„Teď už je to jednodušší, protože do školy už chodí jen šest z nich a o mnoho věcí se starají samy,“ směje se Sieglinde Gruberová. Na kuchyňských dveřích u nich visí plán, kdo kdy má jakou domácí práci na starost. „Pomáhají všichni, jinak by se domácnost jako ta naše dala těžko organizovat,“ pokračuje matka. „Dvanáct lidí, to je jako malý podnik…“ Otec Michael, který má v místě malý obchod s potravinami, říká, že vlastně pořád běhali kolem dokola, že už bývali „na limit“. „Teď už domácnost běží i bez nás rodičů, i když dbáme na to, aby děti měly i svůj volný čas.“

Aby všechno stihli, pořídili si svého času starý školní autobus a oba si na něj udělali řidičské zkoušky. Teď už mají „papíry“ čtyři děti, na poslední dovolenou jeli třemi auty…

Nejstaršímu Gabrielovi je 22, nejmladší Simoně Tabee sedm. Mezi nimi jsou Johanthan (21), Mirjam (19), Elisabeth (18), Gloria (17), Raphaela (15), Salomo Elia (13), Jeruscha Davina (12) a Tobias Michael (10). A maminka? Rozhodně nevypadá, že jí bude v říjnu padesát, píší OÖN a charakterizují ji manželovými slovy: „Kolikrát za posledních třiadvacet let zvýšila hlas, bych mohl spočítat na prstech jedné ruky. Je opravdu jedinečná…“

Jedinečné jsou ostatně i jejich děti. Například i v tom, že jen dvě mají smartphony, a ne jen kvůli penězům. „Jsme přesvědčeni, že se vytrácí komunikace, když každý žije jen ve svém virtuálním světě,“ míní otec. Svou světonázorovou orientaci hledá rodina raději ve víře v Boha – a ve vzájemné soudržnosti, uzavírá linecký deník a cituje 18letou Elisabeth, která s přesvědčením prohlašuje: „Sourozenci jsou jako fixní přátelé. Stojí při sobě v každé situaci, po celý život…“

Nezaměstnaní jako asistenti?

Rakouský ministr sociálních věcí Alois Stöger a ministryně školství Sonja Hammerschmidová (oba SPÖ) chtějí v rámci „Akce 20 000“ vyslat 3300 dlouhodobě nezaměstnaných starších 50 let jako pomocný personál do škol, aby tam uvolnili učitele od organizátorských a administrativních úkolů, uvedl linecký Volksblatt. Jejich umístění v základním školství mají mít na starosti regionální úřady práce, pro školy vyšší pak centrum při ministerstvu vzdělávání.

Žádány jsou pomocné síly do sekretariátů velkých škol, podpůrný personál do problémových škol například s velkým počtem dětí či vysokým podílem migrantů, školní údržbáři a specialisté pro volný čas. „Podle Stögera tak mají starší nezaměstnaní získat nové perspektivy, podle Hammerschmidové se uleví kantorům,“ píše linecký list.

Vysvětluje, že zmíněnou „Akcí 20 000“ má být pro lidi starší 50 let dlouhodobě bez práce vytvořeno 20 000 dodatečných míst především v obecně prospěšném sektoru. Odměňováni mají být důsledně podle kolektivních smluv, přičemž subvencování vedlejších nákladů práce je možné až do výše sto procent. Ve všech spolkových zemích už běží pilotní projekty, od 1. ledna 2018 má být akce realizována celoplošně.

Jak dodat chuť na pivo?

Pivovarníci zkoušejí stále novými druhy piva povzbudit Němcům znovu chuť na tento nápoj, píší PNP. „Momentálně je v Německu více než 1400 pivovarů a přes 6000 značek piva, přičemž jich měsíc od měsíce přibývá,“ říká v listě Holger Eichele, hlavní ředitel Svazu německých pivovarů. Teď se zdá, že obchodu už to stačí, pokračuje deník. „Ne všechno může jít do regálů, v nejbližší době bude muset dojít ke konsolidaci,“ cituje Marcuse Strobla, pivního experta výzkumu trhu Nielsen.

