„Snímek ilustruje nejdůležitější politické téma minulého roku mimořádným způsobem: totiž že v uprchlické krizi nejde jen o život a smrt, starosti a strachy, státní krize a hraniční ploty, ale že jde taky o lidi, o děti, které se radují ze stejných věci jako ostatní jejich vrstevníci. Fotografie pozorovatele osloví: Je naděje," odůvodnila porota svůj výběr.

Penederova fotografie se zprvu rozšířila po facebooku a pak ji otiskla řada rakouských i zahraničních novin, také náš list. Autor byl už tehdy reakcí potěšen a řekl: „Nikdy jsme nepočítali s takovým ohlasem. Osvěžovací akcí jsme jen chtěli udělat malou radost lidem, kteří všechno ztratili." Předání ceny ve vídeňském Metropolu se zúčastnila i Dunja s rodinou.

Oceněné setkání v Mauthausenu.V kategorii „kronika" vyhrál soutěž Volker Weihbold z OÖ-Nachrichten snímkem ze setkání posledních přeživších vězňů koncentračního tábora Mauthausen a jejich osvoboditelů (dolní snímek).

Mistři vozíků

Stapler Cup, rakouské mistrovství v ovládání vysokozdvižných vozíků, bude v sobotu od 9.30 v lineckém muzeu umění Lentos. V jediné soutěži tohoto druhu v Rakousku bude na 150 mužů a žen bude bojovat v různých dovednostních parkurech.

Nechce uvádět pohlaví

Linecký deník OÖN se vrací k případu Alexe Jürgena (39), který, jak jsme uvedli, žaluje u zemského správního soudu o přiznání práva nemuset uvádět na úředních listinách své pohlaví. Je prvním, kdo v Rakousku žádá o uznání „třetího pohlaví", píše list.

Bisexuál chce svá práva.„Jeho trápení je dlouhé," uvádí. „Přišel na svět jako chlapec s málo vyvinutými pohlavními orgány. Stal se Alexandrou, ale ani jako žena nenašel štěstí, a nechal si pohlaví znovu změnit. Od té doby bojuje o to, aby nemusel být mužem ani ženou."

Když matrika v rodném Steyru nevyhověla jeho(její) žádosti o neutrální formulaci v rodném listě, například „inter" nebo „jiné", což by pak platilo i pro vystavování všech dokladů, obrátil(a) se na soud. Nebýt „oficiálně" mužem ani ženou pro něho(pro ni) znamená jen moci existovat, schován v masce ženy nebo muže, řekl(a) pro OÖN. To prý nedělá dobrovolně, nic jiného mu (jí) nezbývá, protože společnost připouští jen tyto dvě normy.

Linecký deník připomíná, že v některých jiných zemích je „třetí pohlaví" už uznáno – v Německu může být označení pohlaví na přání vynecháno a dokonce v Indii nebo Jihoafrické republice jsou povoleny neutrální formulace. Podle Jürgenova advokáta Graupnera čistě právně je to možné i v Rakousku, protože žádná norma neurčuje, že jsou jen dvě pohlaví.

Podle odhadu lineckého spolku bisexuálních lidí (VIMÖ) se v Rakousku nedá 1,7 procenta obyvatel jednoznačně přiřadit k některému z pohlaví, například z hledisek chromosomů, hormonů nebo anatomie. „Když někdo ,nepasuje´ do normy, naráží stále na nepochopení až na výsměch," říká Tobias Humer z VIMÖ. Za obzvlášť špatné má provádění operací na pohlavních orgánech už v dětském věku, jako v případě Alexe Jürgena. Ten k motivu své snahy opakuje, že „oprava" v registru osob by pro něho měla velký význam: „Znamenalo by to být uznán před zákonem takovým, jaký jsem a jakým jsem se narodil," říká.

Soudí se o Velký pátek

Muž, který zažaloval, že na rozdíl od členů náboženských společenství musí o Velkém pátku pracovat, uspěl u vrchního zemského soudu ve Vídni, který ve věci shledal porušení norem Evropské unie o rovnoprávnosti. Ta říká, že nikdo nesmí být kvůli víře nebo světovému názoru ve srovnatelné situaci znevýhodněn. Případem se bude zabývat ještě Nejvyšší soud.

Velký pátek je v Rakousku zákonným svátkem pro příslušníky evangelických církví augsburgského a helvétského směru, starokatolické a evangelicko-metodistické církve, vysvětluji OÖN. Lidé bez vyznání nebo hlásící se k jiné víře musí tento den pracovat.

Margit Steinmannová, mistryně kosy.Mistryně kosy

Margit Steinmannová z hornorakouského Diersbachu v okrese Schärding je trojnásobnou matkou a teď i trojnásobnou mistryní světa v sečení kosou, uvedly OÖN. S kamarádkami Katharinou Rapperstorferovou, Julií Putscherovou a Marií Niederhauserovou jako tým „Die Innviertler Mädels" získaly o víkendu ve východním Frísku tituly v sečení dlouhou (125 cm) i krátkou (do 90 cm) kosou a v jednotlivkyních vybojovala vítězství Steinmannová před Putscherovou!

„Na jedné straně je žádoucí pracovat rychle, ale plocha musí být také posečena co možno stejnoměrně," říká mistryně. Při šampionátu potřebovala na plochu 5x7 metrů přesně 1:29 minuty. Byla sice o 31 sekund pomalejší než při svém vítězství v mistrovství Evropy před třemi roky, ale tehdy to prý byla úplně jiná tráva – ve Frísku byla hustá, která se dala velmi těžko sekat.

„Že se vůbec stala mistryní světa, za to bývalá fotbalistka vděčí zápalu a vytrvalosti, kterou musí jako hospodářka se 45 dojnicemi a matka Julie (6), Matthiase (4) a Johanny (2) denně prokazovat, takže čas na trénování jí sotva zbývá," pokračují OÖN. „Kousek louky manžel Franz doma ale vždycky nechá stát, abych mohla cvičit," říká vyučená krejčová. „Zbytek pak smí posekat s traktorem."

Ztrácejí se mladí azylanti

Téměř 17 000 dětí a mladistvých přišlo loni do Bavorska jako uprchlíci – bez rodičů. Tisíce cestovaly z přijímacích center dál, aniž se odhlásily. A žádný úřad v Evropě neví, co se s nimi stalo, píše pasovská PNP.

Tak v Bavorsku zmizelo loni více než 3300 těchto nezletilých. Ministerstvo sociálních věcí vychází z toho, že po registraci zamířili na vlastní pěst za příbuznými, ale ověřeno to není, jejich osud není znám, uvádí list. Podle odpovědi ministerstva na interpelaci sociálních demokratů bylo loni ohlášeno jako ztracení 4452 mladistvých uprchlíků. Jen 1090 se znovu „vynořilo" v Německu nebo ve Skandinávii. O zbytku se neví nic. Celkově je v Německu postrádáno 5835 těchto běženců. Vtěšina tedy zmizela z Bavorska, které pro většinu ani nebylo konečným cílem. Po zmizelých je pátráno v informačním systému Schengenu.

Přivezli další běžence.A přibyli další…

Ve středu pasovská policie informovala o dalším případu velkého pašování uprchlíků. Minulou sobotu bylo na A3 v okrese Pasov objeveno malé nákladní vozidlo, v němž se nacházelo 20 Afghánců. Po pašerákovi není stopy. Auto s britskou poznávací značkou policie našla asi 300 metrů od hraniční kontroly poblíž Pockingu neuzamčené na odstavném pruhu.

„Vyšetřování ukázalo, že azylanti zaplatili asi 5000 eur na osobu za cestu z Budapešti přes Rakousko do Německa," píše PNP. „Devět dospělých bylo převezeno k registraci spolkovým úřadem pro uprchlíky, jedenáct nezletilých bylo předáno úřadu péče o mládež. Kromě tohoto zátahu zaregistrovala spolková policie o uplynulém víkendu dalších asi 180 ilegálních uprchlíků."

Nakreslil komiks o Beatles.Nakreslil komiks o Beatles

Muzikant a grafik Klaus Voormann (78), dnes žijící v Tutzingu na Starnbergském jezeře, vytvořil komiks o své spolupráci s Beatles v Hamburku a v Londýně, píše PNP. Popudem byla jím navržená obálka alba "Revolver" (Eleanor Rigby, Tomorrow Never Knows a Yellow Submarine), které vyšlo před 50 lety. Pět dní po výročí, tedy 10. srpna, bude v Londýně otevřena velká vzpomínková výstava. Plánován je i dokumentární film.

Obálka platí za jednu z nejlepších všech dob a Voormannovi přinesla jeho první Grammy. V PNP prozradil, že se mu prý téměř podařilo propašovat na ni Paula McCartnyho, jak sedí na toaletě. Tomu ale zabránil producent kapely George Martin.
Obálka za Grammy.Při kreslení prý měl největší potíž se zpodobněním zrovna George Harrisona, s nímž byl nejblíže spřátelen a se kterým také dlouho bydlel. „Nakreslit ho bylo skoro nemožné," vzpomíná. „Byl to pěkný chlap, ale neměl žádné skutečné znaky." Prý na rozdíl od Lennona s jeho markantním nosem nebo McCartneyho s jeho pohyblivým obočím.

„Vždycky jsem to chtěl udělat," říká při listování svým komiksem Voormann, který je pokládán za „pátého Beatla" podobně jako například Brian Epstein, Pete Best, Stuart Sutcliffe nebo Eric Clapton. „Chtěl jsem lidi trošku vtáhnout do procesu tvorby." (www.voormann.com)

Odchytili dravou želvu

Dva roky poté, kdy v Erlangenu nadělala výjimečný mediální poprask (i náš Deník informoval), byla nyní zřejmě odchycena vodní želva kajmanka dravá, přezdívaná Suarez – podle kousnutí soupeře argentinským fotbalistou Luisem Suarezem při mistrovství světa 2014. Úřady tehdy před ní varovaly a kladly na ni pasti, ale zmizela. Asi půlmetrové zvíře našel místní občan v pondělí večer pod autem v Röttenbachu v okrese Erlangen-Höchstadt a zavolal policii. Ta želvu odchytila a v úterý ji odvezla do stanice plazů do Mnichova, popisuje PNP. Podle policejní zprávy se vehementně bránila a byla nebezpečná.

Pomník Jodlovi (ne)vadí?Náhrobek zločince neodstraní

Bavorský sněm odmítl návrh akčního umělce Wolframa Kastnera na odstranění náhrobku nacistického válečného zločince Alfreda Jodla ze hřbitova v Chiemsee. „Jodlův pomník je pro mnoho lidí neúnosnou provokací, která už existuje příliš dlouho a neodkladně musí být odstraněna," napsal Kastner v prosinci ministru vnitra Joachimu Herrmannovi. Po odmítnutí návrhu nazval kulturní výbor sněmu „Jodlovým spolkem" a poslance „jodlery". Ohlásil novou iniciativu za odstranění pomníku.

Před rokem Kastner připevnil na Jodlův hrob tabulku s nápisem „Žádná čest válečným zločincům! Alfred Jodl byl v norimberském procesu 1946 odsouzen k smrti a popraven.". PNP připomínají, že na zmíněném hornobavorském hřbitově Jodl pochován není, jeho popel rozsypali Američané do Isaru. V hrobě v Chiemsee leží jeho příbuzní.

Hlavy měst po podpisu.Linec kamarádí s Nasushiobarou

Linecká delegace se starostou Klausem Lugerem, místostarostou Detlefem Wimmerem a uměleckým šéfem Ars Electronica Gerfriedem Stockerem navštívila v minulém týdnu japonskou Nasushiobaru k podpisu pro Linec dvacáté partnerské smlouvy.

Nasushiobara je město v prefektuře Tochigi na východě středního Japonska. Žije v něm asi 117.500 obyvatel na ploše 592 kilometrů čtverečních, tedy poloviční počet občanů Lince na téměř šestkrát větším území. Město leží nedaleko Fukušimy, těžce zasažené jadernou katastrofou v roce 2011.

Spojení Lince s Nasushiobarou se odvíjí od osobních vztahů rodiny Salm-Reiffenscheidtových ze Steyreggu. Pradědeček Salmů Shuzo Aoki byl prvním japonským studentem v německém jazykovém prostoru. Doma v Nasu pak zřídil školu, aby dětem svých zaměstnanců umožnil pořádné vzdělání a tím šanci na kariéru. Niklas Salm zprostředkoval v roce 2005 výměnu školáků mezi Lincem a Nasushiobarou. Od té doby probíhá toto hostování pravidelně.
Na snímku jsou starostové a místostarostové obou měst.