Linecký list připomíná, že Rakousko od roku 1965 slaví svůj státní svátek každoročně 26. října. Po druhé světové válce byla země až do roku 1955 pod okupační strávou a národní svátek neměla. V červnu 1955 podpisem státní smlouvy získalo Rakousko plnou suverenitu zpátky. S tím byla ale spojena 90denní lhůta k odsunu spojeneckých jednotek. Ta skončila 25. říjnem 1955. Aby svátek zdůraznil spíše neutralitu země než odchod cizích jednotek, bylo datum v dalším roce posunuto na 26. říjen, kdy nabyl účinnosti ústavní zákon o neutralitě. V tento den také měly být vyvěšovány rakouské státní vlajky, proto se svátek nazýval Dnem vlajky. V roce 1965 byl změněn v národní svátek. O dva roky později byl postaven na roveň dalším státním svátkům a je dnem pracovního klidu.
Azylanti do práce?
Rakouský prezident Heinz Fischer je pro to, aby žadatelé o azyl v Rakousku mohli za určitých okolností pracovat, napsal deník OÖN. „Je třeba zkoumat, jak by bylo možné v určitých případech využít pracovní síly běženců, pokud jsou zdraví a chtějí pracovat," řekl Fischer. „Proč by neměli takto sami přispívat na svůj pobyt?"
Ministr sociálních věcí Rudolf Hundstorfer se k této možnosti vzhledem ke stoupající nezaměstnanosti opakovaně vyjádřil skepticky a odkázal na současnou možnost azylantů přijmout po tříměsíčním pobytu sezónní zaměstnání. Připravenost k rozhovorům na této téma vyjádřil předseda odborů Erich Foglar, což prezident ocenil jako odpovědný a odvážný postoj.
To byl pád!
Rakousko zřejmě v pátek přišlo o jeden světový rekord – o seskok extrémního sportovce Felixe Baumgartnera padákem ze stratosféry. Jak Deník zaznamenal, ten 14. října 2012 seskočil z asi 39 kilometrů, což živě přenášel internet. Nyní ho překonal 57letý počítačový expert Googlu Alan Eustace. „Vystoupal s balonem plněným heliem do výšky 41,42 kilometru a seskočil," popisuje deník PNP. Stejně jako Baumgartner při pádu překonal rychlost zvuku.
Eustaceho výkon byl zveřejněn až po pokusu. Také ten se uskutečnil nad „ztracenou vartou" letiště v Roswellu. Rekordman balonem nad ním stoupal asi dvě a půl hodiny a nahoře strávil asi 30 minut. Na rozdíl od svého předchůdce nepoužil při výstupu kabinu, ale seděl v koši balonu ve speciálním oděvu. Padák otevřel ve výšce kolem pěti a půl kilometru. Předtím svůj let asi čtyři a půl minuty po seskoku stabilizoval pomocným minipadákem. Nejvyšší dosažená rychlost byla 822 mil za hodinu (1323 kilometrů). Letecké federaci bude oznámena seskoková výška 135 890 stop.
Baumgartnerův pokus financoval Red Bull. Eustace řekl New York Times, že jeho zaměstnavatel Google byl připraven jeho projekt podpořit, ale on to odmítl, protože nechtěl ze svého výkonu udělat marketingový zážitek pro firmu. Na akci se připravoval od roku 2011. Kromě jiného byly nově vyvinuty také některé části výstroje.