VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé chystají další "blýskavici"

Pasov – Ve středu 18. dubna v šest hodin začne policie pošesté "bavorský maraton blesků", zvýšenou radarovou kontrolu dodržování dopravních předpisů. Akce má skončit druhý den ráno.

11.4.2018
SDÍLEJ:

ilustrační foto.Foto: Deník/Lukáš Pařenica

Mluvčí ministerstva vnitra Michael Siefener řekl pasovské PNP, že v celé zemi budou radary na asi 2000 místech. Ministerstvo zveřejnilo jejich přesný seznam – pro české řidiče je významné, že měřit se bude například na B11, S 2137 a S 2154 v Bavorské Železné Rudě, na B11 ve Zwieselu atd. Akce je součástí celoevropského "speedmarathonu", koordinovaného sítí dopravní policie Tispol.

Za humny je stávka

Odborový svaz Verdi organizuje ve středu 11. dubna varovnou stávku zaměstnanců veřejné správy na podporu kolektivního vyjednávání, jehož pravděpodobně poslední kolo má začít v neděli v Postupimi. Svaz zastupující v celém Německu asi 2,3 milionu zaměstnanců požaduje zvýšení platů o šest procent, přinejmenším ale o 200 eur měsíčně, píše PNP. Stávkují například městské správy Waldkirchenu, Hauzenbergu, Pasova, Straubingu a Landshutu, včetně stavebních dvorů a útvarů zeleně, kliniky v Pasově (deset sester ve službě, ostatní v době volna), Landshutu a v okrese Rottal-Inn, někde se zastavily spoje, například ve Würzburgu tramvaje, zapojily se školky, atd.

Hranolky a spol. pod lupou

Od středy 11. dubna mají (či musejí) výrobci potravin, restaurace a bufety dodržovat nařízení Evropské komise z listopadu ke snižování přítomnosti akrylamidu v potravinách. Tedy látky, která vzniká v potravinách při úpravě za vysokých teplot (např. pečení, grilování, smažení). Akrylamid může být pravděpodobně příčinou rakoviny, zjistil Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Podle Potravinářské komory ČR by provozovatel potravinářského podniku měl přijmout vhodná opatření ke snížení přítomnosti akrylamidu v konečném výrobku na minimum a (zřejmě) zajistit "proveditelnost a účinnost kontrol".

Pasovská PNP rozepisuje, že předpis míří mimo jiné proti "nepřiměřenému fritování hranolků" a žádá "péct chléb co možná nejsvětlejší". Acrylamid se tvoří při vyšších teplotách grilování, pečení nebo fritování potravin obsahujících škrob z aminokyseliny asparaginu a z cukrů. Tak je tomu především u produktů na bramborové nebo obilné bázi a u pražení kávy. Komise prý nařízení přijala poté, kdy dobrovolná opatření nepřinesla očekávaný úspěch. Podle listu řádné provedení vyhlášky musejí zajistit státní úřady. Kontroly v místě zpravidla provádějí orgány potravinového dozoru nebo veterinárních úřadů. Pokud výrobci nebudou dodržovat směrnici, mohou být jejich produkty staženy z trhu.

„V německé gastronomii naráží nové opatření především kvůli další důkazní a dokumentační povinnosti na skepsi,“ pokračuje PNP. Zdravotničtí experti jej ovšem vítají a volají po jeho lepším vysvětlení veřejnosti. Odborný mluvčí největší frakce Evropského parlamentu, lidovecké, Peter Liese připomíná, že velká část zatížení acrylamidy připadá na domácí kuchyni. Kdo prý při přípravě toastů, hranolků nebo pečených brambor dbá doporučení, „může také sám něco udělat pro své zdraví“.

Pasovský list přidává tip centrál pro ochranu spotřebitelů. „Doporučují například fritovat bramborové produkty jen maximálně tři a půl minuty za teploty do 175 stupňů. Větší nebezpečí vzniku akrylamidu je při přípravě pokrmu v troubě,“ uvádí deník.

Nařízení začíná platit i v Rakousku. OÖN citují Alexandera Hengla z potravinářské inspekce ve Vídni, že první dva měsíce nebudou přestupky ještě trestat, ale chtějí podnikům radit. Rozhodně prý „nebudou po provozovnách pobíhat s tabulkou barev“ k nějakému porovnávání vzhledu produktů. Daleko víc bude při běžných kontrolách zjišťována ještě dodatečná hodnota, obsah acrylamidu.

Linecký list doplňuje, že agentura pro zdravotnictví a potravinovou bezpečnost, s. r. o. (AGES), přezkoumávala v letech 2007-15 potraviny v Rakousku i na přítomnost acrylamidů. Dospělí jich 27 procent přijímali v čipsech, 15 procent v hranolkách. U dětí do devíti let to bylo 30, resp. 20 procent.

Přijede Hansi

Hansi Hinterseer.

Bývalý skvělý alpský lyžař a už 25 let populární zpěvák Hansi Hinterseer se na turné šesti zeměmi zastaví 18. dubna od 19.30 v linecké TipsAreně.

V rozhovoru pro OÖN vysvětluje, kde se v něm bere permanentní dobrá nálada, kterou vyzařuje. Říká, že její zdroj je v jeho „senzačním dětství“, vyrůstání s prarodiči. Prý „neměl nic, a přesto mnoho – totiž přírodu“. A potom sport, pro něho určující, který ho naučil v mládí zacházet s úspěchy i nezdary. „Život ti často naservíruje porážky tam, kde si myslíš, že jsi dobrý, a dopadne to jinak. Sport mě v životě hodně vyškolil, protože úspěch v něm leží tak blízko porážky.“

Označuje se za pozitivně myslícího, který v každém vidí něco dobrého. „Nemusím se měnit, a lidé to cítí. Jestli má někdo mou muziku rád nebo ne, to je jiné téma – každý má tu svou, a tak to má být. Já jsem hrdý na to, že už pětadvacet let mohu s mými písněmi přinášet lidem radost. A komu se nelíbí, ten ,holt´ na mé koncerty nechodí…“

K dotazu, zda jsou jeho písně svým způsobem terapií, když tam, kde se objeví, jsou vidět jen veselí lidé, míní, že je hezké se ho takto zeptat. „Věřím, že každá muzika je terapií, lhostejno, jakého je směru. Dělá duši dobře. Já mám výhodu, že přicházím z hor, přináším krásné horské melodie, šlágry, písně z lásky a ze života. Jsou dobře srozumitelné, snadné ke spoluzpívání,“ pokračuje kouzelným tyrolským nářečím.

Deník přitvrzuje a předestírá Hansimu, že kritici mu vytýkají jednostrannost a „modrookost“, tedy naivitu a lehkomyslnost, a že podle nich neumí zpívat – co on prý na to. Odpovídá: „Jsem kritice vždycky přístupný. Když mne kritizuje ten, který sám stojí na pódiu, který sám jezdí na lyžích, od toho přijmu, když řekne: Ty, Hansi, to se mi moc nelíbí. Když mne ale kritizuje někdo, kdo mou muziku nezná, kdo ji tak jako tak nemá rád, nevidím na tom moc dobrého.“

K poslední poznámce, že je mu 64 let a pořád působí „frišně“ jako vždycky, říká: „Cítím se moc dobře, pravděpodobně mám dobré geny, sportuji, nepotřebuji žádný alkohol a nekouřím… Když nebudeš ve formě při koncertu, zeptají se lidé hned, co je to s ním. Je to odpovědnost a báječná věc smět to dělat. Proto se snažím své fanoušky nezklamat…“

 

Autor: Vladimír Majer

11.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Administrativní pracovník/ce - vzdělání střední odborné s výučním listem i vyšší. Pracoviště Kájov. Pracovní poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, nástup od 1.8.2018 nebo dle dohody, prac. doba jednosměnná. Mzda od 18.000,-- Kč hrubého. Zaměstnanecké výhody: stravenky, výkonnostní odměny. Vhodné i pro absolventy. Kontakt: Ungerman Roman, tel.: 602 465 400 (od 8:00 hod. - 15:00 hod.), e-mail: roman.ungerman@vidox.cz.. Pracoviště: Vidox s.r.o. - pracoviště kájov, 382 21 Kájov. Informace: Roman Ungerman, +420 602 465 400.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 22 000 Kč

Provozní elektromechanici Elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Elektromechanik - vzdělání střední odborné s výučním listem. Pracoviště Holubov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup ihned, prac. doba dvousměnná. Mzda od 22.000,-- -27.000,-- Kč hrubého. Nabízíme: dlouhodobé perspektivní zázemí, zaměstnání na hlavní pracovní poměr, mzdové zvýhodnění na relax, příspěvek na stravování, příspěvek na dopravu, příspěvek na organizovanou dětskou rekreaci (tábory), příspěvek na lázeňskou léčbu, odměna za pracovní a životní výročí, 25 dní dovolené po trvání PP nad 1 rok, příplatky na mimořádných akcích. Kontakt: Studená Viktorie, tel.: 380 778 109 (od 7:00 hod., - 14:00 hod.), e-mail: personalni@grafobal.cz, osobně: Holubov 52 od 7:00 hod. - 14:00 hod.. Pracoviště: Grafobal bohemia s.r.o., 382 03 Křemže. Informace: Viktorie Studená, +420 380 778 109.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 13 500 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních - vzdělání základní. Pracoviště Český Krumlov. Pracovní poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, nástup od 18.8.2018, prac. doba jednosměnná. Mzda od 13.500,-- -15.500,-- Kč hrubého. Hledáme pracovníky se zkušenostmi práce v hotelu vyšší kategorie (od *** hotelů). Náplní práce je především úklid pokojů, koupelen, úklid, kuchyní a pomoc při pracích včetně mytí nádobí, provádění různých úklidových prací, udržování čistoty a pořádku interiérů a vybavení kanceláří i hotelů. Požadujeme: spolehlivost, schopnost učit se, základní český jazyk. Zaměstnanecké výhody: ubytování, ochranné prostředky, pracovní oděv. Kontakt: Bergerová Vondráková Radka, tel.: 737 819 195 (po-pá od 9:00 hod. - 18:00 hod.), e-mail: uklid.orplus@seznam.cz.. Pracoviště: Or plus construction s.r.o. - pracoviště č. krumlov, Horní, č.p. 154, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Radka Bergerová Vondráková, +420 737 819 195.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obsluha CNC ohraňovacích lisů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha ohraňovacích lisů - vzdělání vyučení, praxe podmínkou. Podmínkou je čtení technické dokumentace. Pracoviště Kaplice. Prac. poměr na dobu určitou s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba třísměnná. Nástup dle dohody. Mzda 18.000,-- -20.000,-- Kč hrubého, příspěvek na dopravu, příspěvek na stravování. Kontakt: Vendlová Zuzana, tel.: 380 386 784, e-mail: zuzana.vendlova@engel.at. Ověřeno 4.7.2018.. Pracoviště: Engel strojírenská spol. s r.o., Českobudějovická, č.p. 314, 382 41 Kaplice 1. Informace: Zuzana Vendlová, +420 380 386 784.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tribuna potřebuje pořádnou rekonstrukci.

Sokolové smutní kvůli penězům. Nejsou.

Stejně jako na fotce bude muset Michal Moučka učesat a nalíčit modelku Kláru Kovandovou (na snímku), aby uspěl v soutěži.

Modelku pro svůj soutěžní účes našel až na druhý pokus

Do komisí mají lidi přilákat větší peníze

Jižní Čechy - Na více peněz by si při říjnových komunálních volbách mohli přijít členové okrskových volebních komisí.

Česko zažívá jeden z nejteplejších roků historie. Půda vysychá, úroda bude horší

Republika zažívá jeden z nejteplejších roků historie. Půda vysychá. Extrémní či výjimečné sucho panuje na třetině území.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Rodina si vyšla do zalidněného centra Krumlova s kozou

Český Krumlov - Turisté v historickém Českém Krumlově nevěřili svým očím. Padaly jim údivem brady, když potkali na špacíru v ulicích rodinku s kozou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT