Jedinečným hodinovým strojem se pyšní prachatické gymnázium. Do věže gymnázia byl stroj firmy L. Hainz vložen v roce 1897. Nedávno ho stejná firma, jejíž jednatelka je přímým potomkem zakladatele Ludvíka Hainze, také zrenovovala (firma Hainz provádí generální opravy Pražského orloje, pozn. aut.). Původně chtěla ředitelka gymnázia Jana Dejmková jen, aby hodiny šly a měly elektrický nátah. Ten původní manuální se musel denně natahovat. Jenže půda budovy je špatně přístupná a každodenní natahování stroje nebylo možné. Proto se ručičky na několik let zastavily. „Při podrobnějším zkoumání hodinového stroje náš pan školník František Kotál objevil nejen výrobní číslo hodinového stroje ale také firmu, která jej vyrobila. Následně zjistil, že firma stále existuje. Tak jsme ji zkontaktovali,“ popsala Jana Dejmková. Celý hodinový stroj je schovaný v dřevěné skříni. „Jde o neskutečně krásnou a pečlivou řemeslnou práci, kterou vlastně nikdo nevidí. Části hodinového stroje jsou dokonce i zlacené,“ konstatovala ředitelka. O tom, že hodinový stroj z dílny firmy Hainz je ve věžičce budovy prachatického Gymnázia, firma vůbec nevěděla. Oprava stroje s přidáním elektrického pohonu trvala tři měsíce a stála sto tisíc korun. Renovaci historických hodin kontrolovali památkáři.

Je ale obrovská škoda, že k hodinovému stroji neexistuje žádná dokumentace. Tím, že současní majitelé za minulého režimu o firmu přišli, přišli také o veškeré historické dokumentace ke svým dříve vyrobeným hodinám a hodinovým strojům. Už zhruba měsíc hodiny běží bez lidského zásahu a natahují se na elektrický pohon. "Jen jednou asi za čtvrt roku se musí srovnat čas přibližně o minutu, ale to už není problém," popsala Jana Dejmková. Zároveň s tím firma opravila ručičky hodin. Během léta bude nový také ciferník. Ten se totiž nedal opravit z půdy. Kolem budovy prachatického Gymnázia bude totiž lešení, protože škola nechá opravit fasádu. Při té příležitosti firma Hainz ještě opraví ciferník, který se v některých místech loupe.

Hodiny Hainz:

- V prachatickém gymnáziu je stroj firmy Ludvík Hainz z roku 1897. Firma dosud existuje a provedla také jejich renovaci.

- Hodinový stroj má číslo 258.

- Dokumentace k hodinám není, rodinnou firmu totiž režim kdysi zkonfiskoval a žádný archiv se nedochoval.

- Během letních prázdnin ještě dojde k opravě ciferníku.