Poznamenává, že pivo klasického typu letos v prvním pololetí představuje ještě 54 procent odbytu, ale jen 49 procent obratu. Zákazník nachází stále nějakou značku, která je právě nabízena za akční cenu. Přitom třeba pivo pšeničné, nealkoholické či radlery jsou dražší než starý dobrý ležák, tvrdí Strobl. Z toho důvodu na nové druhy přešlo i mnoho klasických pivovarů, ale obchod už neví, kam je naskládat. Také pivovarům se každá značka nevyplatí, mnoho produktů se jim z obchodů vrací.

PNP připomíná pro srovnání ze statistiky, že tradiční světlý ležák zaznamenává obrat 569 milionů eur, pšeničné 182 milionů, plzeńský typ 150 milionů. Každý občan koupí ročně 29 litrů piva. To stojí průměrně 1,53 eura za litr, takže každý konzument ročně „propije“ 44 eura…

Slováci kradli nářadí

Pobrali, co mohli.Zdroj: Deník/repro PNP

Policie z Grafenau dopadla v obci Thurmansbang zlodějské duo ze Slovenska, které se koncentrovalo především na krádeže nářadí jako drahých vrtaček, akušroubováků, nivelizačních zařízení apod., píše PNP. Naposledy se vloupali do stavební buňky koncem srpna u Zehrermühle v obci Schönberg. Stavbyvedoucí sdělil policii, že kontejner někdo vypáčil. Odcizen byl nivelák a nové ochranné oblečení v celkové hodnotě 1500 eur.

Ještě týž den dostala policie informaci od pozorného občana z Thurmansbangu, kterému přišlo podezřelé, že dva muži uprostřed noci vyndavají z auta věci a odnášejí je do domu, líčí PNP. Při domovní prohlídce bylo zajištěno množství nářadí, jízdní kolo a jedna rostlina konopí. Mladíci se doznali, takže mohla být objasněna řada krádeží, třeba přístrojů Hilti v Pasově a šroubováku Makita v jiné spolkové zemi.

Oba obvinění jsou ze Slovenska, jeden z nich má stálé bydliště v Německu. Ten mohl být po obsáhlém přiznání propuštěn ke stíhání na svobodě, druhý čeká na trest ve vazbě, uzavřel list.

Přijede na návštěvu krále

Král a moderátor.Zdroj: Deník/repro PNP

Stefan Mross (41), hvězda bavorské lidové muziky z Traunsteinu a dvanáct let moderátor televizní show stanice ARD „Vždycky znovu v neděli“, přijede 23. září do dolnobavorského Kollnburgu. Tím splní slib, který dal Johannesu Weindlovi (15), že když se stane Králem letních hitů v hlasování posluchačů, navštíví jeho obec. „Bude hostem v Burggasthofu, kde od 19 hodin vystoupí Weindl s další hvězdou Johannesem Nigglem a dalšími lidovými muzikanty,“ uvedla PNP.

Už shánějí z hor

Velký návrat z hor.Zdroj: Deník/repro PNP

Bavorským kravám, ovcím a dalším hospodářským zvířatům končí letní „pobyt“ na alpských pastvinách. V sobotu začali „odsun“, návrat dobytka do údolí do domovských stájí, tradičně jako první v Mittenwaldu u Ga-Pa, zaznamenala PNP. Asi šedesáti chovatelům se tam z hor vrátilo kolem 500 ovcí. Jehně, které se narodilo během hnání, snesl do obce mladý ovčák, zmínil list. V příštích týdnech budou následovat v desítkách obcí Allgäu, kde je tato příležitost slavena jako velký lidový svátek.

„Každoročně je v Bavorsku vyháněno na vysoko položené louky více než 50 000 krav, ovcí, koz, prasat a koní. Po asi sto dnech se pastýři vracejí se stády dolů. Spektákl lidových zvyků s tím spojených přitahuje desetitisíce domácích i zahraničních turistů,“ uvedl list.