Do třech „podlaží“ umístil kuchyni, obývák, koupelnu a ložnici, popisuje PNP a míní, že přes malou obytnou plochu se nezdá, že by Hertelovi něco chybělo. Chce o tom přesvědčit i veřejnost a zve ji na nadcházející sobotu 25. srpna od 11 hodin do Lindbergu-Lehenu ke dnu otevřených dveří. Je připraven svým „Tiny-Housem“ provádět čtyřčlenné skupiny.

Zanikají hotely

V uplynulých 10 letech v Rakousku natrvalo zavřelo 1966 jedno- až tříhvězdičkových hotelů, zato jich přibylo 350 kvalitnějších, ve čtvrté a páté „hvězdné“ kategorii. Dnes v zemi nabízí v létě 11 727 hotelů 577 000 lůžek (+18 800), v zimě 11 568 hotelů poskytuje 580 468 postelí (+31 400).

V Horních Rakousích si mohli hosté v turistickém roce 2016/17 vybírat v zimě ze 3061 a v létě ze 3413 ubytovacích zařízení, od horských útulků přes lázeňské domy a prázdninové destinace po pětihvězdičkové hotely. Vytížení bylo v zimě 25 procent, v létě 36,6, ve 4-5hvězdičkových 38 a 51 %. Privátní zařízení měla obsazenost kolem 12 % v zimě a 25 % v létě. OÖN připomínají, že privátních je dobrá polovina veškerých ubytoven v zemi, ale disponují jen asi 20 procenty lůžek. Do Horních Rakous přijelo loni 2,9 milionu hostů (+5 %), počet přenocování stoupl na 7,7 milionu (+4,3 %). Město Linec má k dispozici 4749 lůžek vytížených ze 45 % (před 10 lety 36 %). Letos v prvním pololetí tu hosté strávili 382 087 nocí (+5,4 %).

Zkrátí prázdniny?

Beate Meinl-Reisingerová, nová předsedkyně opoziční NEOS, politické strany Nové Rakousko a Liberální fórum, se vyslovila pro zkrácení letních prázdnin na šest týdnů, napsal linecký Volksblatt. Politička míní, že dlouhé opatrování v létě rodiče velmi zatěžuje, moc stojí a děti je po tak dlouhé přestávce „šíleně těžké znovu srovnat“. Ušetřené týdny by podle ní měly být využity k podzimním prázdninám či k prodloužení volna o letnicích nebo o Velikonocích.

Školení z mravů

Snímek, který vzbudil rozruch.Zdroj: Deník/repro

Návštěva Vladimíra Putina na svatbě rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové zaměstnává už několik dní evropské politiky a média, píše Volksblatt. Rozruch podle něj vzbudila především hluboká úklona ministryně po tanečku s hostem. Nejostřeji ji kritizovala v pondělí v televizi šéfová NEOS Beate Meinl-Reisingerová, která ji označila „velice těžkou zahraničně-politickou chybu“. Kneisslová prý pokleknutím před „skutečně autoritářsky vládnoucím prezidentem“ Ruska, který „opozici a kritické novináře zavírá, práva menšin nectí a Evropu chce destabilizovat“, Rakousko v Evropě kompletně izolovala.

„Diskuse na sociálních sítích a v médiích o pokleknutí sahají od obvinění z podřazenosti k ospravedlňování dobrým vychováním,“ pokračuje list. List „Österreich“ psal o „kleknutí si na kolena před Putinem“, vicekancléř a šéf FPÖ Heinz-Christian Strache obhajoval na facebooku nezávislou ministryni nominovanou jeho stranou slovy: „Mnozí žurnalisté by si už jednou měli přečíst příručku dobrých mravů. Ministryně každopádně navštěvovala Elmayerovu školu dobrého chování a ví, co se sluší,“ okomentoval její dvorní úklonu po tanci, přičemž se ruský prezident stejně zdvořile sklonil. „Taková taneční svatební diplomacie se dvornostmi, přívětivostí a dobrými vystupováním - lépe už není možné Rakousko reprezentovat,“ míní.

Thomas Schäfer-Elmayer, šéf stejnojmenné vídeňské taneční školy, médiím potvrdil, že úklona na konci tance patří k věci. „Při každém bále se dámy takto ukloní partnerovi k vyjádření hlubokého komplimentu,“ řekl. Je to podle něho zcela normální, také třeba při čtverylce na plesu Opery. Na otázku, zda by si dovedl představit takovou hlubokou poklonu Putinovi od Angely Merkelové, ale Elmayer mínil, že nikoliv.

Volksblatt pokračuje názorem bývalého českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga pro deník „Der Standard“. „Kdyby (Kneisslová) myslela politicky, nebyla by (Putina) k tak privátní záležitosti pozvala. On ale zato politicky zamyslel okamitě a pozvání přijal, protože tak mohl demonstrovat normalitu. Chopil se příležitosti ukázat šarm a svou ,lidskou stránku´,“ řekl. Udělal to úmyslně, aby nechal zapomenout na skrytou válku na východní Ukrajině, na anexi Krymu, na propagandistickou válku proti Západu, podporu syrského diktátora Assada a sestřelení malajsijského civilního letadla ruskou raketou, řekl Schwarzenberg.

Na snímku je Kneisslové svatební „knick“ z videa "Russia Today".

