VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Špitální kuchyně u sousedů pomáhá i potřebným

Linec - V zemské nemocnici ve Freistadtu připravují denně 500 porcí jídla. „Třicetičlenný tým v kuchyni nevaří jen pro asi 150 pacientů, pro zaměstnance, zemědělskou školu a rozvážkovou službu, ale od poloviny listopadu dodává i sociálním trhům v Hagenbergu a ve Freistadtu," píše deník OÖN s tím, že přes sebelepší plánování se občasným přebytkům nedá zabránit. „Aby byly co nejlépe zhodnoceny, vznikl nápad jídlo darovat."

17.12.2013
SDÍLEJ:

Chudým přivezli přebytky.Foto: Deník/repro

Týdně je hluboce zmrazeno do speciálně k tomu připravených schránek kolem třiceti porcí, které pak odvážejí řidiči sociálních trhů, na nichž je pak jídlo prodáváno za třetinu obvyklé ceny.

Podle Herberta Stummera, předsedy freistadtského sociálního trhu Arcade, se zkušební provoz ukázal jako"trhák" a obědy šly na dračku. Jídlo z nemocnice si dělí s trhem Červeného kříže v Hagenbergu. „Je vítaným obohacením našeho sortimentu a klienti, zejména muži, jej rádi přijímají. Na konci týdne je naše lednička prázdná," dodává Stummer.

„Nedovzdělanci"

V Horních Rakousích zakončilo ve školním roce 2011/12 školu osmým nebo devátým ročníkem 1597 dětí a další vzdělávání nezahájily. Dalších 542 žáků je nedokončilo.  U učňů je podle Zaměstnanecké komory situace ještě dramatičtější – v roce 2011 odborné vzdělávání předčasně ukončilo 1779 žáků, tedy 20,2 procenta. Z toho 345 neuspělo v závěrečných zkouškách. „Celkově tak školní vzdělávání nedokončilo 3918 chlapců a děvčat," píše deník OÖN. Prezident komory Johann Kalliauer z toho viní „selektivní školní systém", v němž nejsou vyrovnávány nerovné „startovací podmínky": jen 16 procent rodičů žáků vyšších všeobecných škol má jako nejvyšší dosažené vzdělání základní školu, ale 82 procent univerzitní nebo vyšší odborné vzdělání. „Vzdělanost v Rakousku se dědí," tvrdí Kalliauer.

Mluvčí zemské školní rady Karl Steinparz čísla komory zpochybňuje – prý nerozdělují předčasné ukončení vzdělání a přestupy na jiné školy. „My víme, že 37 procent učňů přestupuje," říká. Odborné školy prý nedokončí maximálně pět procent žáků. V roce 2011/12 je absolvovalo 98,6 procenta.

Číslo z jiného světa

Majetek Rakouské republiky obnáší 89,5 miliardy eur, přičemž závazky jsou více než dvakrát vyšší – 223,4 miliardy, napsaly OÖN ze zprávy ministerstva financí, která byla zveřejněna poprvé v historii.

Prezident finanční rady Bernhard Felderer zdůrazňuje,  že bilance nemůže být vyrovnaná – stát nefunguje jako firma, říká. Důležité je dluhy snižovat ve srovnání s hrubým domácím produktem a daňovými příjmy. Je to důležité pro investory, protože tím je dokumentována schopnost státu splácet.

Kvóta státního dluhu přes 60 procent je podle Felderera nebezpečná, což platí pochopitelně i pro Rakousko s jeho 75 procenty. Země i celá Evropa jsou prý ale na dobré cestě.

Asi 40 miliard eur má Rakousko v nemovitostech, technických zařízeních a kulturních statcích; velký díl připadá na lesy, hory a vody. Cenné papíry dělají 3,8 miliardy, podnikatelské podíly státu 25,2 miliardy.

Bilance je na www.bmf.gv.at.

AVE dál s problémy

Rakouský koncern Energie AG po prodeji mezinárodních obchodních aktivit AVE, služby známé i z českého trhu, se pokouší zbývající domácí obchody „dcerky" činné v odpadovém hospodářství přizpůsobit změněným podmínkám trhu, zaznamenal list OÖN z prohlášení koncernové centrály. „V překladu to znamená, že v AVE Österreich uplatní masově úsporný kurs s 25 opatřeními. Jedním je zmrazení mezd asi tisícovky zaměstnanců," uvádí deník. Proti tomu se brání rada pracujících a sází na rozhovory se zemským hejtmanem jako představitelem hlavního akcionáře.  Mluvčí Energie AG Michael Frostel „nulové kolo" potvrzuje – za to prý nedojde k propouštění.

OÖN dodávají, že značkové právo k AVE bylo prodáno s firmou do České republiky a „matka" Energie má dva roky na nalezení nového názvu odpadové sekce koncernu.

I sjezdovky jsou příroda

Bavorský nejvyšší správní soud zakázal uzavření tratí v Ga-Pa pro veřejnost – také upravené lyžařské trati jsou součástí volné přírody,  a proto volně přístupné, zdůvodnil. Spor vyvolalo rozhodnutí Zugspitzbahn jako provozovatelky tratí v uplynulé sezoně zakázat turistům přístup ke sjezdovkám v oblastech Hausberg, Kreuzeck a Osterfelder. Jeden z turistů zažaloval a soudy rozhodly, že zábrany v přístupu – s výjimkou časů, kdy jsou trati upravovány – musejí být odstraněny, píše PNP.

Správní soud uzavřel, že podle bavorského zákona na ochranu přírody nesmí provozovatelé lyžařských tratí a tras vyhlašovat žádné zákazy vstupu turistů. Odstranění zábran je žádoucí i v zájmu občanů hledajících oddych a rekreační zimní sportování. Základní právo na užívání přírody je zakotveno v bavorské ústavě. Jen v době nebezpečného upravování tratí jsou zákazy vstupu namístě, řekl soud. Proti jeho rozhodnutí je přípustná kasační stížnost ke spolkovému správnímu soudu v Lipsku.

Víc drogových mrtvých

Počet mrtvých na předávkování drog v bavorských velkoměstech Mnichově a Norimberku se po poklesu minulých opět zvýšil. V oblasti Mnichova to bylo zatím 45 (loni 39), v Norimberku 27 (24).

Rozptýlení řidiči ubližují

Každá čtvrtá dopravní nehoda chodců s osobními automobily v Rakousku byla způsobena nepozorností řidičů, zjistil Dopravní klub. Loni se těchto nehod stalo 4347, přičemž 3281 bylo mezi chodci a auty. Z nich 1189 způsobilo odvedení pozornosti řidičů. Druhou nejčastější příčinou bylo jejich nezastavení před přechody a přejezdy křižovatek na červenou. Na třetím místě bylo chybné počínání chodců – jen pětina z celkového počtu, napsal deník OÖN. „Nápadné je, že nepozornost řidičů způsobila šestnáctkrát víc nehod než jejich podnapilost," dodal. „Alkohol za volantem je dnes společensky odmítaný, ale mnohým lidem stále není zřejmé, jak nebezpečné je telefonování nebo psaní SMS za jízdy. Telefonující řidič reaguje stejně špatně jako řidič se 0,8 promile." Dopravní klub v té souvislosti žádá, aby telefonování za jízdy bylo trestáno ztrátou bodů v kartě řidiče.

