Stačila chvíle, 
a Josef Hes se ocitl na bruselském letišti zrovna 
v době, kdy odletovou halou otřásly dvě exploze. Ředitel Městské charity v Českých Budějovicích mířil i s rodinou a přáteli do africké Rwandy na svatbu svého bratra. Odlétali brzy ráno z Mnichova do Bruselu. Právě tam měli přesednout do letadla, jehož cílem byla Rwanda.

K Bruselu se ale letadlo blížilo právě v době, kdy tam umírali lidé. „Náš let proto odklonili do Kolína nad Rýnem těsně před přistáním 
v Bruselu. Řádně nás v letadle informovali, na letišti zajistili pitný režim a nyní vyřizujeme náhradní spojení," sdělil krátce před polednem Josef Hes. „Je nám líto obětí na životech, naše celá skupina je 
v bezpečí," doplnil.

V Bruselu v současnosti pobývá i jedna studentka Jihočeské univerzity (JU). Podle mluvčí JU Dagmar Dvořákové odcestovala dívka do hlavního města Belgie v rámci studijního programu Erasmus. „Hned poté, co média přinesla zprávu o teroristických útocích, jsme se studentkou navázali kontakt. Naštěstí je v pořádku," informovala Dagmar Dvořáková.

V reakci na události v Bruselu zvýšila stupeň ochrany 
i Jaderná elektrárna Temelín (JETE). Mluvčí elektrárny Marek Sviták upřesnil, že pod větší kontrolou je teď okolí elektrárny, zpřísnily se i podmínky vstupu do areálu.

Zpráva o dalších otřesných útocích teoristů překvapila Zdenu Mrázkovou z Českokrumlovského rozvojového fondu. "To je strašné. Dávno už to není o tom, že bychom v rámci hodnot demokracie měli nastavit druhou tvář. Tak postupovat nelze. Chce to prostě přijmout nějaké razantní řešení a odplatu. Ne, že se budeme jenom bát a ukazovat pořád jenom vlídnou tvář. Ti lidé jsou z jiné kultury, která má jiné hodnoty a podle své úrovně komunikují," říká.  

"My jsme dnes mimo Kaplici, protože musím řešit neveselé rodinné záležitosti, takže jsem se to dozvěděla a viděli jsme to až v poledne na obědě," svěřila se vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková. "Hrozně mi to připomínalo září 2011. Nelíbí se mi, co se děje. O to hůř, že dnešního dne nejsem naladěná optimisticky."

"Viděla jste to , co se děje v Bruselu? To je hrůza," reagoval spontánně předseda představenstva kaplické Jednoty Jan Gušl. "Slyšel jsem to před chvílí v rádiu, když jsem jel v autě. To je skutečně hrozné. Musíme si uvědomit, že to nebezpečí není daleko a může se objevit i u nás." 

Pavel Slavko, kastelán Státního hradu a zámku Český Krumlov řekl: "Viděl jsem jen několik vteřin informaci na internetu. Jsem naprosto zděšen a nechápu, jak mohou vlády tak laxně přistupovat k problému, který je veřejnosti znám už mnoho měsíců. Místo autocenzury a manévrování musí nastoupit rozhodný přístup k věci. Líbivá retuš a politické hašteření už nepřicházejí v úvahu. Opouštíme veřejný prostor, hazardujeme s tím, co vybudovala evropská civilizace a nakonec hazardujeme i s myšlenkou jednotné, svébytné a svobodné Evropy. Ve svých letech jsem považoval za naprosto nepředstavitelné, že se dožiju takových časů. Musí dojít k pochopení, že islám není kompatibilní."