VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slepičí špioni u rakouských sousedů

Linec - Ochránci zvířat pronikli v úterý večer s kamerou do chovu nosnic v Seitenstettenu a natočili tam tristní stav. „Jako za dávno uplynulých dob se tu tlačí nebohá drůbež v úzkých klecích, jsou tu vejce posetá roztoči, mrtvé slepice, které tyto podmínky nevydržely," popisuje video v OÖN předseda Spolku proti zvířecím fabrikám Martin Balluch.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Chudinky nosnice v Rakousku.Foto: Deník/repro

Kdo záznam pořídil, neuvádí – prý jej spolek dostal, píše deník a poznamenává, že vetřelcům do zařízení hrozí trestní stíhání, kdyby byli vypátráni. Podle GPS, kterou Balluchovi informanti rovněž pořídili, by mělo jít o chov v Trefflingu. Komu patří, není zcela jasné, statek už před delším časem převzal holandský hospodář. Vejce tu má podle autorů videa ale produkovat starosta Biberbachu Karl Latschenberger. K jeho osobě list uvádí, že bojoval proti zákazu klecového chovu marně až u Nejvyššího správního soudu. Pokud provoz v Seitenstettenu patří skutečně jemu, nedělá každopádně nic nezákonného, protože zákaz tohoto chovu vydaný v roce 2005 dopadá jen na nově zřizovaná zařízení. Balluch Latschenbergerovi vytýká, že provoz pro 76 000 slepic spustil těsně před novelou tak, aby spadl do přechodného období povolujícího klece do roku 2020.
OÖN dodávají, že v supermarketech se vejce z těchto chovů nesmějí prodávat. Podle Ballucha „mizí" jako přísady pro pekaře a potravinářský průmysl. „Pak už není tak zřejmé, že slepice, která je snesla, má ve svém vězení místo velikosti dvou třetin A4," říká Balluch.

Proti prázdným obchodům

Hornorakouský Svaz měst připravuje návrh na zvláštní zdanění prázdných obchodů v centrech měst, které kazí vzhled a pověst místa, píší OÖN. V komisi je i ředitel marketingu Welsu Peter Jungreithmair, který zastává názor, že pod tlakem takové dávky by vlastníci rychleji tyto prostory oživovali. Na jejím zavedení by se ale musely shodnout dvě třetiny poslanců parlamentu, protože jde o zásah do práv k majetku. Připomněl, že ve Welsu se loni vyměnili nájemci ve 30 obchodech ve špičkových polohách. S majiteli několika prázdných objektů už správa dohodla konkrétní užití, s dalšími se ale navázat kontakt nepodařilo.

Tučné starosti.Proti „tlustému" smajlíku

„Jak se cítíš?" ptá se facebook několikrát denně uživatelů a předestírá jim ke kliknutí smajlíkové odpovědi – od „fantasticky" po „smrtelně nešťastně". „Kvůli dvěma možnostem - ,tučně´ (či ,mastně´) a ,ošklivě´- nyní tato sociální síť schytala kritiku," píší OÖN. Ženy z celého světa si prý stěžují, že „tučnost" není pocit, a dožadují se stažení tohoto smajlíku. Prý podporuje stravovací chyby a znejisťuje mladé ženy.
Proti těmto symbolům bojuje léta mladá psycholožka Rebecca Guzelianová společně s organizací "endangered bodies" (ohrožená těla), a protože nemají úspěch, iniciovaly facebookovou petici. Po týdnu ji podepsalo více než 12 000 podporovatelů. „Tito smajlíci povzbuzují mladé ženy, aby mluvily negativně o svých tělech, aby se za postavy styděly," říká Guzelianová a opakuje, že slůvko" „tučně" popisuje vnější jev a ne pocit. Akce obešla svět a dorazila do německy mluvících zemí, uzavírá linecký list.

Dají si do těla

Lyžaři si dají do těla!V horách Pyhrn-Prielu probíhá od čtvrtka do neděle Ski-Trophy, závod mezi Hinterstoderem, Rosenau a Spittalem na Pyhrnu, píší OÖN. Začátek tvoří "Höss XL", obří slalom s asi 150 brankami a výškovým rozdílem přes 1000 metrů, nejdelší na světě, delší než Gardenissima v jižním Tyrolsku. Nejrychlejší absolvují trať v čase kolem čtyř minut. V pátek naváže „lidový biatlon" na Hengstpass v Rosenau. Nejtvrdší bude sobotní "Warscheneck extrem", při němž účastníci překonají při výstupech a sestupech 1760 výškových metrů lezecké stezky. Závěrečnou disciplínou bude v neděli paralelní slalom za umělého osvětlení na Hössu. Favoritem závodu je olympijský vítěz v běhu na lyžích Christian Hoffmann. (www.ski-trophy.at)

Soused má průměrně 2626 eur

Se všemi příplatky a odměnami byl loni průměrný měsíční příjem zaměstnanců v Horních Rakousích 2626 eur hrubého. U žen to bylo 2012 eur, u mužů téměř o třetinu víc, 3124. Nejvíc brali lidé ve Steyru, nejméně ve Freistadtu. Vyplynulo to z pojistného u zemské územní zdravotní pojištovny.

Ve Vídni se žije!

Městem s nejvyšší kvalitou života na světě je i v tomto roce podle srovnávací studie poradenské společnosti Mercer Vídeň, napsal linecký Volksblatt. Druhý je Curych, třetí Auckland, čtvrtý Mnichov, pátý Vancouver. Na 176. místo spadl Kyjev. Na posledním místě je opět Bagdád. Posuzováno bylo 230 velkoměst. Podle Christy Zihlmannové z Merceru Vídeň zabodovala mimo jiné vhodnými objekty k pronájmu bydlení, nabídkou divadelních a hudebních představení, restaurací a mezinárodních škol. Pořadí bylo určováno podle 39 hledisek z pohledu pracovníků vyslaných do měst z jiných zemí. Zahrnují politické, sociální, ekonomické a ekologické aspekty, bezpečnost, zdraví, možnosti vzdělávání, nabídky dopravy a jiných veřejných služeb atd.

Další Češi v base u sousedů

Dva muži ve věku 31 a 39 let spáchali podle dolnorakouského policejního ředitelství loni od února do listopadu v Dolních a v Horních Rakousích dvaadvacet vloupání do sklepů. Po poslední krádeži ve Waidhofenu a.d. Ybbs byli vypátráni a zatčeni v Hollabrunnu. Při navazujícím pátrání za asistence rakouské armády byly v lese zajištěny odcizené věci a nástroje pachatelů.
Další šetření převzala dolnorakouská kriminálka. „Ve spolupráci s policií ve Znojmě bylo při domovní prohlídce v bydlišti obviněných zajištěno 25 jízdních kol s různým příslušenstvím," píší linecké OÖN. „Prověřena byla místa činů v okresech Amstetten, Melk, Křemže, Horn, ve Waidhofenu, v Linci, v okrese Linec – venkov a ve Gmundenu. Celkové škody policie vyčíslila na asi 90 000 eur." List poznamenává, že některé odcizené bicykly pachatelé rozebrali a znovu sestavili s díly z jiných kol, takže dosud nemohly být přesně určeny. Rakouská policie proto vyzývá poškozené, aby se obrátili na dolnorakouskou kriminálku.
Oba muži jsou ve vazbě v St. Pöltenu. Jeden se podle OÖN doznal.

Násilí v rodině

Jak uvedl linecký Volksblatt, loni hledalo v hornorakouských ženských domovech 210 žen a 205 dětí. „Násilí na ženách je stále nejčastějším porušováním lidských práv na světě," uvádí list. „Nebezpečí, že se stanou obětí násilí ve vlastním domově, je desetkrát větší, než že k útoku dojde někde jinde. Pachateli jsou v 58 procentech případů manželé poškozených." „Bohužel pořád pochází více než tři čtvrtiny pachatelů násilí z nejužšího rodinného kruhu," říká v deníku zemská radní pro sociální věci Gertraud Jahnová. „Navíc jsou ženy často na těchto mužích hospodářsky závislé. Únik do ženského domova je pro ně jediným východiskem, jak získat klid a začít život bez násilí."
V Horních Rakousích je po jednom domově žen v Linci, Steyru, Vöcklabrucku, Welsu a Riedu. Kromě toho mají napadané ženy možnost ambulantního poradenství, kde se jim dostane pomoci, se kterou možná jejich umístění v útulku nebude nutné.
Kolem 65 procent žen, které ĺoni v domovech hledaly ochranu, bylo ve věku 21 až 40 let. 122 z nich uprchlo před vlastním manželem. Čtvrtina se později k němu vrátla – především ženy s dětmi, které nenacházejí žádnou možnost zaměstnání, jsou na partnerovi finančně závislé. Bez zaměstnání nemají šanci ani získat bydlení a nacházejí se tak v ďábelském kruhu, rozvíjí Volksblatt. „Asi deset procent těchto žen je vysoce ohroženo," říká Dagmar Andreeová, předsedkyně lineckého Domova žen. „V jejich případě musí být přijímána opatření nad rámec všeobecného opatrování, až k ochraně života. Pak spolupracujeme s policií, centrem ochrany proti násilí či s úřady ochrany mládeže. Přesto jsou v celém Rakousku průměrně dvě ženy měsíčně zavražděny, většinou svými expartnery."

Vlk za humny!

V obci Unterdietfurt v okrese Rottal-Inn vyfotografovala v neděli dopoledne místní občanka z okna kuchyně vlka, který ve vzdálenosti asi 300, 400 metrů delší dobu stál na místě, napsala pasovská PNP. Napřed si myslela, že jde o psa, a podivila se, co tam dělá, ale pak ji napadlo, že jde o vlka, rychle popadla kameru a pořídila několik záběrů. Pro jistotu zavolala sousedce, aby se podívala, a také ta potvrdila, že jde asi o vlka, podobně jako další známá, které poslala obrázek přes WhatsApp. V pondělí žena informovala okresní úřad ve Pfarrkirchenu, a to snímek přeposlalo okresnímu úřadu pro životní prostředí. „Tam jsou si jisti, že jde o vlka," píše PNP. „Jeho barva a tělesné proporce se výrazně odlišují od parametrů psa. Připomněli, že v minulosti se vlci v Bavorsku objevovali opakovaně. Svaz ochrany přírody označuje Bavorsko jako ,zemi vlka očekávající´ a počítá pevně s tím, že se tu odrůstající vlci hledající vlastní revíry někdy trvale usídlí." Loni byli v této spolkové zemi spatřeni tři. V roce 2006 byl u Starnbergu přejet mladý vlk. Genetický průzkum ukázal, že pochází ze smečky od Nizzy v jižní Francii.

Nejednotní sudeťáci

V sudetoněmeckém landsmanšaftu se formuje odpor proti závěru vedení už ve stanovách nepožadovat „navrácení staré vlasti" (náš list informoval). Předsedové regionálních skupin Horní Bavorsko a Švábsko mluvili v úterý o „překotném přijetí změny stanov", k němuž členská základna nebyla dotazována. Nový směr by podle nich mohl být hodnocen jako „akceptace statusu vyhnání", píše pasovská PNP.

