá budova u řeky, druhé patro - zasedací místnost). , Pomocník v kuchyni - bez vzdělání nebo vzdělání základní i vyšší, možno i absolvent. Pracoviště Černá v Pošumaví, stánek s občerstvením. Znalost AJ a NJ výhodou. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek zkrácený, prac. doba pružná. Nástup 5.6.2018. Mzda 10.000,-- Kč hrubého. Kontakt: 776 244 037 p. Baklakov, absoluteusro@gmail.com.. Pracoviště: Absolut eu s.r.o. - pracoviště černá v pošumaví, 382 23 Černá v Pošumaví. Informace: Alexey Baklakov, +420 776 244 037.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Krupiéři 14 900 Kč

Krupiéři Krupiér. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Krupiér - vzdělání základní. Pracoviště Studánky. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba pružná. Nástup ihned. Mzda 14.900,-- Kč hrubého. Kontakt: p. Fošum 775 715 588. Ověřeno 19.12.2017.. Pracoviště: Blue bar s.r.o. - studánky, 382 73 Vyšší Brod. Informace: Tomáš Fošum, +420 775 715 588.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnický 20 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici technologové, normovači Technolog. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Technolog - vzdělání ÚSO (vyučení s maturitou), možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup možný ihned, prac. úvazek plný, prac. doba pružná. Mzda od 20.000,-- Kč hrubého. Požadujeme: SŠ/VŠ technického směru, znalost čtení výkresů, komunikativní znalost NJ nebo AJ, praxe na obdobné pozici výhodou, znalost MS Office s důrazem na Excel. Nabízíme: zázemí mezinárodní expandující společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnosti dalšího vzdělávání (jazykové kurzy), dotované stravování, 5 týdnů placené dovolené, flexibilní pracovní dobu, příspěvek na životní pojištění / penzijní spoření, příspěvek na dojíždění, příspěvek na bydlení, zvláštní prémie, jiné výhody, jízdní výhody, podnikové stravování, dovolená navíc. Náplň práce: tvorba a optimalizace technologických postupů, příprava výrobní dokumentace (přenášení technických a technologických požadavků na výrobky), spolupráce na zajištění kvality výroby, zavádění nových produktů do výroby ve spolupráci s vývojem. Nástup možný ihned. Kontakt: Ing. Lenka Zmeková, tel. 388 404 315, Lenka.Zmekova@hauser.com. www.hauser.cz. Ověřeno 21.2.2018.. Pracoviště: Hauser spol. s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Lenka Zmeková, +420 388 404 315.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači smíšeného zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Prodavač/ka - vzdělání nižší střední odborné. Pracoviště Studánky 101. Podmínka znalost NJ. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dle dohody - jednosměnná, turnusová, dělené směny. Nástup 1.3.2017. Mzda 14.900,-- Kč hrubého. Kontakt: telefonicky od 9:00 do 19:00h 775 100 040 p. Tran Trieu Duy nebo osobně na adrese - Studánky 101, 382 73 Vyšší Brod. Ověřeno dne 14.3.2018.. Pracoviště: Ktm plus s.r.o. - pracoviště studánky, 382 73 Vyšší Brod. Informace: Tran Trieu Duy, +420 775 100 040.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté ČEZ Motoru prohráli pátý duel s Kladnem 2:5 a sezona pro ně skončila.
11

Motor v semifinále prohrál s Kladnem počtvrté a extraligový sen se rozplynul

Hromadné venčení psů na prachatickém Velkém náměstí.
26

Pejskaři v Prachaticích venčili své mazlíčky na podporu Marleyho

Štěně Marley se zotavuje, čeká ho ale reoperace tlapky

Prachatice - Štěně Marley, jehož týrání má na svědomí jeho čtyřiadvacetiletý majitel je stále v péči vimperské veterinární ordinace. V úterý po čtvrté hodině ošetřující lékaři vydali zprávu, že je pejsek je stabilizovaný a zotavuje se z mnohočetných pohmožděnin.

Věci za 130 tisíc někdo ukradl z dřevěného přístavku v Přední Výtoni

Přední Výtoň – Pořádný lup si odnesl zatím neznámý pachatel, který se vloupal do dřevěného přístavku u rodinného domu v katastru obce Přední Výtoň někdy v době od 9. do 14. března.

Slavoj v Sokolově v partii s Březovou nebodoval

Sokolov – Na umělém trávníku sokolovského Baníku odehráli fotbalisté krumlovského Slavoje „jarní“ divizní premiéru proti Olympii Březová.

V pravidelném středečním seriálu představíme děti z kájovské školky

Kájov - I tento týden najdete ve středečním tištěném vydání Českokrumlovského deníku fotografie ze školky, tentokrát to budou děti z MŠ Kájov, a nejen předškoláci, ale všechny tři třídy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT