Poprvé v historii nebude „těžký" resort financí v rukou jedné strany – sociální demokraté a Svobodní si jej rozdělili. Místostarosta Detlef Wimmer FPÖ v něm bude například odpovídat za finanční právo, odvody, daně a parkovné, nadto povede zdravotnictví, bezpečnost, hasiče a „partnerství měst"… Noví radní svou na snímku: zleva Karin Hörzingová, Eva Schobesbergerová, místostarosta Christian Forstlehner, starosta Klaus Luger, místostarosta Bernhard Baier, místostarosta Detlef Wimmer a radní Markus Hein.

Neměla ráda rodinu?

Linec – 85letá Rakušanka žijící v domově seniorů Ve Vídni se těsně před sebevraždou pokusila zničit svou veškerou hotovost – pečlivě rozstříhala téměř 950 000 eur, napsal deník OÖN. Kromě toho byly v pozůstalosti nalezeny statisícové úspory. Policie předpokládá, že stařenka tak chtěla zabránit tomu, aby po ní pozůstalí dědili, ale podle zástupce ředitele rakouské Národní banky Friedricha Hammerschmidta bude v takto speciálním případě drahocenné a kompletní „puclíky" možné vyměnit dědicům za nové bankovky. Jinak svévolně poškozené bankovky není povinna měnit, ale v tomto případě by podle Hammerschmidta by nenahrazením byli potrestáni nevinní…

Oceněný dirigent

Deník PNP zaznamenal ze sdělení Nadace Leoše Janáčka, že budoucí šéf bamberských symfoniků Jakub Hrůša (34) obdržel jako první nově založenou Cenu Sira Charlese Mackerrase. „Cena pro dirigenty mladší 40 let je dotována 80 000 korunami a je udělována za obzvlášť zdařilé interpretace Janáčkových děl," uvádí list a poznamenává, že dirigent Sir Charles Mackerras (1925-2010) se Janáčkovu dílu intenzívně věnoval a zmíněné oceňování inicioval.

Syřané bez rodin?

V Německu způsobil rozruch spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière (CDU) oznámením, že syrští uprchlíci by měli dostat jen omezenou azylovou podporu. Mluvčí jeho stranické kolegyně kancléřky Angely Merkelové to sice dementovala a také ministr se „poopravil", ale „do jedoucího vláčku" naskočili dolnobavorští poslanci CSU a podpořili původní Maizièrův plán, napsala PNP.
Vysvětluje, že se diskutuje o pouhé náhradní pomoci běžencům ze Sýrie zmítané občanskou válkou. Těm by měl být do budoucna povolen pobyt v Německu předběžně jen na jeden rok místo dosavadních tří. V důsledku by jim pak bylo odepřeno přistěhovávání rodinných příslušníků. Podle sociální demokracie by šlo ale o porušení koaliční dohody. Nadto by prý de Maizièrův plán jen vyvolal chaos.

Gala pro sousedy

V Paláci obchodníků v Linci bude 19. listopadu 1. OÖ Charity Gala pro akci Světlo ve tmě. Cílem je vynést více než 100 000 eur, které zůstanou celé pro potřebné výhradně v Horních Rakousích, píše deník OÖN. Večer organizuje Michael Stöttinger se svou firmou Grandmaster Communications. „Nedostane žádný honorář, chce tím prý jen vyjádřit své sociální cítění," uvádí list.
Vedle pestrého programu, dobročinné aukce a rautů akce zahrnuje i projekt „Síně slávy", k níž je pozváno 144 osobností z hospodářství, politiky, kultury, vědy a sportu. Příslušnost k „Hall of Fame" stvrzují karikované portréty těchto hostů, 30 míst je ještě „k mání" za sponzorský příspěvek 999 eur. Účast už přislíbili mj. zemský hejtman Josef Pühringer, jeho zástupce Manfred Haimbuchner, linecký starosta Klaus Luger, rektor Meinhard Lukas, „missky", atd.

Jochen Auer se zpěvačkou Doro Peschovou.Jarmark tetovaných

Nadcházející sobotu a neděli bude v bývalé tabákové továrně v Linci 20. „veletrh freaků", veletrh Wildstyle & Tattoo. „Vymyslel" jej před 20 lety vyznavač metalrocku Jochen Auer z Bad Ischlu a stále je „u toho".
V deníku OÖN vzpomíná, jak to bylo. Pořádali tehdy s kamarádem Stefanem Hattingerem festival undergroundu, na němž byl taky malý trh se šperky a doplňky a v něm se nabízeli také jeden „piercer" a jeden tetovač. „Byl u nich extrémní nával, a tak nás napadlo udělat z toho víc," říká. Chtěl zkombinovat jeviště, upravené motocykly, piercing, kerky, oděvy, účesy – zkrátka stylovou „divočinu", „Wildstyle", všechno, „co není docela normální", co je trošku trhlé. Po dvaceti letech vypadá akce stále v zásadě stejně, jen z ní ětch už půldruhého milionu diváků udělalo něco víc, míní.
Na poznámku listu, že „Wildstyle" je sice pořád srazem extrémů, ovšem tetováže jsou dnes už dávno masovým tématem, říká: „Projektem jsme vždycky mířili na široké masy. V prvních letech tvořilo naše publikum 80 procent lidí, kteří nebyli tetováni. Dnes je jich maximálně deset procent. Myslím, že jsme naším projektem vývoj urychlili. Tetování přestalo být nebezpečné, což bylo dobré pro masové rozšíření. Dříve přicházelo k tomuto stylu víc lidí proto, že chtěli ,podívat do undergroundu´. Víc se dívali než ,konzumovali´. Teď chodí s cílem a chutí nechat se tetovat."
OÖN se s odkazem na jeho velkoplošná tetování na pažích a těle ptají dále, co pro něho „kerky" znamenají, a Jochen Auer jednoduše říká, že vypadají „bujně", jsou ozdobou těla a výrazem osobnosti. K poznámce, že jeho obličej je ale nedotčený, zdůrazňuje, že tak to bude i dál. Zvažuje prý jen nechat si potetovat šíji nebo krk, pokud by se mu nějaké téma extrémně líbilo. „Tetování na těchto místech ale mění celkovou optiku člověka. Nyní zrovna nevím, jestli bych to opravdu chtěl," uzavírá.
Na snímku je Jochen Auer s „metalovou královnou" Doro Pesch, která speciálně pro jeho „Wildstyle" natočila píseň.