VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slepičí špioni u rakouských sousedů

Linec - Ochránci zvířat pronikli v úterý večer s kamerou do chovu nosnic v Seitenstettenu a natočili tam tristní stav. „Jako za dávno uplynulých dob se tu tlačí nebohá drůbež v úzkých klecích, jsou tu vejce posetá roztoči, mrtvé slepice, které tyto podmínky nevydržely," popisuje video v OÖN předseda Spolku proti zvířecím fabrikám Martin Balluch.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Chudinky nosnice v Rakousku.Foto: Deník/repro

Kdo záznam pořídil, neuvádí – prý jej spolek dostal, píše deník a poznamenává, že vetřelcům do zařízení hrozí trestní stíhání, kdyby byli vypátráni. Podle GPS, kterou Balluchovi informanti rovněž pořídili, by mělo jít o chov v Trefflingu. Komu patří, není zcela jasné, statek už před delším časem převzal holandský hospodář. Vejce tu má podle autorů videa ale produkovat starosta Biberbachu Karl Latschenberger. K jeho osobě list uvádí, že bojoval proti zákazu klecového chovu marně až u Nejvyššího správního soudu. Pokud provoz v Seitenstettenu patří skutečně jemu, nedělá každopádně nic nezákonného, protože zákaz tohoto chovu vydaný v roce 2005 dopadá jen na nově zřizovaná zařízení. Balluch Latschenbergerovi vytýká, že provoz pro 76 000 slepic spustil těsně před novelou tak, aby spadl do přechodného období povolujícího klece do roku 2020.
OÖN dodávají, že v supermarketech se vejce z těchto chovů nesmějí prodávat. Podle Ballucha „mizí" jako přísady pro pekaře a potravinářský průmysl. „Pak už není tak zřejmé, že slepice, která je snesla, má ve svém vězení místo velikosti dvou třetin A4," říká Balluch.

Proti prázdným obchodům

Hornorakouský Svaz měst připravuje návrh na zvláštní zdanění prázdných obchodů v centrech měst, které kazí vzhled a pověst místa, píší OÖN. V komisi je i ředitel marketingu Welsu Peter Jungreithmair, který zastává názor, že pod tlakem takové dávky by vlastníci rychleji tyto prostory oživovali. Na jejím zavedení by se ale musely shodnout dvě třetiny poslanců parlamentu, protože jde o zásah do práv k majetku. Připomněl, že ve Welsu se loni vyměnili nájemci ve 30 obchodech ve špičkových polohách. S majiteli několika prázdných objektů už správa dohodla konkrétní užití, s dalšími se ale navázat kontakt nepodařilo.

Tučné starosti.Proti „tlustému" smajlíku

„Jak se cítíš?" ptá se facebook několikrát denně uživatelů a předestírá jim ke kliknutí smajlíkové odpovědi – od „fantasticky" po „smrtelně nešťastně". „Kvůli dvěma možnostem - ,tučně´ (či ,mastně´) a ,ošklivě´- nyní tato sociální síť schytala kritiku," píší OÖN. Ženy z celého světa si prý stěžují, že „tučnost" není pocit, a dožadují se stažení tohoto smajlíku. Prý podporuje stravovací chyby a znejisťuje mladé ženy.
Proti těmto symbolům bojuje léta mladá psycholožka Rebecca Guzelianová společně s organizací "endangered bodies" (ohrožená těla), a protože nemají úspěch, iniciovaly facebookovou petici. Po týdnu ji podepsalo více než 12 000 podporovatelů. „Tito smajlíci povzbuzují mladé ženy, aby mluvily negativně o svých tělech, aby se za postavy styděly," říká Guzelianová a opakuje, že slůvko" „tučně" popisuje vnější jev a ne pocit. Akce obešla svět a dorazila do německy mluvících zemí, uzavírá linecký list.

Dají si do těla

Lyžaři si dají do těla!V horách Pyhrn-Prielu probíhá od čtvrtka do neděle Ski-Trophy, závod mezi Hinterstoderem, Rosenau a Spittalem na Pyhrnu, píší OÖN. Začátek tvoří "Höss XL", obří slalom s asi 150 brankami a výškovým rozdílem přes 1000 metrů, nejdelší na světě, delší než Gardenissima v jižním Tyrolsku. Nejrychlejší absolvují trať v čase kolem čtyř minut. V pátek naváže „lidový biatlon" na Hengstpass v Rosenau. Nejtvrdší bude sobotní "Warscheneck extrem", při němž účastníci překonají při výstupech a sestupech 1760 výškových metrů lezecké stezky. Závěrečnou disciplínou bude v neděli paralelní slalom za umělého osvětlení na Hössu. Favoritem závodu je olympijský vítěz v běhu na lyžích Christian Hoffmann. (www.ski-trophy.at)

Soused má průměrně 2626 eur

Se všemi příplatky a odměnami byl loni průměrný měsíční příjem zaměstnanců v Horních Rakousích 2626 eur hrubého. U žen to bylo 2012 eur, u mužů téměř o třetinu víc, 3124. Nejvíc brali lidé ve Steyru, nejméně ve Freistadtu. Vyplynulo to z pojistného u zemské územní zdravotní pojištovny.

Ve Vídni se žije!

Městem s nejvyšší kvalitou života na světě je i v tomto roce podle srovnávací studie poradenské společnosti Mercer Vídeň, napsal linecký Volksblatt. Druhý je Curych, třetí Auckland, čtvrtý Mnichov, pátý Vancouver. Na 176. místo spadl Kyjev. Na posledním místě je opět Bagdád. Posuzováno bylo 230 velkoměst. Podle Christy Zihlmannové z Merceru Vídeň zabodovala mimo jiné vhodnými objekty k pronájmu bydlení, nabídkou divadelních a hudebních představení, restaurací a mezinárodních škol. Pořadí bylo určováno podle 39 hledisek z pohledu pracovníků vyslaných do měst z jiných zemí. Zahrnují politické, sociální, ekonomické a ekologické aspekty, bezpečnost, zdraví, možnosti vzdělávání, nabídky dopravy a jiných veřejných služeb atd.

Další Češi v base u sousedů

Dva muži ve věku 31 a 39 let spáchali podle dolnorakouského policejního ředitelství loni od února do listopadu v Dolních a v Horních Rakousích dvaadvacet vloupání do sklepů. Po poslední krádeži ve Waidhofenu a.d. Ybbs byli vypátráni a zatčeni v Hollabrunnu. Při navazujícím pátrání za asistence rakouské armády byly v lese zajištěny odcizené věci a nástroje pachatelů.
Další šetření převzala dolnorakouská kriminálka. „Ve spolupráci s policií ve Znojmě bylo při domovní prohlídce v bydlišti obviněných zajištěno 25 jízdních kol s různým příslušenstvím," píší linecké OÖN. „Prověřena byla místa činů v okresech Amstetten, Melk, Křemže, Horn, ve Waidhofenu, v Linci, v okrese Linec – venkov a ve Gmundenu. Celkové škody policie vyčíslila na asi 90 000 eur." List poznamenává, že některé odcizené bicykly pachatelé rozebrali a znovu sestavili s díly z jiných kol, takže dosud nemohly být přesně určeny. Rakouská policie proto vyzývá poškozené, aby se obrátili na dolnorakouskou kriminálku.
Oba muži jsou ve vazbě v St. Pöltenu. Jeden se podle OÖN doznal.