Autor: Vladimír Majer

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 23 000 Kč Ostatní chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci Ošetřovatel/ka zvířat / dojič/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Ošetřovatel/ka zvířat / dojič/ka - vzdělání základní. Ošetřovatel/ka dojnic a telat. Pracoviště Zubčice. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 23.000,-- - 25.000,- Kč, sociální fond - příspěvek na obědy, penzijní pojištění, příspěvek na dopravu, 5 týdnů dovolené. Nástup 1.11.2018. Kontakt: mobil 602 479 781 p. Hoďánek, zemos.hodanek@seznam.cz.. Pracoviště: Zemos zubčice, spol. s r.o., 382 32 Velešín. Informace: Martin Hoďánek, +420 602 479 781. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 12 200 Kč Brusiči nástrojů a kovů Brusič kovů (převážně ruční). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Brusič kovů (převážně ruční)- vzdělání základní. Pracoviště Zdíky - Bujanov. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup od 1.3.2017, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Mzda 12.200,-- Kč hrubého. Náplň práce: broušení šedé litiny, slévárenské odlitky. Jedná se o fyzicky náročnou práci. Požadujeme: dobrý zdravotní stav. Zaměstnanecké výhody: ubytování, zálohy na mzdu po pěti odpracovaných dnech. Kontakt: Jan Sulek, tel: 732 243 679 (Po - Pá, od 8:00 hod. - 17:00 hod.), email: europejobs@email.cz. Ověřeno 2.8.2018.. Pracoviště: ..europe jobs s.r.o., 382 41 Kaplice 1. Informace: Jan Sulek, +420 732 243 679. Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 14 900 Kč Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér, masérka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Masér, masérka - vzdělání základní. Společnost provozuje thajské a filipínské masáže. Výhodou znalost těchto masáží, požadavkem certifikát na úrovni rekvalifikace v oboru masérských služeb. Pracoviště Studánky 89 a 20. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup dle dohody. Mzda 14.900,-- Kč hrubého. Kontakt: 775 222 229 p. Pham Duc Cuong. Ověřeno 27.8.2018.. Pracoviště: Ppd trade s.r.o. - pracoviště studánky, 382 73 Vyšší Brod. Informace: Pham, +420 775 222 229. Kultura a sport - Kultura a sport Sportovní trenéři a instruktoři 20 000 Kč Sportovní trenéři a instruktoři (kromě na školách) Instruktor lyžování nebo snowboardingu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Instruktor lyžování nebo snowboardingu - vzdělání středoškolské. Nabízíme možnost aktivního strávení zimy na horách. V případě, že nemáte žádnou instruktorskou licenci, vše Vás naučíme a vysvětlíme. Zajistíme Vám vybavení pro výuku i ubytování. Požadujeme komunikativnost, spolehlivost a příjemné vystupování. Pracoviště Lipno nad Vltavou. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup 15.12.2018. Mzda 20.000,-- - 30.000,-- Kč hrubého. Zajištění ubytování, vybavení pro výuku (lyže, snb, oblečení), sleva na stravu, zdarma skipas, bazén, sauna, tělocvična, posilovna a další výhody spojené s provozem zimního lyžařského areálu. Kontakt: 721 656 695 Dana Kodýdková, skischool@lipnoservis.cz.. Pracoviště: Lipno servis s.r.o., 382 78 Lipno nad Vltavou. Informace: Dana Kodýdková, +420 721 656 695.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na muže, kteří v létě napadli cizince, podají obžalobu

Šestadvacetiletý Jihočech Tomáš D. poputuje do vazby.
5

Podezřelý z vraždy jde do vazby

Někdo vykradl karavan v kempu

Zlatá Koruna – Policisté včera sdělili, že řeší případ vloupání v Zlaté Koruně, odkud si zloděj odnesl drahý lup.

U Chlaponic je vážná nehoda. Na Prahu neprojedete

Písecko - K vážné dopravní nehodě došlo ve středu odpoledne na hlavním tahu z Písku na Prahu u Chlaponic.

Po derby mladíků zůstaly všechny body ve Vyšším Brodě

Vyšší Brod – Poprvé v této sezoně se představil společný celek mladíků kaplického Spartaku a vyšebrodského Dynama na hřišti ve Vyšším Brodě, kde v rámci 8. kola I.A hostil rovněž společný tým SK Větřní a Loučovic.

Ženy Spartaku nadělily družince Platanu na cestu desítku

Kaplice – V šestém kole fotbalové divize žen bylo na programu jihočeské derby mezi fotbalistkami kaplického Spartaku a protivínského Platanu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT