Od narození nemá paže, jen na pravém pahýlu dva prsty. Na řízení auta nebylo pomyšlení, než s manželem našli Mercedes C-Klasse Sportcoupé, rok výroby 2003. Patřil postiženému conterganem, neměl rovněž paže. Vůz od něho koupili začátkem roku 2013. .

Šla na úřady, že by si chtěla udělat řidičák, píší OÖN. Zdi, které před ní vytyčily úřady a úřední lékaři, byly „tlusté a vysoké“, píše linecký list. Byla zoufalá a plakala, ale s pomocí manžela a učitele jízdy prosadila své. Trvalo to déle, potřebovala víc cvičebních hodin, náklady stouply na dvojnásobek, ale v létě 2013 dostala průkaz. „Čtyři ze sedmi kandidátek propadly, ale já jsem to dokázala,“ říká hrdě.

V OÖN vysvětluje, jak řídí. „Je to jednoduché, vůz má automatiku. Řízený není volantem, ale levou nohou. Nazuji se do boty, která funguje jako řidítka u jízdního kola. Když zatlačím dopředu, mercedes zatočí doprava, když na tlaku uberu, jede doleva,“ líčí. Manžel sestavil konstrukci z pružné „antény“, na které je umístěno dálkové ovládání blikačů, stěračů, houkačky, varovných blikaček a dálkového světla. Paní Simlingerová prvek ovládá svými dvěma prsty.

„Byla jsem autem třeba v Korutanech, ve Vorarlbergu, v Berlíně a dvakrát ve Švédsku,“ říká. „Pocit sebevědomí mi s řízením vozidla enormně stoupl. Získala jsem kus svobody,“ uvádí.

Žádaní číšníci

Zaměstnavatelům v turistické oblasti v Rakousku chybí aktuálně 6720 pracovních sil, z toho 1208 v Horních Rakousích, povšiml si linecký Volksblatt. Proti nim stojí 54 862 lidí (v Horních Rakousích 3584) z branže ubytování a gastronomie, nahlášených u úřadů práce jako nezaměstnaní. V programu nové lidovecké a liberální spolkové vlády jsou četná opatření k pomoci proti nedostatku personálu v turistice – až k prodlouženému zaměstnávání sezónních sil a celostátnímu přikazování pracovníků hlášených jako nezaměstnaní, zato s poskytováním příslušného bonusu, pokračuje list.

Cílem vlády je nadirigovat 12 819 turistických sil bez práce ve Vídni, 5115 v Dolních Rakousích a 3524 v Horních Rakousích do západních zimních bašt v Solnohradsku, Tyrolích a Vorarlbersku. Přitom jen v těchto zemích je jako nezaměstnaných hlášeno více než 20 000 lidí z branže, poznamenává list. Vláda chce myšlenku „přesídlení“ prosadit metodou cukru a biče – přikázat nezaměstnaným přesun kamkoliv ve státě, ale na oplátku těm ochotným k transferu poskytnout „bonus za mobilitu“.

K projektu patří i opatření k udržení sezónních sil v turistických oblastech i před sezónu a po ní. Úřady práce mají zaměstnancům vyplácet polovinu rozdílu ve mzdách osob zaměstnaných na plný úvazek v hlavní sezóně a částečným pracovním poměrem mimo ni. Prakticky to znamená lidem pracujícím mimo sezónu 20 hodin za týden doplácet z prostředků úřadů práce mzdu jako za 30 hodin, zato při 40hodinovém úvazku týdně v hlavní sezóně by jim 30 hodin platil zaměstnavatel a 10 hodin úřad práce. Nový model chce vláda testovat zatím u čtyř úřadů.

Miliony na dosah

Ve štědrovečerním tahu rakouského lotta, obdoby naší sporty, čeká po 19.17 hodiny šestinásobný jackpot, odhadovaný na jedenáct milionů eur. Je první v historii tohoto sázení u sousedů. Ti na šanci tučné výhry podnikli skutečný „hon“ - v pátek odevzdávali na přijímacích místech až 250 tipů za vteřinu, píší OÖN. K výhernímu balíku připojují, že rakouští zaměstnanci ve mzdě brali v roce 2015 průměrně 26 678 eur hrubého. Sólově vybraný šestinásobný jackpot by tedy vystačil na 412 hrubých ročních příjmů, spolkovému kancléři se mzdou 304 020 eur na 36 let…

Dopadli českého surovce

Násilník z Česka, který před třemi roky v okrese Rohrbach a v Praze brutálně týral svou manželku a dceru a unesl své dva syny, byl nyní dopaden v St. Wolfgangu, když jeho osobní data připadla pracovníkovi finančního úřadu podezřelými, napsaly OÖN. 42letý muž v červnu 2013 srazil 45letou manželku, kopal ji do břicha a bil do obličeje, takže jí způsobil fěžká zranění. Už během výslechu poškozené utekl se dvěma ze svých čtyř dětí do Německa.

Dva týdny nato vylákal matku do Prahy pod záminkou, že uvidí děti. Tam ji a tříletou dceru napadl elektrošokerem. Dívenka utrpěla krvácející ránu a těžký šok. Nakonec táhl matku lanem za nohy po silnici, stříkal na obě pepřovýnm sprejem a přestal až po zásahu svědků, popisují OÖN.

Po těchto událostech bylo manželství rozvedeno. Muž prchl se syny do Francie a začal tam páchat podvody, stejně jako v Rakousku, Německu a ve Švýcarsku. V prosinci 2014 byl dopaden a v domovské zemi odsouzen. Synové byli předáni matce. Od letošního září pracoval pod falešným jménem v Horních Rakousích. Protože jméno a číslo pojištění nesouhlasily, vyrozuměl finanční úřad policii.

Pán vánočních koulí

Má 7000 vánočních ozdob. Zdroj: Deník/repro

Na vánoční trhy Felix Bründl (72) chodí, jen když bezpodmínečně musí, píší OÖN. Světla, kýč, papírové kelímky, ze kterých teče svařák – co jiné lidi uvádí do předvánoční nálady, ho „vytáčí“. Tahle komerce podle něho nemá se svátky nic společného. Bolí ho prý u srdce, když vidí, jak někdo zahodí housku poté, kdy z ní „vycucal“ půlmetrový vuřt. „Jen jak uslyším Merry Christmas, kroutí se mi nehty na nohou,“ říká v lineckém deníku. A když toho má plné zuby, odebere se do vlastního vánočního světa, který si vytvořil doma.

„Každý den má vlastně trochu Vánoce,“ pokračuje list. Je 30 let vášnivým sběratelem vánočních ozdob. Už jich snesl více než sedm tisíc. Nejmladší z nich jsou staré jako on sám, nejstarším je dobře 200 let. „Mohl bych s nimi ozdobit tak sedmdesát stromků,“ odhaduje. Má je přesně popsané, o každém ví, kdy a kde je sehnal, ale to na etikety neudává, pokračují OÖN. Každý kus je unikát, ruční práce.

Největší část svých pokladů má v prostorném sklepě, další v pokoji v přízemí, ale skutečně originální ozdoby vystavuje celoročně v dětském pokojíku syna jeho partnerky. Už je dlouho dospělý, odstěhoval se a „výbava“ jeho cimřičky – medvídci, loutky, knížky, ze kterých mu maminka četla, teď sdílí prostor s vánočními ozdobami. A taky s malým koženým kufrem, do něhož Bründlova matka pečlivě uložila synovo dětské prádlo. Za nic na světě by je prý nedal. Schovává si i kresby, které vymaloval jako pětiletý.

„Než se koule všech barev prosadily jako standardní ozdoby, visely na vánočních stromcích všechny možné motivy, a Bründl sbírá i je – deštníky, opice s kytarou, ptačí klece, banány, cepelíny, ,tlustou Bertu´, psy, klauny, anděle i čerta, to jediné, co sběratel nikdy na stromek nevěší,“ píší OÖN.

Už často se prý chtěl alespoň části sbírky vzdát, ale když to zamýšlel naposledy, prodal všeho všudy deset kusů, víc jich přes srdce nepřenesl… Už je to pár let. Alespoň se tedy zařekl nic nového nepořizovat, ale pak ho to zase popadne a jede autem třeba 500 kilometrů – jen se „podívat“. A vrací se se dvěma nákupními košíky plnými ozdob, prozrazuje list.

Středem jeho nejnovějšího zájmu jsou stromečky z husího peří, které byly populární kolem roku 1900. Vymyšleny byly pro vojáky, kteří na frontě samozřejmě nemohli zdobit vzrostlé jedle. Později si tyto stromečky vystavovali i lidé do oken. Pak na dlouho upadly v zapomnění, ale teď jsou zase u sběratelů hitem. Bründl jich má řadu, v různých odstínech zelené. Když je zdobí, samozřejmě historicky korektními ozdobami ze skla a vaty, trvá to dvě až tři hodiny, než je všechno na správném místě. „Pak myslí na Vánoce, na své dětství, na Boha, a zapomíná na vánoční šílenství jiných,“ uzavírají OÖN.

Pět dní vysílání vyneslo 2,2 milionu eur

Jak i náš web informoval, na lineckém Hlavním náměstí se na 120 hodin nonstop usídlilo k vysílání muziky na přání rádio Ö3. Občané si za sponzorský příspěvek dopřávali skladby dle libosti i od „živých“ interpretů. V neděli 24. prosince v 10 hodin akce skončila. Trio moderátorů vybralo od posluchačů 2.276.303 eura pro fond okamžité pomoci Světla ve tmách, informovaly OÖN. Studio v kontejnerech před radnicí navštívili během vysílání mimo jiné rakouský kancléř Sebastian Kurz, hornorakouský hejtman Thomas Stelzer, linecký starosta Klaus Luger, biskup linecké diecéze Manfred Scheuer a další prominenti.