Svatby organizuje obec ve spolupráci se zámkem na základě smlouvy s Karlem Schwarzenbergem.

Na zámku je vyčleněná místnost a terasa, kde se svatby konají. V roce 2008 zde bylo svateb 35, o rok později 52 a v roce 2010 celkem 56 svateb.

Svatby se konají většinou přes sezonu, na přání i mimo ni, ale to je v zámku velká zima.

Naopak na Zvíkově počet svateb klesá, což má na svědomí právě možná organizování staveb na Orlíku. „Například loni jsme měli kolem třiceti svateb, letos to vypadá tak na dvacet," zmínila matrikářka Zvíkovského Podhradí, které svatby na hradě pořádá, Ivana Šulitková.
Svatby se na Zvíkově konají od dubna do října, obec má k těmto účelům pronajatou obřadní síň, ale je možné dělat svatby i venku na nádvoří.

Neobvyklé svatby nabízí obec Kovářov. Snoubenci si své ano mohou říci na lodi či na hausbootu na Radavě, na dvorku či na louce u tvrze Holešice v Chrástu nebo na rozhledně na Onom Světě. Jak řekl starosta obce Pavel Hroch, ročně v obci mají deset až patnáct svateb a minimum z nich se koná na obecním úřadě.  „O netradiční svatby je zájem," dodal kovářovský starosta Pavel Hroch.

V Písku uzavřelo loni sňatek 123 párů, v roce 2010 to bylo 106. Pro letošní rok ještě nejsou podle informací matriky nasmlouvané všechny termíny, letní termíny se obsazují v těchto dnech.