Předseda zdejšího hudebního spolku Wolfgang Hochreiter označil v rozhovoru s listem za tajemství úspěchu to, že jsou opravdovou „spolkovou rodinou", se silnými společnými prožitky. Za motor označil rodinu Dumphartových – otec Manfred jejich kapelu založil, syn Martin ji vede a nejmladší 20letý Christian dotáhl její mládežnický soubor až k vítězství v zemské přehlídce.
V průběžném pořadí jsou za „Krojovanými" z Bad Leonfeldenu Selská kapela Pilsbach 43 141 hlasů a Městská kapela Leonding 27 478. Hlasy pro nejlepší a nejoblíbenější těleso mohou lidé posílat internetem na nachrichten.at/blasmusik do konce srpna. Tři nejúspěšnější a pět dalších podle volby odborné poroty budou hrát finále 22. října v Brucknerhausu.

Zadotuje Brusel péči o běžence?

Rakousko požádalo Evropskou unii o pomoc ve výši 5,4 milionu eur ke zvládnutí problému uprchlíků, napsaly OÖN. Prostředky mají být použity k zajištění ubytování a stravování běženců. „Komisař EU pro migraci Dimitris Avramopoulos řekl, že žádost posuzuje nezávislý výbor. Doufá, že peníze by mohly přijít už v srpnu," uvedl list.
Kromě Rakouska požádalo o pomoc také Maďarsko, které chce od EU osm milionů eur. Avramopoulos řekl, že se 35 000 migranty, kteří sem přišli v červenci, je Maďarsko vedle Itálie a Řecka jedním z nejhlavnějších cílů uprchlíků. Dodal, že o pomoc požádá i Řecko. „Svět stojí před největší uprchlickou krizí od druhé světové války," řekl komisař.

Učí uprchlíky německy

Pracovní společenství pro sociální a kulturní integraci cizinců Arcobaleno v Linci už 25 let organizuje kurzy němčiny. Zájem teď zvýšila uprchlická vlna. „Kvůli stoupající poptávce jsme přidali sedm kurzů," říká Anja Kromerová v deníku OÖN. Víc už se jich do sociálního zařízení nevejde – výuka běží denně od 9 do 20 hodin. Arcobaleno proto podpořily fary lineckého dómu a St. Severin a poskytly mu na několik hodin týdně zdarma své prostory i dobrovolné pomocníky. Účastníky kurzů jsou především uprchlíci ubytovaní nyní v tělocvičnách lineckých škol.

Bydlení dost podražilo

Nájmy v Rakousku včetně provozních nákladů stouply od roku 2010 do loňska průměrně o 15,1 procenta, napsal linecký Volksblatt. Největší nárůst zaznamenala činže v privátních bytech – ze 6,80 na osm eur za čtvereční metr. Čisté nájemné vzrostlo ještě víc, v průměru o 16,9 %, u „privátů" o 20,9 procenta. Obecní byty zdražily o 13,3 procenta, družstevní o 11,2. Výše nájmů se výrazně rozlišuje například podle doby, na jakou jsou smlouvány – u nových do dvou let byla naposledy průměrně 7,80 eura za metr, o dlouhodobých na více než 30 let jen 4,60 eura.
Každá pátá domácnost si k pořízení bytu vzala úvěr,z rodin s dětmi dokonce 38 procent. Potíže s hrazením nájmu má 200 000 rakouských domácností.

Bavorsko řeší, kam s běženci.Varování ne-azylantům

„K omezení tzv. přistěhovalectví z chudoby vyslovil spolkový úřad pro migraci a uprchlíky v Německu první zákazy vstupu do země pro neúpěšné žadatele o azyl," napsala PNP. Rozhodnutí, které těmto lidem zakazuje vstup do celého schengenského prostoru, rozesílá už několik týdnů. Opatřením má být zabráněno opakovaným podáváním žádostí o azyl už jednou odmítnutým.
K aktuální situaci s běženci v Dolním Bavorsku řekl předseda regionální vlády Thomas Bauer, že znovu zvažují postavit k ubytování dalších příchozích stany. Už jsou připraveny.
15. září má být v Bambergu uvedeno do provozu druhé „prvosledové" přijímací zařízení pro migranty z Balkánu. Jde o součást bývalého území americké armády, kde by mohlo být ubytováno až 1500 osob, „které mají sotva nějakou šanci na setrvání v Německu", uvedl pasovský list. Podle města Bambergu jsou domy, v nichž do loňského září bydleli vojáci s rodinami, v bezvadném stavu. Podle ministra vnitra Joachima Herrmanna mají být v novém středisku žádosti o azyl vyřízeny do šesti týdnů. Proto budou úředníci pro migraci pracovat přímo v místě. Pobočku zde otevře i správní soud. V zařízení bude zpracovávat žádosti celkem 200 pracovníků. „Musíme dělat všechno pro zrychlení řízení," řekl Herrmann. „Čím dřív se podaří tyto lidi vrátit do mateřských zemí, tím dřív dojde Balkán k názoru, že nemá smysl jezdit do Německa žádat o azyl."
První záchytné zařízení speciálně pro uprchlíky z Balkánu už funguje v hornobavorském Manchingu. Ministr Herrmann nevylučuje, že otevřou ještě třetí centrum. Do Bavorska denně přijíždí až 1600 dalších běženců.

Z výstavy u Hartlauerů.Rakousko v obrazech

Ve Fotogalerii Hartlauer na lineckém Pöstlingbergu je otevřena výstava na téma Rakousko v obrazech, k níž amatéři zaslali více než 1700 záběrů. Z nich Robert Hartlauer, kurátor Chris Hinterobermaier a pětinásobný rakouský mistr v soutěži fotografů Alois Bumberger vybrali snímky, které budou v galerii do 27. září. Je otevřena od pátku do neděle a o svátcích od 11 do 19 hodin.