Jak napsala PNP, jsou tam jako dar německého císaře Viléma II. k začátku minulého století. Až do pozdních devadesátých let zvonily pravidelně. Přece jen ale zestárly, ukázalo se, že byly i chybně zavěšeny a hrozilo, že když šestitunový „kalibr“ rozhoupou, mohl by se uvolnit a poškodit celou zvonici. Bylo třeba je restaurovat. Žádná zvonárna na Blízkém Východě není, a tak jeruzalemští evangelíci požádali o radu známou firmu Perner v Pasově.

Její šéf Rudolf Perner se do Jeruzaléma neprodleně vydal osobně a dnes zvony Německý císař, Císařovna, Mírový a zmíněný nejtěžší Zvon mistrů už zase nad městem vyzvánějí pospolu, končí list.

Připomeňme, že Pernerovi od roku 1772 sídlili v Budějovicích, později na Dobré Vodě. Po válce jim dílnu znárodnili a rodinu odsunuli. Činnost pak firma obnovila v Pasově. Exkluzivně jsme o jejím osudu psali opakovaně, například v reportáži z lití 18. července 1994 či 18. dubna 2013 v souvislosti s oznámením Rudolfa Pernera IV, že končí s výrobou. Nakonec ji ale znovu rozjíždějí…

Foto: Deník/repro PNP/Jäger/Perner

Do basy místo do Dublinu

Protože nezaplatil trestní příkaz na 2400 eur, vyhlásilo státní zastupitelství v Mnichově po 41letém Polákovi z Vratislavi celostátní pátrání. A mělo úspěch v neděli na zimním trhu mnichovského letiště, odkud se muž s 1,4 promile alkoholu chystal odletět do Dublinu. Protože svůj dluh neměl čím vyrovnat, byl zadržen a čekají ho dva měsíce ve vězení v Landshutu, uvedla PNP.

Rekordně prasat

Do konce listopadu složili myslivci v Bavorsku rekordních 8668 divočáků. V roce 2017 to bylo za stejnou dobu 7850 kusů, loni stavy obecně poklesly. Letos se kanci přemnožili zejména na severovýchodu země – ve Francku jich střeleli až 5000 na okres. V Horním Bavorsku, kde víc sněží, jich bylo na okres i méně než sto.

Drogy zabíjejí

V Bavorsku letos zemřelo na předávkování drogami přinejmenším 139 lidí, píše PNP. Konečné číslo není známo, čtyři zemské okresy čísla nedodaly. Loni bylo obětí za celý rok 235. Přibývají zejména ve velkých městech – v Mnichově jich bylo začátkem prosince o šest víc než loni za celý rok, v Norimberku o osm.

Doletěl na Kavkaz

V cíli dlouhé cesty.Zdroj: Deník/repro facebook

Kolem 2300 kilometrů uletěl balon s vánočními přáními devítileté Sophie z Oberndorfu ve Flachau od minulé neděle po třídenní cestě do Kislovodsku na Kavkaze, píší OÖN. Balon našel u privátního letiště soukromý pilot, obchodník a cestovatel Ahmat Korkmazov, a přes svůj profil na facebooku pátral po dívence. Na jejím lístku byly rozeznatelné jen „Oberndorf“ a „Tichá noc“, navíc na severním Kavkaze se píše v kyrilice, což bylo při rešerších překážkou, ale nakonec díky digitálním překladačům našel…

V ohrožení života

Našli je včas.Zdroj: Deník/repro Bundespolizei

Německá policie možná zabránila nejhoršímu – v sobotu vysvobodila z chladicího nákladního auta u rastu Donautal-Ost na A3 jedenáct Afghánců. „Kolem 2.30 hodiny v noci se ohlásil u zaměstnance rastu 42letý turecký řidič vozidla naloženého ze dvou třetin ovocem, se kterým mířil do Belgie, a požádal ho o pomoc – z nákladového prostoru slyšel intenzivní klepání,“ popisuje PNP. „Hlídka z Pasova návěs otevřela a našla čtrnáctiletého chlapce a deset mužů ve věku 18 až 31 let.“

Migranti podle vlastních údajů nastoupili pravděpodobně v Srbsku. „Podle policie řidič hodnověrně dokázal, že s pašováním skupiny osob nemá nic společného. Běženci si stěžovali na vážné problémy s dýcháním a bolesti hlavy. Jejich další jízda v chladírenském voze až do Belgie by mohla vést k jejich vážným problémům.“ Chlapce předali orgánu péče o mládež, muže uprchlickému centru. Řidič mohl v jízdě pokračovat. Policie nyní pátrá po mužích v pozadí.

Vyplavený cirkus

Zvířata si prý vodu docela užívala!Zdroj: Deník/repro

Jak jsme i na našem webu informovali, v Donauparku v Mauthausenu hostuje s vánočním programem až do 6. ledna cirkus rodiny Kaiserových. Při vytrvalých deštích v Horních Rakousích docházelo k opakovaným výpadkům proudu při představeních a voda nakonec zaplavila i stáje velbloudů, koní a lam, které museli v sobotu večer zachraňovat hasiči, píší OÖN a připojují snímek převzatý od neznámého autora z hasičské centrály. Show začíná denně v 16 hodin, v pátek a v sobotu 15 a 19, na Štědrý den ve 13.