Násilí v rodině

Jak uvedl linecký Volksblatt, loni hledalo v hornorakouských ženských domovech 210 žen a 205 dětí. „Násilí na ženách je stále nejčastějším porušováním lidských práv na světě," uvádí list. „Nebezpečí, že se stanou obětí násilí ve vlastním domově, je desetkrát větší, než že k útoku dojde někde jinde. Pachateli jsou v 58 procentech případů manželé poškozených." „Bohužel pořád pochází více než tři čtvrtiny pachatelů násilí z nejužšího rodinného kruhu," říká v deníku zemská radní pro sociální věci Gertraud Jahnová. „Navíc jsou ženy často na těchto mužích hospodářsky závislé. Únik do ženského domova je pro ně jediným východiskem, jak získat klid a začít život bez násilí."
V Horních Rakousích je po jednom domově žen v Linci, Steyru, Vöcklabrucku, Welsu a Riedu. Kromě toho mají napadané ženy možnost ambulantního poradenství, kde se jim dostane pomoci, se kterou možná jejich umístění v útulku nebude nutné.
Kolem 65 procent žen, které ĺoni v domovech hledaly ochranu, bylo ve věku 21 až 40 let. 122 z nich uprchlo před vlastním manželem. Čtvrtina se později k němu vrátla – především ženy s dětmi, které nenacházejí žádnou možnost zaměstnání, jsou na partnerovi finančně závislé. Bez zaměstnání nemají šanci ani získat bydlení a nacházejí se tak v ďábelském kruhu, rozvíjí Volksblatt. „Asi deset procent těchto žen je vysoce ohroženo," říká Dagmar Andreeová, předsedkyně lineckého Domova žen. „V jejich případě musí být přijímána opatření nad rámec všeobecného opatrování, až k ochraně života. Pak spolupracujeme s policií, centrem ochrany proti násilí či s úřady ochrany mládeže. Přesto jsou v celém Rakousku průměrně dvě ženy měsíčně zavražděny, většinou svými expartnery."

Vlk za humny!

V obci Unterdietfurt v okrese Rottal-Inn vyfotografovala v neděli dopoledne místní občanka z okna kuchyně vlka, který ve vzdálenosti asi 300, 400 metrů delší dobu stál na místě, napsala pasovská PNP. Napřed si myslela, že jde o psa, a podivila se, co tam dělá, ale pak ji napadlo, že jde o vlka, rychle popadla kameru a pořídila několik záběrů. Pro jistotu zavolala sousedce, aby se podívala, a také ta potvrdila, že jde asi o vlka, podobně jako další známá, které poslala obrázek přes WhatsApp. V pondělí žena informovala okresní úřad ve Pfarrkirchenu, a to snímek přeposlalo okresnímu úřadu pro životní prostředí. „Tam jsou si jisti, že jde o vlka," píše PNP. „Jeho barva a tělesné proporce se výrazně odlišují od parametrů psa. Připomněli, že v minulosti se vlci v Bavorsku objevovali opakovaně. Svaz ochrany přírody označuje Bavorsko jako ,zemi vlka očekávající´ a počítá pevně s tím, že se tu odrůstající vlci hledající vlastní revíry někdy trvale usídlí." Loni byli v této spolkové zemi spatřeni tři. V roce 2006 byl u Starnbergu přejet mladý vlk. Genetický průzkum ukázal, že pochází ze smečky od Nizzy v jižní Francii.

Nejednotní sudeťáci

V sudetoněmeckém landsmanšaftu se formuje odpor proti závěru vedení už ve stanovách nepožadovat „navrácení staré vlasti" (náš list informoval). Předsedové regionálních skupin Horní Bavorsko a Švábsko mluvili v úterý o „překotném přijetí změny stanov", k němuž členská základna nebyla dotazována. Nový směr by podle nich mohl být hodnocen jako „akceptace statusu vyhnání", píše pasovská PNP.

Autor: Vladimír Majer

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 400 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Zapisovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 22170 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zapisovatel/ka - vzdělání středoškolské. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba jednosměnná. Plat od 16.400,-- - 22.170,-- Kč hrubého. Požadujeme: psaní všemi deseti podmínkou. Kontakt: Plišková Eva Ing., tel.: 380 706 101. Ověřeno 21.5.2018. Pracoviště: Okresní soud v českém krumlově, Linecká, č.p. 284, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Eva Plišková, +420 380 706 101.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 120 Kč

Svářeči Svářeč CO2. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 141 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Informace o pracovním místě:, , Nabízíme pracovní příležitost SVÁŘEČŮM, kteří mají praxi v oboru a mají ZK nebo EN 135 - CO2 (EN nemusí být platné) a jsou ochotni pracovat ve směnném provozu - 2 směnný., , Místo výkonu práce - Kájov, okr. Český Krumlov., , Po absolvování svařovací zkoušky je nástup možný ihned během července nebo dle domluvy., , Náplň práce:, - svařování CO2 ve výrobním podniku, , Požadujeme:, - praxi se svařováním metodou 135, platné EN 135 výhodou, - spolehlivost, - ochotu pracovat, - znalost technické dokumentace, , Nabízíme:, - platové ohodnocení: 120,-Kč - 141,-Kč/h. čistého, - zajištění ubytování v místě pracoviště v případě uchazeče mimo region nebo možnost příspěvku na dopravu, - možnost vyplácení záloh na mzdu po odpracovaných 5 dnech, - dlouhodobou spolupráci, - ochota zaměstnat cizince, - hezké a čisté pracovní prostředí (hala). Pracoviště: Europe jobs s.r.o. - kájov 164, 382 21 kájov, 382 21 Kájov. Informace: Daniel Dušek, +420 604 704 917.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistentka ředitele. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Asistentka ředitele - vzdělání středoškolské, možno i absolvent. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení na neurčito, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup ihned. Mzda 18.000,-- - 24.000,-- Kč hrubého, příspěvek na dopravu, stravné a na dovolenou, 5 týdnů dovolené. Po zapracování platový nárůst. Požadujeme: NJ plynule slovem i písmem, AJ výhodou, znalost MS Office včetně POWER POINT, psaní na klávesnici všemi deseti prsty, řidičský průkaz sk. B, dobré organizační schopnosti. Kontakt: volejte od 7:00 do 12:00 h 380 301 631 Ing. Markéta Biason, biason@gma.cz. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Gma stanztechnik kaplice spol. s r.o., Pohorská, č.p. 181, 382 41 Kaplice 1. Informace: Markéta Biason, +420 380 301 631.

Výroba - Výroba Montážní dělník 13 800 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13800 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Montážní dělníci - vzdělání základní. Pracoviště Kaplice. Vstupní zdravotní prohlídka, dobrý zdrav. stav, fyzicky náročná práce, ochota pracovat. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Nástup 2.7.2018. Mzda 13.800,-- Kč hrubého. Kontakt: volejte Po-Pá od 9:00 do 12:00 h na tel. 773 922 700 p. Tokar, roshenhold@seznam.cz. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Roshen holding s.r.o. - pracoviště kaplice, Samota, č.p. 253, 382 41 Kaplice 1. Informace: Roman Tokar, +420 773 922 700.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Duda se vydal do města odvážně s kozou.
6

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Rychlou jízdu nezvládla ve středu brzy ráno dvojice nezletilých osob mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou.
2

Ujíždět policii se nevyplatilo, auto skončilo mimo silnici

Lidé se mohou těšit na sladké a levnější ovoce

Praha – Po dvou hubených letech se pěstitelé ovoce opět těší na úrodu, která má být vzhledem k slunečnému počasí hojná. Navíc v předstihu proti minulým rokům. Oproti pětiletému průměru by se tak mělo sklidit asi o pětinu ovoce více.

Táborské stádo zubrů se rozrostlo o samičku Taru

Tábor – Chovatelský úspěch slaví Zoo Tábor, která se už před dvěma lety zapojila do snah o rozšíření počtu zubrů evropských a sestavila chovné stádo nížinné linie těchto impozantních kopytníků.

Sportovcům zatím zůstává stará hala

České Budějovice – Snahy vybudovat novou sportovní halu ukončil před několika lety Úřad pro hospodářskou soutěž, druhý pokus nyní odpískali radní kvůli vysoké vysoutěžené ceně.

Inspektoři bojují s pašováním zvířat a rostlin z Asie

České Budějovice – Inspektoři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) minulý rok provedli téměř šestnáct tisíc kontrol, z toho více než tisíc v Jihočeském kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT