Vlaky na pivo

Ilustrační foto: Na slavnosti piva, mnichovský Oktoberfest, vypraví regionální spolkové dráhy (DB Regio) z Dolního Bavorska pět zvláštních vlaků. Loni v normálním režimu nestačily nápor zájemců zvládnout. O prvním a třetím víkendu slavností, tedy 21., 22. září a 3., 5. a 6. října,  vyjede vlak vždy v 9.08 hodiny z Plattlingu a do Mnichova dorazí v 11 hodin. Zpátky odjede v 18.27 h a v Plattlingu bude ve 20.30.
Jaké vozy budou připraveny, se prý ale ještě neví, protože DB Regio organizuje pro Oktoberfest „všechno, co je schopné se točit" – nasazeno bude 150 zvláštních vlaků.

Povzbudivou zprávu pivařům, kteří se do Mnichova chystají, vyslal referent správy města Wilfried Blume-Beyerle. S čepováním tupláků pod míru je prý konec, město chce nedbalé morálce hospodských na největším svátku piva na světě čelit intenzivními kontrolami.  V minulých letech nebyla plná ani každá pátá sklenice. „Hospodští to umějí natočit líp, a je to taky jejich povinnost!" řekl Beyerle. Dosavadní praxe se prý musí výrazně změnit.

Polepšili si

Zaměstnanci v Bavorsku vydělávají letos o 2,1 procenta víc než loni. Ve druhém čtvrtletí byl jejich průměrný příjem 3591 eur měsíčně. Ve výrobních odvětvích mzda stoupla o 2,6 procenta na průměr 3698 eur, ve službách o 1,8 procenta na 3516 eur. Pracující ve službách mají navíc delší pracovní dobu – týdně pracují v průměru 39,4 hodiny, o hodinu déle než jejich kolegtové z výroby.

Psi jako herci

Státní divadlo v Norimberku vyhlásilo „casting" psů. Pro divadelní inscenaci „Říše malin" (premiéra 26. října) hledá režisérka Petra Luisa Meyerová rottweilery, dobrmany a ovčáky. Jejich páníčci musejí vlastnit průkaz způsobilosti držení a ovládat psy povely k procházce od horizontu scény na rampu. Casting bude dnes.

„Říše malin" je psána podle rozhovorů, které dokumentarista Andres Veiel vedl s bývalými a současnými vedoucími bankéři z velkých peněžních institucí. Protokoly podávají obraz myšlenkového světa a životních osudů špičkových bankéřů a zprostředkovávají poznání procesů a mechanismů, které určují současnou společnost a její každodenní život, napsal deník PNP.

„Naci" není urážka

Vysokoškolský docent dr. Dieter Rummler z Deggendorfu měl při setkání podporovatelů montessoriovské školy ve Vilshofenu loni v dubnu označit bývalého funkcionáře Národně demokratické strany Německa (NPD) Ulricha P.  za „nazi", resp. za nacistickou svini a nacistické prase. Ten ho poté žaloval za urážku na cti. U úředního soudu v Pasově ale neuspěl. „Vzhledem k prokázaným aktivitám oznamovatele v pravicové scéně nepředstavuje označení ,nazi´ v žádném případě urážku," odůvodnil soud své rozhodnutí.

Rummler už v přípravném řízení připustil, že pojem „nazi" užil, ale další žalované přídomky prý ne – ty sice padly, ale kdo je pronesl, to se nepodařilo ani po tříhodinovém dokazování u soudu zjistit. „Označení ,nazi´ pak v tomto případě nestačí k odsouzení," odůvodnil soudce rozsudek. „Označit někoho bezúhonného za nacistu je špatné. Jinak je tomu ale u pana P. Když se člověk nějakým směrem politicky vydá, nesmí se divit, že je pak příslušně označen."

Ulrich P., jehož syn navštěvoval montessoriovskou školu, vstoupil podle úřadu na ochranu ústavy v roce 2007 do NPD a od roku 2009 byl členem jejího spolkového představenstva, než koncem roku 2011 ze strany vystoupil. Jeho angažování vyšlo najevo krátce poté, kdy byl zvolen do předsednictva zmíněného podpůrného spolku. Rummler poté navrhl jeho vyloučení, což způsobilo velký rozruch, píše PNP. Ulrich P. nicméně loni v květnu sám odstoupil.

Nezdravé „tetování"

Zaměstnanecká komora Horních Rakous varuje před tzv. dětskou tetováží, tedy nálepkami na kůži. Přinejmenším dva ze čtrnácti vzorků testovaných spolkovým úřadem ochrany životního prostředí obsahovaly látky vyvolávající alergie, jevící hormonální účinky nebo rakovinotvorné, napsal deník OÖN.  Tři vzorky neodpovídaly normám organocínu pro hračky – v jednom případě byla překročena šestnáctinásobně. Dva produkty překračovaly maximální hranici  polycyklických aromatickýchuhlovodíků pro delší než 30sekundový kontakt s pokožkou, devět bylo na samé hranici tolerovatelnosti při nebezpečí možné rakovinotvorby.  Jeden obrázek obsahoval příliš mnoho olova, keré rovněž může vyvolávat alergie a je karcionogenní.

„Na základě výsledků testu radím rodičům, aby tyto produkty nepoužívali," říká v deníku OÖN vedoucí oddělení informací Zaměstnanecké komory Georg Rathwallner. I když nalepovací obrázky nejsou na kůži trvale, mohou být jejich prostřednictvím přeneseny do organismu dětí škodlivé látky.