VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé bojují proti pronájmům

TŘI KOŤATA se „vloudila" do motorového prostoru VW Golf, s nímž přijela žena z Regenu k návštěvě matky do Freyungu. Když se vrátila domů a zaparkovala, zaslechl soused plačtivé mňoukání. Při prohlídce spodku vozidla pak objevili první kotě, dvě další se nacházely v podbězích. Jejich vyproštění bylo obtížné, ale šelmičky přečkaly „zájezd" bez úhony, napsala PNP. Řidička je přitom vezla rychlostí i přes 100 km/h… Neprodleně byly dopraveny zpátky ke své kočičí mamince, dodal list.

12.8.2016
SDÍLEJ:

Cestovatelky.Foto: Deník/repro PNP

Mnichovský svaz pronajímatelů požaduje tvrdší tresty za ilegální pronájmy bytů turistům, píše PNP. Měly by být podle něj především vyšší pokuty, které jsou nyní maximálně 50 000 eur. Podle svazu by měly být až dvojnásobné. Kromě dalšího by měly být také portály jako AirBnb povinovány poskytováním dat inzerujících pronajímatelů. Město je pak vyzýváno k důslednějšímu vymáhání své vyhlášky.

Ta míří k zabránění „útěkům" z trhu s byty například tím, že prostor je bez oznámení úřadům využíván k podnikání, poskytován jako prázdninový, letní, či je prázdný déle než tři měsíce. Cílem je udržet stav bytů ve městě.

Poskytnout dočasně prázdninové bydlení lze jen v jednotlivých prostorách vlastního trvale užívaného rodinného bytu, například bývalý dětský pokoj. Koupelnu a kuchyni mohou hosté během pobytu užívat současně s majiteli. Pokud je pronajímající rodina sama na dovolené nebo nepřítomná z jiného důvodu, může vlastní byt nabídnout jako prázdninový maximálně celkem na šest týdnů v roce, třeba i rozděleně na víc termínů.

Opatření má dále chránit občany jednotlivých částí Mnichova před „vytlačením" ze svých čtvrtí. Odmítány jsou proto veškeré přestavby a rekonstrukce, které by vedly k nadprůměrnému standardu bydlení. To je přezkoumáváno povolovacím řízením, přestupky jsou pokutovány až 25 000 eur.
Situaci s bydlením v Mnichově ještě kromě návštěvníků za poznáním přiostřuje velký počet takzvaných medicínských turistů především z arabských zemí, kteří se sem přijíždějí nechat ošetřit a pro tu dobu si pronajímají byty.

Za humny chystají knedlíkový stůl.Ke knedlíkovému stolu

V Bad Leonfeldenu kousek za Studánkami budou mít v pondělí od 11 do 16 hodin na náměstí už tradiční „knedlíkový stůl". „Vedle sladkých i pikantních knedlíků, s láskou servírovaných s kyselým zelím, bude na programu ,ta nejlepší´ hudební zábava v podání místní Bierbrez'n Musi," dělá chutě deník OÖN. Za jeden z vrcholů označuje „příjezd vojenského veteránského auta" z Budějovic. Mladí milovníci knedlíků pak jsou zváni, aby štětečky a barvami tvořili „u největšího malířského knedlíkového stolu" v Mühlviertlu. Čistý výnos akce půjde celý na vzdělávací činnost místního hudebního spolku. Při špatném počasí se „knedlostůl" přesune do Domu na rynku.

Květnatec je nejedlý a páchne…Vyrostly ďáblovy prsty

Květnatec Archerův (Clathrus archeri) našla vedle chaty Gudrun Polturová z hornorakouského Eidenbergu. Jak popisuje v OÖN, vypadal jako vyplavená mořská hvězdice. Má ale ještě další přezdívky, v angličtině třeba ďáblovy prsty, nebo chobotnicová hadovka smrdutá. „Je pěkný na pohled, ale hanebně páchne," uvádí deník a cituje paní Polturovou: „Když jsem jej vezla do houbařské poradny do Lince, páchlo mi strašlivě auto shnilým masem."

„Květnatec je momentálně v Horních Rakousích ještě relativně vzácný," říká Rudolf Schwaiger z odboru přírody zemské vlády. Podle něho byla červená houba zavlečena v první polovině minulého století z Austrálie do Francie. „Od té doby se šíří na východ a dostal se i do všech rakouských spolkových zemí s výjimkou Vídně a Burgenlandska. To je ale pravděpodobně náhoda, protože v sousedním Maďarsku už je také," uvedla prezidentka rakouské mykologické společnosti Irmgard Greilhuberová.

Vysvětluje, že květnatec při dozrávání láká zápachem hmyz, který pak roznáší jeho spory. To může být podle teplot a vlhkosti od června do listopadu. Protože letos bylo velmi vlhko, pravděpodobně se tato houba vyskytne častěji. „Už nám volali i ze zahradnictví, že musí s květnatcem bojovat," řekla.

Letecká show u sousedů

Po tříleté pauze se do Zeltwegu ve Štýrsku vrací letecká přehlídka "Airpower" . Bude 2. a 3. září. Jak píší OÖN, 240 letounů z dvaceti států bude podle odhadu obdivovat opět na 300 000 diváků. Náklady 3,6 milionu eur si dělí zemský rozpočet a Red Bull. "Airpower 2016 je jistě jednou z největších akcí v Rakousku a v Evropě," je přesvědčen ministr obrany Hans Peter Doskozil (SP). Počet předváděných vzduchoplavidel od balonů přes vrtulníky po tryskáče je dosud největší. Na oba dny je plánován devítihodinový program. Na show je vstup zdarma.

Evakuovali důl

Z návštěvnického historického solného dolu Dürrnberg v Halleinu ve čtvrtek odpoledne evakuovali všech 486 návštěvníků po zjištění příliš vysoké koncentrace oxidu uhličitého. Důl opustili během 40 minut, píší OÖN. Dva lidé si poté stěžovali na nevolnost.

Situaci mohla vyvolat kombinace vysokého počtu návštěvníků a pro srpen netypicky nízká teplota, uvedl list a cituje Stefana Maixe, předsedu představenstva Salinen Austria AG: „Když je venku tak chladno, je teplotní rozdíl mezi nitrem dolu a okolím jen malý, nedochází ke komínovému tahu vzduchu a prostor se neodvětrává." Kolem 13.30 hodiny si při prohlídce postěžoval jeden z návštěvníků na oběhové problémy a vedení dolu provedlo kontrolní měření vzduchu. Při tom zjistilo lehce zvýšené hodnoty oxidu uhličitého. Podle Maixe byly hluboko pod kritickou hranicí. Pro horníky by znamenaly, že musí práci ukončit do tří hodin. Z opatrnosti ale vyzvali návštěvníky k opuštění dolu. Kolem 17. hodiny se situace vrátila k normálu.

Obsah kyslíku a oxidu uhličitého měří v Dürrnbergu podle předpisů vždy ráno. Do budoucna jej ale chtějí preventivně zjišťovat vícekrát denně. Střednědobě uvažují o instalaci ventilátorů.

Michael Late vlevo přebírá cenu za magii.Má kouzelnického Oskara

Kouzelník Michael Späth (45) alias Michael Late z Puckingu v okrese Linec-venkov nechává vznášet se sudy piva, provrtává lidi jako ementál, smršťuje se a podobně, popisují OÖN. Vystupuje vždy v kožených kalhotách a za doprovodu lidové hudby. Povšimla si ho i největší kouzelnická organizace na světě, International Magicians Society, a propůjčila mu Merlin Award, jedno z nejvyšších ocenění branže, „Oscara" mistrů magie. Dostává jej už podruhé, poprvé ho vyznamenal v roce 2014 prezident IMS Tony Hassini v Las Vegas.

Pro linecký list říká, že kouzlit začal jako malý kluk před příbuznými a známými a jejich nadšení ho přivedlo k rozhodnutí se trikům věnovat. Před publikem vystoupil poprvé před jedenácti lety. Show pořádá po celém světě, ale říká, že kouzlením by se neuživil a pracuje jako zástupce pro obchodní firmu. Poptávka po magii prý silně poklesla, a to ze dvou důvodů: protože internet prozrazuje informace o tricích, a protože organizátoři pořadů šetří – právě na kouzelnících.

Merlin Award převezme v Casinu Linec 10. září z rukou Tonyho Hassiniho. Na snímku z předávání první trofeje je vlevo.

Zmrzlinář si stěžuje

„Král zmrzlin" Walter Vogl usiloval o pronájem obchodní plochy vedle své linecké provozovny, ale Horní Rakousy jako pronajímatel nemovitosti mu nevyhověly a naopak „nasadily mu pod nos" přímého konkurenta, filiálku zmrzlinového řetězce Surace, píše linecký Volksblatt.

Vogl byl v šoku – nová nabídka prý nevyhnutelně povede k tomu, že se počet jeho zákazníků zmenší. Navíc prý praxe ukázala, že nakupující odvedle užívají jeho toalety a posezení. Pronájem Surace proto zažaloval – to, že stejný pronajímatel umístí podnikateli do stejného objektu přímého konkurenta, se podle něho neslučuje s ochranou před konkurencí, byť ta není v předpisech výslovně specifikována.

Tento názor měl i okresní a zemský soud, ale Nejvyšší soud rozhodl jinak – žalobu Krále zmrzlin zamítl. Neztotožnil se s ním, že by nájemní smlouva se Surace porušovala nějaké „tiché" , nepsané zásady ochrany před konkurencí. „Jako důvod soud uvedl, že v tak vysoce frekventované oblasti, jakou je Landstrasse, se vždycky musí počítat s konkurencí," píše Volksblatt.

Vogl chce rozhodnutí nechat přezkoumat třeba až evropským soudem. Ujišťuje, že jeho kroky nemíří proti zmíněnému soutěžiteli, s nímž mají korektní vztahy, ale proti rozhodnutí, které je podle něho nesprávné.

Kdo to odstrašuje kuřáky?

Rakouská ministryně zdravotnictví Sabine Oberhauserová (SPÖ) na parlamentní interpelaci vysvětlovala případ stížnosti vdovy zesnulého občana Dolních Rakous, že na šokující fotografii na krabičce cigaret, která má varovat před nebezpečím kouření, je její zesnulý manžel, píše Volksblatt.

Ministryně tvrdila, že vdova už v dubnu potvrdila, že na snímcích není její muž. Podle listu ale v červnu prohlásila, že si je „na tisíc procent jistá", že na zobrazení muže ležícího na nemocničním lůžku se zavedenými hadičkami se jedná o jejího manžela, který byl v roce 2014 léčen ve vídeňské všeobecné nemocnici s mozkovým nádorem. Když fotografii viděla ve velkém formátu na obrazovce televizoru, byla v šoku a žalobou usilovala o zákaz dalšího šíření snímku.

Mluvčí Evropské komise ujistil rovněž v červnu, že na snímku je herec, který se zveřejněním souhlasil. Z důvodu ochrany dat nechce komise jeho identitu uvést. Ministryně Oberhauserová tvrdí, že komise má úplnou vědomost o identitě všech osob, jejichž podoba je uvedena na varujících upozorněních na balení tabákových výrobků, a má také souhlasná prohlášení ke zveřejnění od všech zobrazovaných osob. Také vídeňská nemocnice vyloučila, že by fotografie byla pořízena v ní. Zobrazené přístroje jako defibrilátor, hadice dýchacího aparátu a prádlo by u nich „s jistotou" nebyly použity, pokračuje deník.

Právníci vdovy vyzvali komisi, aby prokazatelně prokázala, že se na snímku jedná o osobu odlišnou od zesnulého manžela jejich klientky. Požadují například předložení fotosérie, jinak podniknou další kroky.

Potrestáni za slepice

Protože ve své drůbežárně drželi po léta výrazně více slepic než měli povoleno a falšovali úřední dokumenty, byl 60letý zemědělec v Eggenfeldenu odsouzen k peněžitému trestu 10 000 eur a jeho 30letý syn k odnětí svobody na dva roky a dva měsíce, píše Volksblatt.

Obvinění měli povoleno držet 39 500 brojlerů. Když bylo zjištěno, že svévolně změnili metodu výkrmu, veterinární úřady jim povolení snížily na 31 500 kusů. V dubnu 2013 ale měli ustájeno 35 909 slepic, v dalším období až o 28 procent víc než směli – někdy i 44 000 kusů.

Nebezpečné housenky se množí.Zavíječ ničí keře

V Dolním Bavorsku se rozšířil motýl zavíječ zimostrázový a napadá mimo jiné ozdobný zimostráz vždyzelený, oblíbený v zahradách, sadech a na hřbitovech. „Před třemi dny byl ještě komplet zelený," říká nad uschlým keřem na hřbitově v Osterhofenu v příhraničním okrese Deggendorf městský zahradník Michael Pokoj. Podobně se rychle mění tato okrasná aranžmá řady zelených ploch města, píše PNP.

„Od Deggendorfu po Helheim a dále až k Berchtesgadenu si profesionální i amatérští zahradníci stěžují na pět až deset centimetrů dlouhé housenky východoasijské skupiny motýlů, které jinak robustní porosty ,ožírají´ doslova do hola," uvádí deník a připomíná, že v roce 2010 byly v Severním Porýní-Vestfálsku takto zničeny celé zámecké parky. Už čtrnáct dnů volají také znepokojení občané Pasova o radu proti tomuto škůdci, ale jak říká referent ochrany druhů Walter Sage, žádná osvědčená metoda není. Nejefektivnější podle něho je housenky, kukly a sítě, které housenky tkají k ochraně před vlivy okolí, posbírat a zlikvidovat… Alternativně odborníci radí napadený porost důkladně ostříkat třeba hadicí nebo i tlakovým čističem.
Důležité je přitom položit pod keř plachtu, aby se housenky nemohly zahrabat do země a motýli znovu líhnout. Uhynulé keře se proto také nemají dávat do kompostů. Doporučovány jsou také chemické prostředky.

Autor: Vladimír Majer

12.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel(ka) 1. nebo 2. stupně. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel (ka) 1. nebo 2. stupně - vzdělání vysokoškolské, aprobace Pv a Vv , speciální pedagogika podmínkou, možno i absolvent. Pracoviště ZŠ Kaplice. Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup dle dohody. Plat od 26.020,-- Kč (dle platového zařazení a praxe). Kontakt: volejte od 8:00 do 15:00h na tel. 380 313 336, 606 882 587 Mgr. Libuše Kyslíková, ředitelka školy; info@zsomlenicka.cz. Osobně na adrese: Základní škola Kaplice, Omlenická 436, 382 41 Kaplice od 08:00 do 15:30h. Ověřeno 23.5.2018.. Pracoviště: Základní škola, kaplice, omlenická 436, Omlenická, č.p. 436, 382 41 Kaplice 1. Informace: Ludmila Šímová, +420 380 313 336,604 137 611.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč

Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb Zedník, řemeslník na stavební práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Zedník, řemeslník na stavební práce - vzdělání základní. Pracoviště Dolní Dvořiště (poté výkon práce po celém Jihočeském kraji dle zakázek). Dohoda o pracovní činnosti, nástup ihned, prac. doba pružná. Vhodné i pro absolventy. Odměna 20.000,-- Kč hrubého. Náplň práce: zednická činnost, montáž suchých staveb, izolace, fasády atd. Požadujeme: spolehlivost, ochotu pracovat, fyzickou zdatnost, znalost českého jazyka (alespoň částečně), flexibilitu a ochotu učit se novým věcem. Vlastní doprava je výhodou. Kontakt: Josef Sučák, tel: 725 364 946, email: nkjmstav@email.cz. Ověřeno 21.5.2018.. Pracoviště: Josef sučák, 382 72 Dolní Dvořiště. Informace: Josef Sučák, +420 725 364 946.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 470 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25470 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Horní Planá. Pracovní poměr na dobu určitou po dobu jednoho roku s možností prodloužení, prac. úvazek plný, nástup od 28.8.2018, prac. doba jednosměnná. Plat od 25.470,-- Kč hrubého. Vhodné i pro absolventy. Vyučované předměty: 2. stupeň ZŠ - Přírodopis (v libovolné kombinace, nejlépe Ch). Kontakt: Šíma Jiří Mgr., tel.: 380 738 121, e-mail: skolahp@iol.cz. Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola horní planá, Jiráskova, č.p. 186, 382 26 Horní Planá. Informace: Jiří Šíma, +420 380 738 121.

Kultura a sport - Kultura a sport Maséři (kromě odborných masérů ve 15 000 Kč

Maséři (kromě odborných masérů ve zdravotnictví) Masér, masérka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Masér, masérka - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Frymburk. Prac. poměr na dobu neurčitou, nástup ihned, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová. Mzda od 15.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého. Zaměstnanecké výhody: ubytování, strava. Kontakt: Hortová Lenka 606 275 112, e-mail: ucetni@hotelfrymburk.cz. Ověřeno 22.5.2018.. Pracoviště: Wellness hotel a.s.., 382 79 Frymburk. Informace: Lenka Hortová, +420 606 275 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I.A třída dorostu – 22. kolo: Spartak Kaplice / Dynamo Vyšší Brod (bíločerné dresy) – Hraničář Malonty / Dolní Dvořiště 4:0 (2:0).
9

Okresní derby ovládli mladíci ze společenství Spartaku a Dynama

Starší žákyně krumlovského VSK triumfovaly při Velké ceně Sokolova.

Zlatou tečku psaly mladé volejbalistky VSK v Sokolově

Tadeáš jede Afrikou: Rozbité kolo

Angola – Dva dny odpočinku si dopřál Tadeáš Šíma z Prachatic při svém africkém putování v Lubangu. Hned jak nasedl na kolo Apache a vydal se dál směrem z Angoly k Namibii, bylo mu jasné, že je něco špatně.

Nejzelenějším městem kraje jsou Prachatice, nejméně Budějovice

Jihočeský kraj – Pohled do zeleně lidi uklidňuje. Kolik jí máme v okresních městech našeho kraje?

Jakub Janda prohrál krajské zlato o půl vteřiny

Kaplice – Pěkného úspěchu dosáhl žák kaplické ZŠ Fantova Jakub Janda.

Prachatická hospicová desítka se vrací

Prachatice - Již tuto sobotu se uskuteční charitativní sportovní akce, kterou v letošním roce organizátoři rozšířili i pro ty, kteří místo běhu preferují například rodinnou procházku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT