Zachraňovali mladé Čechy z Krippensteinu. 23letý mladík se 22letou přítelkyní se tam vydali na túru, ale uvízli v severní skalní stěně, kde byli už šest hodin, když se k nim slanilo pět záchranářů. Ti jim ve výšce 1600 m zařídili nouzový bivak. „Měli jsme štěstí, že tam byl travnatý pás, ve kterém jsme jim mohli připravit záhrab,“ řekl velitel zásahu Florian Höll. Češi byli podle něho už silně vysíleni. Mladíkovi pravděpodobně padající kameny zranily obě paže, dívka byla silně podchlazena. „Zásobili jsme je čajem, hřejivými dekami a spacími pytli, a ošetřili krvácející rány,“ pokračuje Höll.

Do situace se nedobře vybavení turisté dostali chybně naplánovanou trasou snad podle mapy googlu na appu. Chtěli prý stoupat jednou variantou sjezdovky. Jak Preimesberger upozornil, na internetu byla cesta vyznačena mylně o 200 metrů výš, takže skončili v neschůdném strmém terénu. V beznadějné situaci zavolali kolem 15.20 přes tísňovou eurolinku záchranáře. Vrtulník ministerstva vnitra je kvůli silnému větru o 90 km/h a tmě nemohl vyprostit, ale pomocí termovize a světlometrů je lokalizoval. 35 členů horské služby z Hallstattu a Obertraunu a dva alpští policisté vyjeli lanovkou na horu a podle záznamu vrtulníku se ke zraněným asi ve 22 hodin dostali, k čemuž museli navázat několik stovek metrů lan. V závěru se orientovali podle stop dvojice. Stav dvojice ale vylučoval její cestu v noci.

V pátek ráno mohl při výhodných podmínkách už v 7.20 odstartovat záchranný vrtulník C14 a pro turisty doletět. „O půl hodiny později už by zase kvůli silnému větru zasahovat nemohl,“ řekl Höll a Preimesberger dodal: „Byl to takový malý vánoční zázrak…“

Foto: Deník/repro OÖN/HZS

Vyzdobil si domeček

Září a září…Zdroj: Deník/repro PNP

66letý občan z Grubwegu v okrese Pasov si vyzdobil domek vánočním osvětlením a la americká klasika Vánoční prázdniny s Chevym Chasem, který si pořídil 25 000 žárovek. „No, desítky tisíc bych jich mohl mít taky,“ míní soused, jemuž fasáda září od začátku adventu. Zdobil ji už od halloweenu. Díky LED se prý jeho spotřeba drží v hranicích… Foto Deník/repro PNP/Lakota

Sledoval za jízdy „četníka“…

U Helmstadtu v okrese Würzburg předjela ve středu policie na dálnici nákladní auto, jehož 38letý řidič sledoval na laptopu umístěném na přístrojové desce proslulou francouzskou komedii Četník ze St. Tropez, napsala PNP. Stejně aktivní jako tehdy Louis de Funes byli i jeho kolegové v Dolním Francku a napařili šoférovi pokutu 260 eur.

Osmnáct milostí

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen udělil na návrh ministerstva spravedlnosti k Vánocům osmnáct milostí, napsaly OÖN. Bývalí vězni byli propuštěni ve čtvrtek. Nevykonané zbytky trestů jim byly podmíněně odloženy na zkušební dobu tří let. Všichni seděli poprvé, byli v minulosti nejvýš dvakrát odsouzeni a ve výkonu trestu se chovali řádně. Loni bylo vánočních milostí u sousedů patnáct, letos celkově 34.

Čtyřčata od sousedů

Návštěva následníků.Zdroj: Deník/repro PNP

Na klinice Sv. Hedviky v Řeznu přišla v listopadu na svět čtyřčata, píše PNP. Měla se narodit začátkem roku 2020, proto musela být po porodu více týdnů intenzivně opatrována. Své první svátky vánoční ale už budou mrňousové moci strávit doma, uvedl list. Dodává, že na stejné klinice se v květnu před 18 lety rovněž narodila čtyřčata. Z „následníků“ mají teď už velké děti velkou radost a na kliniku je přijely navštívit: na snímku k článku Kuno Klinik jsou zleva David s Inou, Thomas s Hannou, Laura s Noahem a Florian s Finjou.