Ve Vídni podraží

Od 1. ledna stoupnou ve Vídni ceny za vodu, stočné a svoz domovního odpadu o 3,2 procenta, uvedl Volksblatt. Je to důsledek vídeňského valorizačního zákona, který vstupuje v platnost při každém zvýšení indexu spotřebních cen o alespoň tři procenta. K tomu došlo právě u uvedených poplatků, které se zvýšily naposledy začátkem roku 2017. Celkově zaplatí průměrná vídeňská domácnost v příštím roce měsíčně podle propočtů radnice o 1,47 eura víc.

Když se berou ženy

Dvojice - Kathleen vlevo.Zdroj: Deník/repro PNP

„Čarodějnického data“ 18.08.2018 využily ke kroku k oltáři také Carmen a Kathleen Blümichovy. „Jsou prvním stejnopohlavním párem, který se bral v Plattlingu, aníž by měl předtím uzavřeno registrované partnerství,“ píše PNP.

„Jednou jsme se nějak v legraci bavily, že bychom se přece mohly vzít," vzpomíná v listě Carmen. Při dovolené v Egyptě v říjnu 2017 to navrhla Kathleen. Letos 18. srpna to zrealizovaly. „Do kočáru usedly nevěsty v bílém – prý ta spíš ,potřeštěnější´, Carmen, v trošku sportovnějším střihu, vpředu kratším, vzadu delším, v ruce bílý slunečník a s vlasy extra narostlými pro sváteční účes, Kathleen v dlouhé perlami zdobené eleganci s volnými zády a krátkým sestřihem vlasů,“ popisuje list a cituje ji: „Lidé si pořád myslí, že ve stejnopohlavním vztahu je vždy jedna, která je mužem, a druhá, která je ženou…“ Kvůli její tetováži a sportovnímu stylu ji mnoho lidí považuje za „pána“, přičemž prý víc mužských hormonů má naopak Carmen. Což jí nebrání, aby ráda prala, vařila a šila. Klasické stereotypy se na ně nehodí, uzavírá list a cituje Kathleen: „Dlouho jsem měla pocit, že musím být mužským, abych našla partnerku. Teprve před pár lety jsem zkusila myslet jinak, a teď jsem ráda ženou…“

Učitelé chybějí

Německý svaz učitelů varuje začátkem školního roku před dramatickým nedostatkem kantorů, píše PNP. V Německu jich nyní chybí téměř 40 000, řekl listu prezident svazu Heinz-Peter Meidinger. Je to nejhorší stav za posledních 30 let. Upřesnil, že neobsazeno je asi 10 000 míst, ale k tomu přibývá na 30 000 postů, na které jsou nouzově povoláni neučitelé, přeškolení, důchodci a studenti k výpomoci. Nejhorší je situace v základních a zvláštních školách. V Berlíně a v Sasku už je třeba hovořit o stavu nouze v oblasti vzdělávání – v Berlíně je 70 procent nově přijímaných učitelů přeškolováno z jiných zaměstnání, bez jakékoliv pedagogické kvalifikace. Město je „verbuje“ i mezi studenty pod heslem „Učit místo ,pinglovat´“. Podle Meidingera tento stav potrvá ještě nejméně dva roky, ale v důsledku toho bude mnoho žáků „trpět po celou školní docházku“…

Spokojené pivovary

Teplé léto přineslo bavorské gastronomii silný nárůst příjmů, informuje PNP. V červnu stoupl obrat branže meziročně o 6,3 procenta, za první pololetí o 4,6 procenta. Podniky zaměstnaly o dvě procenta víc lidí, především na částečné úvazky.

Přibylo nemocí srdce

Němečtí kardiologové si dělají starosti s přibývajícími onemocněními krevního oběhu, napsala PNP. „Po silném poklesu úmrtí z této příčiny o téměř polovinu proti roku 1990 počet případů od roku 2015 zase lehce stoupá,“ říká Ellen Hoffmannová, šéflékařka kardiologie kliniky v Mnichově-Bogenhausenu. Pokrok medicíny při zprůchodňování tepen, kardiostimulátory, implantované defibrilátory a umělé chlopně dosáhl hranic možného. Navíc obyvatelstvu stárne a medicína potřebuje především lepší prevenci. Aktuálně roste počet arytmií, kterou trpí dvě procenta lidí ve věku 50-60 let a deset procent starších 75 let. Nadále jsou nemoci krevního oběhu nejčetnější příčinou smrti v Německu – ve více než 38 procentech.

Od 25. do 29. srpna bude v Mnichově kongres Evropské společnosti pro kardiologii, kterého se zúčastní kolem 31 000 odborníků ze 150 zemí.

Co musí unést odborář

Předseda německého odborového svazu strojvůdců Claus Weselsky musí strpět reklamu bavorského pronajímatele aut Sixt s jeho fotografií a s označením „Spolupracovník roku“, rozhodl Vrchní zemský soud v Drážďanech. Odmítl odvolání žalobce proti rozsudku Okresního soudu v Lipsku. „Právo na svobodu názoru žalované společnosti má přednost před osobnostními právy žalobce,“ řekl soud.

V odůvodnění uvedl, že Weselsky musí jako veřejná osoba, o niž je zvýšený veřejný zájem, přijmout také pojmutí do reklamy. Tak tomu bylo v tomto případě. Zveřejnění jeho snímku nepotřebovalo žádný jeho souhlas a nevznikl ani dojem, že by se identifikoval s propagovaným produktem. Daleko spíš rozpoznali adresáti informace satirický charakter této reklamy, uvedl soud. Proti rozhodnutí je přípustná kasační stížnost k Nejvyššímu soudu.

Sixt zmíněnou reklamu s fotografií odborového předáka a napadeným textem zveřejnil v souvislosti se stávkou strojvůdců v letech 2014 a 2015, dodala PNP.