Autor: Vladimír Majer

17.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kuchař/ka - vzdělání základní s praxí nebo vyučení v oboru (možno i absolvent). Uchazeče o zaměstnání je možné i zaučit. Pracoviště Pihlov 96. Prac. poměr na dobu neurčitou, prac. úvazek plný, prac. doba turnusová (krátký, dlouhý týden). Nástup dle dohody. Mzda 18.000,-- - 20.000,-- Kč hrubého. Kontaktní osoba pan Tóth, tel. 603 717 888, ukukacku@centrum.cz. Ověřeno 14.3.2018.. Pracoviště: Mgr. lenka tóthová - pihlov, Pihlov, č.p. 96, 382 26 Horní Planá. Informace: Tóth, +420 603 717 888.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení Dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Dělník ve výrobě - vzdělání základní. Pracoviště Srnín. Jedná se o čištění plechů, balení a pomocné práce. Prac. poměr na dobu určitou, prac. úvazek plný, prac. doba dvousměnná. Mzda 12.200,-- 13.000,-- Kč hrubého. Kontakt: volejte od 14:00 do 16:00 h 776 501 551 p. Farkash, vebuscom@email.cz. Pracoviště: Vebus com s.r.o. - pracoviště srnín, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Mykola Farkash, +420 776 501 551.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ostatní zahradníci a pěstitelé v zahradnických školkách - vzdělání základní, zaučen. Jedná se o fyzicky náročnou práci venku za každého počasí, nevhodná pro alergiky. Pracoviště AGROWALD - školka Červený dvůr s.r.o.. Prac. poměr na dobu určitou - sezónní práce, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Nástup dle dohody. Mzda 12.200,-- Kč hrubého. Kontakt: 773 971 033 p. Mykhaylo Viktor, vikado6@seznam.cz. Ověřeno dne 12.2.2018.. Pracoviště: Viktoria vvv s.r.o.- pracoviště křenov, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Viktor Mykhaylo, +420 773 971 033.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka pro ZŠ 1. stupeň. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Učitel/ka pro ZŠ 1. stupeň - vzdělání vysokoškolské. Pracoviště Č. Krumlov. Prac. poměr na dobu určitou 12 měsíců s možností prodloužení, prac. úvazek plný, prac. doba jednosměnná. Cení se aktivní zájem i o mimoškolní práci (zájmové kroužky), flexibilita a loajalita ke škole. Velmi reálná možnost získat po roce pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup 29.8.2018. Plat 22.620,-- - 29.500,-- Kč hrubého (dle praxe a plat. zařazení), příspěvek na stravování, penzijní připojištění a vitamíny, očkování proti chřipce zdarma. Kontakt: Mgr. Irena Polášková 380 309 337, nejlépe mezi 7:00 až 7:30 hodinou ráno; polaskova@zslinecka.cz. Ověřeno 9.3.2018.. Pracoviště: Základní škola linecká ulice, č. krumlov, Linecká, č.p. 43, 381 01 Český Krumlov 1. Informace: Irena Polášková, +420 380 309 337/734 034 280.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Centrum Fazole
9

Rodinné centrum Fazole v Písku je skutečně zdravou školou, první na jihu Čech

Ilustrační foto.

Kam se můžete o víkendu vydat na bohoslužby

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Týrané štěně Marley je statečný bojovník

Prachatice - Útok mladíka z Prachatic lidé odsuzují, podepisují petici a přispívají na léčbu psa. Odporného a brutálního útoku na čtyřměsíční štěně se dopustil čtyřiadvacetiletý Jakub z Prachatic.

V sobotu šlágr u Jordánu, doma hraje v neděli i Dynamo

Jižní Čechy - Pokud předpokládaný návrat zimního počasí neudělá podobně jako před dvěma týdny fotbalistům v kraji čáru přes rozpočet, odstartuje o tomto víkendu na jihu Čech dvěma atraktivními zápasy druholigové jaro.

AKTUALIZOVÁNO

Na léčbu štěněte lidé přispěli už přes deset tisíc korun

Prachatice - Jeden transparentní účet, kam bylo možné posílat peníze na ošetření týraného Marleyho, zřídila ve čtvrtek třiadvacetiletá majitelka salonu pro mazlíčky v Českých Budějovicích Barbora Koubová původem z Prachatic. Už v pátek ho ale ruší.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT